Haftanın Anketi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Bilim ve Teknik
Hormonlu not veren okul sahibi yanacak
03-06-2016 / 16:57
Milli Eğitim, TEOG`da etkili olan ortaokul başarı puanı yükselsin diye öğrencilerine şişirme not veren özel okulların sahibine ve öğretmenlerine ceza uygulayacak

Hormonlu not veren okul sahibi yanacak

Milli Eğitim, TEOG’da etkili olan ortaokul başarı puanı yükselsin diye öğrencilerine şişirme not veren özel okulların sahibine ve öğretmenlerine ceza uygulayacak

Okul başarısını yüksek göstermek ve öğrencilerinin başarılı olduğu imajını yaymak amacıyla özel okullar arasında yaygınlaşan `hormonlu not` uygulamasına ağır cezalar gelecek. Milli Eğitim Bakanlığı, hormonlu not veren okulların sahiplerine ağır para cezası ve tekrarı halinde okulu kapatma cezaları uygulayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) özel okullarda büyük bir sorun haline gelen `hormonlu not` uygulamasına neşter vurdu. TBMM Başkanlığı`na geçen hafta sunulan, "Milli Eğitim Bakanlığı`nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı" ile özel okullarla ilgili yeni düzenlemeler geliyor.

NOT ŞİŞİRME RUTİNLEŞTİ

Düzenlemelerden en çok dikkat çekenlerden birisi ise özel okullarda öğrencilere verilen `şişirme` notlarla ilgili uygulama. Buna göre, liseye geçiş sınavında ortaokul başarı puanının etkili olması nedeniyle özel okullarda `hormonlu- şişirme` not uygulaması rutin haline geldi. Bakanlık, müfettişler aracılığıyla okullarda `hormonlu notlara` ilişkin düzenlemeler yaptı. Özellikle TEOG başarısıyla, okul başarısı arasında büyük farklılıklar olan öğrencilerle ilgili denetimler yürütüldü. Denetimlerde öğretmene kademe durdurma, okul müdürüne ise idari görevde bulunmama cezası veriliyordu.

EN AĞIR CEZA GELECEK

Ancak buna rağmen okul sahiplerinin, müdür ve öğretmen değişikliğiyle `hormonlu not` uygulamasını devam ettirmeleri üzerine MEB yeni tasarıyla okulların sahiplerine ceza getirme kararı aldı. Buna göre, hormonlu not uygulaması yapan okulların sahiplerine brüt asgari ücretin 5 ila 20 katı kadar para cezası verilecek. Aynı durumun 3 kez tekrarı durumunda ise kurum açma ve çalışma ruhsatı iptal edilecek.


Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Mustafa Kemal ATATÜRK
GAZETE 1. SAYFALARI
Lütfen Menüden Gazete Seçiniz
HİÇ BİR ŞEYİN GİZLİ KALMASINI İSTEMİYORSANIZ BİZİ ARAYIN 0212 569 62 62 0 535 734 89 88 Email:gazeteesenler@gmail.com