Haftanın Anketi
Sağlık ve Yaşam
ABD`de araştırıldı: Kanser hücrelerini durduruyor
12-05-2016 / 20:20
ABD`deki araştırmada, Doğu Anadolu`da yayla muzu olarak da bilinen Işgın`ın kanser hücrelerinin gelişimini durdurduğu ortaya çıktı.

ABD`de araştırıldı: Kanser hücrelerini durduruyor

ABD`deki araştırmada, Doğu Anadolu’da yayla muzu olarak da bilinen Işgın`ın kanser hücrelerinin gelişimini durdurduğu ortaya çıktı.

ABD`nin Atlanta Üniversitesi`nde iki aşama hâlinde yapılan deneyler fareler üzerinde gerçekleştirildi. Işgın da bulunan parietin isimli kırmızı pigmentler kanser hücrelerine enjekte edildi. Sadece iki gün içinde kanser hücrelerinin yarısının öldüğü görüldü. Pigmentlerin modifiye edilmiş bir çeşidinin de tümörlerin gelişimini azalttığı belirlendi.

Araştırmadan çıkan bu bulgu yeni bir kanser ilacının da habercisi. Uzmanlar Işgın dan yapılmış kanser ilacının birkaç yıl içinde kanser tedavisinde kullanılabileceğini belirtiyor. Ancak her ne kadar deney sonuçları olumlu olsa da ışgının ilaca dönüştürülmesi için birçok yeni araştırma yapılması gerektiği belirtiliyor.

Işgın hakkında bulunan keşif bilim dünyasında büyük bir heyecan yarattı. İngiliz Daily Express gazetesinde "Işgın hayatınızı kurtarabilir " başlığıyla yayımlanan haber dünya basınında büyük yankı buldu.

Tozlaşması rüzgârlarla olan ve kendi cinsinin diğer türleriyle melezlenebilen Işgın tıbbi bitkiler sınıfına girdiğinden farmakolojik araştırmalarda çok sık kullanılıyor. Çiğ olarak yenen, zeytinyağlı, yumurtalı yemeği ve reçeli de yapılan ışkın oldukça farklı tariflerde kullanılıyor. 

Yüksek kesimlerde yetişen ve birçok kişinin geçim kaynağı olan bölgedeki bazı yerlerde ‘Yayla muzu‘ , ‘Revas’ veya ‘Kürt Muzu’ adıyla tanınan, şeker, tansiyon, mide hastalıklarına hatta kansere iyi geldiği belirtilen ışgın, baharın gelmesiyle tezgahlardaki yerini aldı.


Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Mustafa Kemal ATATÜRK
GAZETE 1. SAYFALARI
Lütfen Menüden Gazete Seçiniz
HİÇ BİR ŞEYİN GİZLİ KALMASINI İSTEMİYORSANIZ BİZİ ARAYIN 0212 569 62 62 0 535 734 89 88 Email:gazeteesenler@gmail.com