Haftanın Anketi
Ekonomi
İşçi Kiralama Yasallaşıyor
11-02-2016 / 12:57
İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerini 6 Ocak`ta bir araya getiren ve çalışma hayatına dair düzenlemelerin tartışıldığı Üçlü Danışma Kurulu`nda gündeme gelen Özel İstihdam Büroları`na “işçi kiralama” yetkisinin tanınmasına ilişkin yasa tasarısı TBMM`ye sunuldu.

 İşçi Kiralama Yasallaşıyor

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerini 6 Ocak’ta bir araya getiren ve çalışma hayatına dair düzenlemelerin tartışıldığı Üçlü Danışma Kurulu’nda gündeme gelen Özel İstihdam Büroları’na “işçi kiralama” yetkisinin tanınmasına ilişkin yasa tasarısı TBMM’ye sunuldu.

Tasarıyla işçilerin, sendika ve tazminat hakkı olmaksızın güvencesiz ve esnek çalışması öngörülüyor. Kanun Tasarısı kapsamında Özel İstihdam Büroları’na verilen işçi kiralama hakkı, şirketlerin asgari ücret üzerinden işçi istihdam edip, bu istihdam ettikleri işçileri başka işverenlere kiralaması mümkün hale getiriyor. İşçilerin sendika ve tazminat hakkını elinden alarak güvencesizlik yaratan bu düzenlemeye ilişkin yasa tasarısı geçerse artık patronlar bürolardan günlük işçi kiralayabilecek ve işçiye hiçbir güvence sağlamayacak. Bu tasarı ile günlük kiralanan işçiye patron her işi yaptırabilecek, hiçbir güvence sağlamayacak.


Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Mustafa Kemal ATATÜRK
GAZETE 1. SAYFALARI
Lütfen Menüden Gazete Seçiniz
HİÇ BİR ŞEYİN GİZLİ KALMASINI İSTEMİYORSANIZ BİZİ ARAYIN 0212 569 62 62 0 535 734 89 88 Email:gazeteesenler@gmail.com