Haftanın Anketi
Medya
RATEM:385 Milyon Lira Fayda Sağlıyor
09-02-2016 / 18:51
Radyo televizyon yayıncılığında ülkemizin tek meslek birliği olan RATEM Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği`nin 15. Yıl Yönetim Çalıştayı, RATEM Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Gürsoy, RTÜK Başkanı Prof. Dr. İlhan Yerlikaya, TürksatGenel Müdürü Prof. Dr. Ensar Gül ve BTK Spektrum İzleme Dairesi Başkanı Yunus Şuayip Çetin`in de katılımıyla, Antalya Belek`te gerçekleştirildi.

 RATEM: Radyo ve Televizyon Kuruluşları Kamuya 385 Milyon Lira Fayda Sağlıyor  

Radyo televizyon yayıncılığında ülkemizin tek meslek birliği olan RATEM Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği’nin 15. Yıl Yönetim Çalıştayı, RATEM Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Gürsoy, RTÜK Başkanı Prof. Dr. İlhan Yerlikaya, TürksatGenel Müdürü Prof. Dr. Ensar Gül ve BTK Spektrum İzleme Dairesi Başkanı Yunus Şuayip Çetin’in de katılımıyla, Antalya Belek`te gerçekleştirildi.

İki gün süren çalıştayın açılışında konuşan RATEM Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Gürsoy; geride bıraktıkları 15 yıl boyunca, ilişkide oldukları tüm paydaşlar ile birlikte radyo ve televizyon yayıncılığının ülkemizdeki gelişimine sağladıkları katkıları aktardı. Mevzuat gereği yalnızca RTÜK ile ilişkide görünmelerine rağmen, sektörün dengeleri itibariyle ilgili bakanlıklar, Türksat ve BTK gibi 7 farklı otoritenin de etki alanında olduklarına dikkat çekti.

385 MİLYON LİRALIK FAYDASAĞLIYORUZ

Radyo ve televizyon kuruluşlarının zorunlu yayınlarla kamuya yılda 385 milyon liralık fayda sağladığını aktaran Gürsoy, “Yerel, bölgesel ve ulusal gazetelere Basın İlan Kurumu aracılığıyla 400 milyon liralık kaynak aktarılıyor. Radyo televizyon kuruluşları böyle bir kaynaktan yararlanamadığı gibi, frekans ücreti, ticari iletişim payı, yayın izin bedeli ve lisans ücreti ödemekle birlikte bir de böyle bir zorunluluğu yerine getiriyor" diye konuştu. Yalnızca tütün ve tütün mamullerine yönelik kamu spotlarının ücretsiz yayınlanmasıyla başlayan zorunlu yayınların kapsamının Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı`na kadar genişlediğini, bu konuda mutlaka yeni düzenlemelerin yapılması gerektiğini vurguladı.

RATEM Yönetim Kurulu Çalışma Grupları’nın“6112 ve 5846 sayılı kanunlar, Sayısal Karasal Televizyon ve Uydu Yayıncılığı, Sayısal Karasal Radyo ile ulusal ve yerel yayıncılık sorunları” konularında sunumlar yapmalarının ardından çalıştayda işbirliği içinde olunan kurumların temsilcileri de söz aldı.

CEP TELEFONUYLA ÇOK KONUŞUYOR AZ ÖDÜYORUZ

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Spektrum İzleme Dairesi Başkanı Yunus Şuayip Çetin konuşmasında, cep telefonu(mobil) abone sayısının 75 milyona ulaştığını belirterek, `Buna paralel olarak sabitteki abone sayısının azalmasıyla birlikte 2003 yıllında 86 milyar dakika olan konuşma süresi 219 milyona düşmüştür. 

AVRUPA’DA, TELEFONLA EN FAZLA KONUŞAN ÜLKELERDEN BİRİ DE TÜRKİYE

Mobilde abone başına düşen konuşma süresi aylık 400 dakika olarak ölçülürken, Türkiye bu sürelerle Avrupa`da en fazla konuşan ülkeler arasında yer almaktadır" diye konuştu. Türkiye cep telefonuyla en çok konuşan ülkeler arasında yer alırken abone başına aylık ücretlerinse Avrupa ortalamasının altında olduğunu aktaran Çetin, “3G hizmetinin devreye girmesiyle geniş bant internet abone sayısında hızla artışlar söz konusu olmuştur. Şu an 55 milyon abone geniş bant internete erişmektedir" dedi.

566 TELEVİZYON UYDU ÜZERİNDEN YAYIN YAPIYOR TÜRKSAT

Genel Müdürü Prof. Dr. Ensar Gül ise yayıncılık için en iyi platformun şu anda uydu olduğuna dikkati çekti. Prof. Dr. Gül,  hali hazırda uydu üzerinde 112`si HD, 1`i ultra HD olmak üzere 566 televizyon yayını bulunduğunu, 300 civarında da yerel televizyonun potansiyel uydu müşterisi olduğunu belirten Prof. Dr. Gül, şöyle konuştu: “Lisans olarak RTÜK üyeleriyle görüştük. Tek bir lisansla TÜRKSAT`a geldiğinizde yapabileceğimiz bir şey yok. Antalya`nın Alanya ilçesindeki televizyon kanalı da İstanbul`daki ulusal kanalda aynı kapasiteyi kullanıyor, aynı kapsama alanına yayın yapıyor. Bu ikisi arasında farklı tarife uygulayabilmek için dayanak olması gerekiyor. Bunun dayanağı için de RTÜK`ün lisansları çeşitlendirmesi gerekiyor. Haber, eğlence, tematik, spor, yerel vb. gibi." Prof. Dr. Gül, TÜRKSAT`ın işlettiği kablo televizyon platformunda da bu sene içinde analog yayınların sonlandırılacağını açıkladı. Prof. Dr. Gül, analog yayınlardan boşaltılan frekansların HD yayınlar için kullanılacağını söyledi.

SEÇİM DÖNEMİ YSK DENETİMİNE SON

RTÜK Başkanı Prof. Dr. İlhan Yerlikaya, seçim dönemlerinde televizyon yayınlarına yönelik Yüksek Seçim Kurulu (YSK) denetimine ilişkin bir yasa tasarısının önümüzdeki günlerde meclis gündemine geleceğini açıkladı. Seçim dönemlerinde televizyonları düzenleme ve denetleme yetkisinin YSK`ya verildiğini belirten Prof. Dr. Yerlikaya, “Son seçimlerde çok değişik ve orantısız bir takım cezalar geldi. Bu RTÜK`ün verdiği cezalar değildir. RTÜK sadece sekretarya görevi görmekte, dolayısıyla yetki YSK`dadır" dedi. Hangi ortam üzerinden yayın yaparsa yapsın tüm kuruluşları toplumsal sorumluluk bilinci içinde hareket etmeye çağıran Prof. Dr. Yerlikaya, son dönemde artan terör olayları karşısında bu noktaya daha da dikkat edilmesi gerektiğini savundu. RTÜK Başkanı, `Haber atlamamak için incelemeden yanına verilen haberler nedeniyle kötü sonuçlar oluşmaktadır. Biz de müeyyide uygulamak zorundayız. Bu konuda çok hassasız" dedi. Kaynak: Şirinnar Haber 


Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Mustafa Kemal ATATÜRK
GAZETE 1. SAYFALARI
Lütfen Menüden Gazete Seçiniz
HİÇ BİR ŞEYİN GİZLİ KALMASINI İSTEMİYORSANIZ BİZİ ARAYIN 0212 569 62 62 0 535 734 89 88 Email:gazeteesenler@gmail.com