Haftanın Anketi
Dünya
Suriye`de güç kaybedenler Cenevre Konferansı`na gelmek istemiyor
26-01-2016 / 16:59
Cenevre görüşmeleri öncesinde eli zayıflayan ABD – AB bloku ve Türkiye-Suudi Arabistan-IŞİD-Katar bloku Cenevre`de yapılacak olan müzakere masasına gelmemek için bahane arıyor.

Suriye`de güç kaybedenler Cenevre Konferansı`na gelmek istemiyor

Cenevre görüşmeleri öncesinde eli zayıflayan ABD – AB bloku ve Türkiye-Suudi Arabistan-IŞİD-Katar bloku Cenevre’de yapılacak olan müzakere masasına gelmemek için bahane arıyor.

Eli zayıflayan ABD – AB bloku ve Türkiye-Suudi Arabistan-IŞİD-Katar bloku Cenevre’de yapılacak olan müzakere masasına gelmemek için bahane arıyor.

25 Ocak’ta başlaması planlanan görşmeler öncesinde İran’a uygulanan ambargo kaldırıldı ve İran’ın bloke olan 100 milyar doları serbest kaldı. İran Cumhurbaşkanı, Vatikan dahil Avrupa ülkelerini tek tek dolaşıp diplomatik görüşmeler yapıyor.

Suriye ordusu Lazkiye kenti yakınlarındaki muhalif gruplara yönelik operasyonlarına hız verdi. Suriye devlet televizyonu, Lazkiye yakınlarındaki Rabia kentinin Suriye ordusu ve orduya destek veren Hizbullah güçleri tarafından ele geçirildiğini açıkladı.  Ordu, son bir hafta önce de yine Lazkiye yakınlarındaki stratejik Salma kasabasını ele geçirmişti. Fransız haber ajansı AFP`ye konuşan bir Suriye ordusu komutanı, "Gelecek haftalarda tüm Lazkiye`nin silahlı gruplardan temizlendiğini söyleyebileceğiz" dedi. Bu Türkiye’den geçiş yapan cihatçıların ikmal yollarının kesilmesi anlamına da geliyor.

Suriye ordusu, Kuveyris havaalanı yakınlarında yer alan Hatabat köyünü IŞİD’den temizledi. Albay Suheyl Hasan komutasındaki Suriye ordusu birliklerinin dün de yine aynı bölgedeki Katar köyünü kontrol altına aldığı ve buradaki IŞİD militanlarının Tel Hatabat’a çekildiği bildirdi.

Suriye ordusu Dera kırsalındaki Şeyh Miskin beldesinin yüzde 90’ını kontrol altına aldı. Daha önce Suriye ordusuna karşı genel seferberlik çağrısı yapan silahlı grupların savunma hatlarının çöktüğü ve çatışmalarda onlarca militanın öldürüldüğü bildirildi. Suriye ordusunun ilerleyişi ve Cenevre’de başlayacak olan siyasi müzakereler sebebiyle silahlı grupların kendi arasındaki gerginliğin de arttığı bildiriliyor.

Fetih Ordusu adı altında İdlib’i ele geçiren Nusra Cephesi ve Ahrar Şam adlı grup arasındaki çatışmaları sona erdirmek için Feylaku’ş Şam adlı grubun aracılığı ile İdlib’in Salkin beldesinde toplantı yapılan bir binaya hava saldırısı düzenlendi. Londra merkezli İnsan Hakları Gözlemcisi adlı muhalif örgüt, Salkin’deki binaya düzenlenen hava saldırısında her iki taraftan 16 kişinin öldüğünü açıkladı.

Türkiye, PYD’nin davet edilmesini bahane ederek görüşmelere katılmayı reddediyor. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise, görüşmelere kimin katılacağı konusunda net bir mutabakat sağlanmadan davetiyelerin gönderilmeyeceğini ifade etti ve "24 ila 48 saatlik gecikme, toplantının hiç olmamasından daha iyi" dedi. Laos ziyareti sırasında konuşan Kerry, Cenevre`den nasıl bir sonuç elde edilebileceği konusunun, Devlet Başkanı Beşar Esad yönetimi ile muhalif grupların elinde olduğunu da vurguladı.

Reuters haber ajansına bilgi veren üst düzey bir diplomat, Cenevre görüşmelerinin Çarşamba gününden önce başlamasının zor olduğunu ifade etti.

Beşar Esad yönetimi Cenevre toplantılarına hazır olduğunu söylüyor. Ancak muhalif grupların oluşturduğu Yüksek Müzakere Konseyi, masaya oturmadan önce Suriye Hükümeti’nin 3 temel talebi yerine getirmesini istiyor:

  • Hava operasyonlarının durdurulması
  • Devam eden kent kuşatmalarının kaldırılması
  • Tutukluların serbest bırakılması

BM Güvenlik Konseyi`nin Aralık ayında aldığı Suriye kararında da Suriye hükümetinden bu adımları atması talep edilmişti.

Ancak Suriye Hükümeti’nden yapılan son açıklamada, görüşmelerin öncesinde yeni tavizlerin verilmeyeceği vurgulandı.

Suriye Hükümeti ayrıca, ‘Muhalif Örgütler’in kimler olduğunu bilmek istediğini, sahada karşılığı olmayan ‘hayalet’ örgütlerle ve Suriyeli olmayan gruplarla görüşmeyeceğini açıklamıştı.


Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Mustafa Kemal ATATÜRK
GAZETE 1. SAYFALARI
Lütfen Menüden Gazete Seçiniz
HİÇ BİR ŞEYİN GİZLİ KALMASINI İSTEMİYORSANIZ BİZİ ARAYIN 0212 569 62 62 0 535 734 89 88 Email:gazeteesenler@gmail.com