Haftanın Anketi
Bilim ve Teknik
Tutuklanan Akademisyenler için,Demokrasi dersi
17-03-2016 / 16:06
Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan`ın dün fakültede dersi vardı. Öğrencileri ve meslektaşları, ders saatinde topluca sınıfa girerek “Hocamızı yalnız bırakmıyoruz” mesajı verdiler. Sınıfta toplanan 500 kişi, üç akademisyenin bildiriye imza attığı için tutuklanmasına tepki gösterdi.

Tutuklanan Akademisyenler için,Demokrasi dersi

 

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan’ın dün fakültede dersi vardı. Öğrencileri ve meslektaşları, ders saatinde topluca sınıfa girerek “Hocamızı yalnız bırakmıyoruz” mesajı verdiler. Sınıfta toplanan 500 kişi, üç akademisyenin bildiriye imza attığı için tutuklanmasına tepki gösterdi.

Güneydoğu’daki çatışmalı sürecin durdurulması talebiyle “Bu suça ortak olmayacağız” isimli bildiriye imza attıkları için “terör örgütü propagandası” iddiasıyla tutuklanan 3 akademisyen derslerine giremedi. Öğrenciler akademisyenlere cezaevi önünde yapacakları dersle sahip çıkmaya hazırlanırken, tutuklanan Doç. Dr. Kıvanç Ersoy’un “Yarın dersim var. Öğrencilerime karşı sorumluluklarım var” savunması hakimlik sorgusuna damgasını vurdu. Ersoy “Mimar Sinan Üniversitesi’nde çalışıyorum. Yarın da dersim vardır. Her zaman ifade verebilirim. Aynı zamanda bir baba olarak da 5 yaşında bir çocuğum var. Tutuklanmam onun hayatını zorlaştıracaktır. Öğrencilerime karşı sorumluluklarım var. Bu dönem tamamlamam gereken dersleri, tez öğrencilerimin eğitim hakkını engelleyecektir” dedi.

Rektörden destek 

İfadeler alınıyor

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu Başsavcı Vekili İrfan Fidan’ın yürüttüğü soruşturma kapsamında bildiriye imza atan akademisyenlerin ifadesinin alınmasına başlandı. 10 Mart tarihli basın açıklamasıyla çatışmalı bölgelerde akademik nöbet tutacağını açıklayan Yard. Doç. Esra Mungan, Doç. Dr. Kıvanç Ersoy ve Yard. Doç. Muzaffer Kaya terör örgütü propagandası yaptıkları gerekçesiyle tutuklandı. Hakimlik tutuklamaya gerekçe olarak “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisinin yayınlanmasının ardından akademisyenlerin basın açıklaması düzenleyerek aynı metni tekrar okudukları ve metinde geçen hususları tekrar ettiklerini anımsattı.

 

Avrupa’yı bahane etti

Hakimlik, Avrupa ülkelerinde gerçekleştirilen terör eylemlerine karşı gerçekleştirilen operasyonları tutuklamaya dayanak yaparak, “Bu devletlerin huzur ve güvenliği sağlamak, eylemleri gerçekleştiren teröristlere karşı ve hatta teröristlerle çok hafif bir şekilde de olsa bağlantıları tespit edilen şahıslara karşı her türlü tedbirin alınarak gerektiğinde güvenlik güçlerinin silahlı bütün tedbirleri aldığını, teröristleri ve bağlantılı şahısları etkisiz hale getirdiklerinin bilindiğini” ifade etti. Öte yandan hakkında gözaltı kararı verilen ancak yurtdışında olan Doç. Dr. Meral Camcı da Türkiye’ye girdiğinde gözaltına alınarak emniyete götürülecek.

HOCAMA DOKUNMA

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza attığı için tutuklanan üç akademisyenden biri olan Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan’ın dün fakültede dersi vardı. Öğrencileri ve meslektaşları, ders saatinde topluca sınıfa girerek, “Hocamızı yalnız bırakmıyoruz” mesajı verdiler. Sınıfta yaklaşık 500 kişi, tutuklama kararına tepki gösterdi. Öğrenciler, “Dersimizi yapmak istiyoruz. Hocamızı istiyoruz” dediler. Mungan’ın ders verdiği kürsü, öğrenciler tarafından işgal edilerek, kürsüye “Barış Kürsüsü” adı verildi, öğrenciler derslere girmedi. Bir çok akademisyen de dersleri boykot etti.

DERSLERİ BOYKOT ETTİLER

Tutuklanan üç akademisyenden Nişantaşı Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya bir süre önce işten çıkarılmıştı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Kıvanç Ersoy ile Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Esra Mungan aktif olarak üniversitede derslerine devam ediyordu. Tutukluluğun ardından dün ilk olarak Fındıklı’daki Mimar Sinan Üniversitesi’ne gittik. Ancak kapıdaki özel güvenlik sayısının arttırıldığı, olağanüstü güvenlik önlemlerinin alınması dikkat çekti. Üniversitelerin giriş kapılarında üç dört özel güvenlik görevlisi beklerken; üniversitenin kendi öğrencileri dışında diğer üniversitelerden bile öğrenci içeri alınmadı.

 

Forum düzenlendi

Ardından Hisarüstü’ndeki Boğaziçi Üniversitesi’ne gidiyoruz. Orada da üniversiteye girişimiz mümkün olmadı. Boğaziçi Üniversitesi’nden bazı öğrenciler, tutuklamalar sonrası derslere ilgi azaldığı, okulda adeta bir “hayalet üniversite” havasının estiğini ve dersleri boykot ettiğini, girmediklerini söylediler. Sabah hocaları Esra Mungan için üniversite içinde yürüyüş yapmak istediklerini anlatan öğrenciler, polis engeli ile karşılaştıklarını, üniversitenin çıkışında TOMA’ların bekletildiğini ifade etti. Öğrenciler, yürüyüşün ardından Mungan ve tutuklanan diğer akademisyenler için forum düzenledi. Boğaziçi Üniversitesi Edebiyat Bölümü 1. sınıf öğrencisi Derya Barış, akademisyenlerin tutuklanmasını “siyasi bir tutuklama” olarak değerlendirdi. Barış “Bu baskı Behice Boran’lardan bu yana gelen bir süreç. Şaşırtıcı değil” dedi. Esra Mungan’dan ders alan Barış, hocasını şöyle anlattı: “Esra hoca, siyasi kişiliğinden ziyade bir bilim insanıdır. Bugün burada düzenlenen foruma, apolitik arkadaşlarımız da katıldı. Çünkü herkes Esra hocanın bir bilim insanı olduğunun farkında.”

 


Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Mustafa Kemal ATATÜRK
GAZETE 1. SAYFALARI
Lütfen Menüden Gazete Seçiniz
HİÇ BİR ŞEYİN GİZLİ KALMASINI İSTEMİYORSANIZ BİZİ ARAYIN 0212 569 62 62 0 535 734 89 88 Email:gazeteesenler@gmail.com