Haftanın Anketi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Güncel
Çocuklar böyle yandı.
30-11-2016 / 08:45
Üç katlı bina halı döşeliydi, yapımında bolca ahşap kullanılmıştı, dahası üst kat ve çatı tamamen ahşaptandı ve nihayet binayı alevler sardığı sırada yangın merdiveninin kapısı kilitliydi

Çocuklar böyle yandı: Yerler halı, üst kat ahşap, yangın merdiveni kapısı kilitliydi

Üç katlı bina halı döşeliydi, yapımında bolca ahşap kullanılmıştı, dahası üst kat ve çatı tamamen ahşaptandı ve nihayet binayı alevler sardığı sırada yangın merdiveninin kapısı kilitliydi…

yangin3

Adana’da 10’lu yaşlarda 11 çocuğun ve bir eğitmenin yanarak can verdiği yangının faciaya dönüşmesinin görünen ilk nedenleri bunlar.

İtfaiye ekiplerinin alevleri ancak üç saat sonra söndürebilmesi de cabası.

Yurdun kimlerce işletildiği, ruhsatın nasıl alındığı, binanın en son ne zaman denetlendiği soru işareti…

Çatı üstlerine çöktü

Birinci kattaki elektrik panosundan çıktığı tahmin edilen yangının ardından çoçuklar kurtulmak için üst katlara çıktı. Ancak yerlerin halı kaplı olması nedeniyle alevler hızla ikinci ve tamamen ahşaptan yapılı üçüncü kata ulaştı. Çatının alev almasıyla çökmesi bir oldu.

Yangın haberi üzerine Aladağ ve Adana belediyelerinin yanısıra orman bakanlığı ekipleri de harekete geçti ama itfaiyecilerin binaya ulaşıp alevleri söndürmesi üç saat sürdü.

Vahim tespit: Yangın merdiveni kilitliydi

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, binadaki yangın merdiveni kapısının kilitli olduğunun anlaşıldığını söyledi. Sözlü, çocukların cesedinin kapının yakınında bulunduğuna dikkat çekti.

Belediye başkanının verdiği bilgiye göre kilitli kapının anahtarı yangında hayatını kaybeden eğitmendeydi.

Sözlü ayrıca itfaiyenin birkaç dakikada müdahale ettiğini öne sürerken, ormanlık bir bölgede bulunan binada bolca ahşap kullanıldığını, yangının bu nedenle kısa sürede büyümüş olabileceğini belirtti.

Bakan: En ufak ihmal araştırılacak

Yanan yurda giden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya,  “En ufak bir ihmal bile varsa araştırılacak” dedi.

Baro başkanı: Takpiçsiyiz

Yaralıları ziyaret eden Adana Baro Başkanı Veli Küçük de ortada ciddi bir ihmal bulunduğunu söyledi: “Bu ihmali gerçekleştiren sorumluların, yetkililerin en ağır şekilde yargılanması için süreci takip edeceğiz. Ailelerin de yanında yer alıp gönüllü olarak avukatlıklarını yaparak hukuksal süreci de sonuna kadar takip edeceğiz.”

 


Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Mustafa Kemal ATATÜRK
GAZETE 1. SAYFALARI
Lütfen Menüden Gazete Seçiniz
HİÇ BİR ŞEYİN GİZLİ KALMASINI İSTEMİYORSANIZ BİZİ ARAYIN 0212 569 62 62 0 535 734 89 88 Email:gazeteesenler@gmail.com