Haftanın Anketi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Güncel
Son bir buçuk yılda 17 bombalı
11-12-2016 / 16:07
Türkiye`de son bir buçuk yılda sivillerin de can verdiği 17 bombalı saldırı gerçekleşti. Ülkenin farklı yerlerindeki saldırılarda 352`si sivil 372 kişi yaşamını yitirirken, 1837 kişi de yaralandı.

Son bir buçuk yılda 17 bombalı saldırıda 372 kişi hayatını kaybetti, 1837’si yaralandı

Türkiye’de son bir buçuk yılda sivillerin de can verdiği 17 bombalı saldırı gerçekleşti. Ülkenin farklı yerlerindeki saldırılarda 352’si sivil 372 kişi yaşamını yitirirken, 1837 kişi de yaralandı.

Çoğu canlı bomba ve bomba yüklü araçlarla gerçekleştirilen saldırılarda asker ve polislerin yanısıra siviler de hedef oldu.

7 Haziran seçimlerinden iki gün önce Diyarbakır’da HDP mitingine düzenlenen saldırıyla başlayan saldırı zincirine dün Beşiktaş’ta düzenlenen bombalı saldırılar eklendi.

Türkiye tarihinin en kanlı terör saldırısı ise 10 Ekim’deki ‘Ankara katliamı’ydı.

1- Diyarbakır HDP mitingi saldırısı

Fotoğraf: DHA

Fotoğraf: DHA

7 Haziran 2015 seçimlerinden iki gün önce Diyarbakır’da HDP mitingi sırasında beş kişi hayatını kaybetti, 400 kişi yaralandı. Saldırıyı IŞİD’in düzenlediği belirlendi.

2- Suruç saldırısı

Fotoğraf: ETHA

Fotoğraf: ETHA

20 Temmuz 2015’te Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde Amara Kültür Merkezi önünde canlı bomba saldırısı meydana geldi. Saldırıda Kobani’ye destek için basın açıklaması okuyan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi 33 kişi hayatını kaybetti, 104 kişi yaralandı. Saldırıyı IŞİD üstlendi.

3- ‘Ankara katliamı’

TURKIYE FOTO MUHABIRLERI DERNEGI`NIN DUZENLEDIGI TFMD YILIN BASIN FOTOGRAFLARI 2016 YARISMASINDA YILIN HABER FOTOGRAFI IKINCISI - TUMAY BERKIN, REUTERS. 10 EKIM 2015 TARIHINDE ANKARA`DA GERCEKLESTIRILEN “BARIS MITINGIONE IKI DAES INTIHAR BOMBACISININ YAPTIGI SALDIRI SONUCU 102 KISI HAYATINI KAYBETTI.(FOTO:ANTALYA-DHA)

Fotoğraf: DHA

10 Ekim 2015’te çok sayıda siyasi parti, sivil toplum örgütü ve sendikanın destek verdiği ’emek, barış ve demokrasi mitingi’için Ankara’ya gidenlerin toplandığı Ankara Tren Garı kavşağında meydana gelen iki ayrı patlamada 109 kişi hayatını kaybetti, 500’ü aşkın yurttaş yaralandı. Saldırı,tarihe ‘Türkiye’nin en kanlı terör eylemi’ olarak  geçti.

4- Sultanahmet saldırısı

Fotoğraf: Reuters

Fotoğraf: Reuters

12 Ocak’ta Sultanahmet Meydanı’ndaki Dikilitaş yakınında turistlerin hedef alındığı canlı bomba saldırısı düzenlendi. 10 kişinin hayatını kaybettiği, 15 kişininse yaralandığı saldırıyı IŞİD üstlendi.

5- Birinci Ankara saldırısı

Fotoğraf: Reuters

Fotoğraf: Reuters

17 Şubat’ta Ankara’nın Çankaya ilçesinde devlet binalarına yakın bir noktada askeri servis araçlarının geçişi esnasında bomba yüklü bir araçla saldırı düzenlendi. 29 kişinin hayatını kaybettiği, 61 kişininse yaralandığı saldırıyı Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) üstlendi.

6- İkinci Ankara saldırısı

Fotoğraf: DHA

Fotoğraf: DHA

13 Mart’ta Ankara bir kez daha hedef oldu. Kızılay Meydanı’na yakın bir noktada gerçekleşen bombalı saldırıda 37 kişi hayatını kaybetti, 125 kişi yaralandı. Bu saldırıyı da TAK üstlendi.

7- İstiklal Caddesi saldırısı

Fotoğraf: Reuters

Fotoğraf: Reuters

19 Mart’ta İstiklal Caddesi’nde canlı bomba bir kez daha turistlerihedef aldı. Dört kişinin hayatını kaybettiği, 36 kişininse yaralandığı saldırıyı IŞİD üstlendi.

8- Bursa saldırısı

Fotoğraf: DHA

Fotoğraf: DHA

27 Nisan’da Bursa Ulu Camii yakınında canlı bomba kendisinipatlattı. Can kaybının yaşanmadığı ancak 13 kişinin yaralandığı saldırıyı TAK üstlendi.

9- Gaziantep saldırısı

Fotoğraf: @ArenaGazetesi1

Fotoğraf: @ArenaGazetesi1

1 Mayıs’ta Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü binasının bulunduğu bölgede intihar saldırısı gerçekleştirildi. Üç polisin yaşamını yitirdiği, 22 kişininse yaralandığı saldırıyı IŞİD üstlendi.

10- Askerlik şubesine saldırı

Fotoğraf: DHA

Fotoğraf: DHA

2 Nisan’da Mardin’in Kızıltepe ilçesinde PKK’lılılar askerlik şubesine bomba yüklü araçla saldırdı. Patlamada bir kişi hayatını kaybetti; üçü çocuk, ikisi asker 11 kişi de yaralandı.

11- Diyarbakır’da patlama

Fotoğraf: Reuters

Fotoğraf: Reuters

12 Mayıs’ta Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı Dürümlü köyünde patlayıcı yüklü kamyonun infilak etti. Patlamada dört kişi hayatını kaybederken, 23 kişi de yaralandı. PKK, patlamaya ait olan kamyonların kendilerine ait olduğunu duyurdu.

12- Sancaktepe saldırısı

Fotoğraf: Reuters

Fotoğraf: Reuters

12 Mayıs’ta İstanbul’un Sancaktepe ilçesinde Türk Silahlı Kuvvetleri personelini taşıyan servis aracının geçişi esnasında, park halindeki bir aracın patlaması sonucu gerçekleşen saldırıda can kaybı yaşanmazken, sekiz kişi yaralandı. Saldırıyı PKKüstlendi.

13- Vezneciler saldırısı

Fotoğraf: DHA

Fotoğraf: DHA

7 Haziran’da Vezneciler’de zırhlı polis araçlarına yönelik gerçekleştirilen saldırıda şu ana kadar yedisi polis olmak üzere 11 kişi hayatını kaybetti, 36 kişi yaralandı.

14- Midyat saldırısı

Fotoğraf: Twitter

Fotoğraf: Twitter

8 Haziran’da Mardin’in Midyat ilçesinde emniyet müdürlüğüne bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Başbakan Binali Yıldırım, bir polis ve iki vatandaşın hayatını kaybettiğini, en az 30 kişinin yaralandığını söyledi.

15- Atatürk Havalimanı saldırısı

ataturk patlama yolcu10

Fotoğraf: Reuters

Atatürk Havalimanı dış hatlar terminalinde üç bombalı intihar saldırısı düzenlendi, bekleyen yolcuların üzerine ateş açıldı. Patlamalarda 44 kişi yaşamını yitirirken, 237 kişi de yaralandı.

16 – Gaziantep’te sokak düğününe saldırı

Fotoğraf: DHA

Fotoğraf: DHA

Gaziantep’te sokakta yapılan kına gecesine düzenlenen bombalı saldırıda 51 kişi hayatını kaybetti, 91 kişi de yaralandı.

17- Beşiktaş’ta çifte bombalı saldırı

Fotoğraflar: Reuters ve DHA

Beşiktaş’ın Vodafone Arena stadı yakınında çevik kuvvet ekiplerine düzenlenen çifte bombalı saldırıda 30 polis, sekiz sivil hayatını kaybetti; 155 kişi yaralandı.

Kaynak;Diken


Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Mustafa Kemal ATATÜRK
GAZETE 1. SAYFALARI
Lütfen Menüden Gazete Seçiniz
HİÇ BİR ŞEYİN GİZLİ KALMASINI İSTEMİYORSANIZ BİZİ ARAYIN 0212 569 62 62 0 535 734 89 88 Email:gazeteesenler@gmail.com