Haftanın Anketi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sağlık ve Yaşam
İstanbul ve Marmara`yı savunanlar Kadıköy`de
30-12-2014 / 11:54
İstanbul Kent Savunması ve Kuzey Ormanları Savunması tarafından düzenlenen "Bir arada İstanbul`u ve Marmara`yı savunuyoruz" mitingi için yaşam savunucuları bir araya geliyor.

 

İstanbul ve Marmara’yı savunanlar Kadıköy’de

İstanbul Kent Savunması ve Kuzey Ormanları Savunması tarafından düzenlenen "Bir arada İstanbul`u ve Marmara`yı savunuyoruz" mitingi için yaşam savunucuları bir araya geliyor.  

İstanbul Valiliğinin mitingi yasaklamasına rağmen. Yasağı tanımayan yaşam savunucuları “İzne tabi olmayan ve Anayasal bir hak olan kürsüsüz kitlesel yürüyüş ve basın açıklaması hakkımızı kullanmak için Kadıköy`de olacağız. Ellerimizde dövizlerimiz, dilimizde şarkılarımız ve sloganlarımızla; Kadıköy`de bir şenlik kurar gibi yaşamı ve özgürlüğü savunacağız" demişlerdi

Mitinge HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDK Eş Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili Sebahat TuncelHDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, ESP Genel Başkanı Sultan UlusoyCHP MilletvekilleriMelda Onur ve Mahmut TanalDİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Halkevleri Genel Başkanı Oya ErsoyDBP İstanbul İl Eş Başkanı Emrullah Bingül`ün yanı sıra yanı sıra HDK, EMEP, Halkevleri, TMMOBTTBDİSK, KESK Kaldıraç ÖDP, SDP ve kadın örgütleri de katıldı.

Öğlen saatlerinde Bahariye Caddesi`nde bir araya gelen kitle, "Marmara için birleşiyoruz yaşamak için direniyoruz", "Nükleer ve HES`lere hayır" ile "Katliamlarınız sınır tanımıyor, mücadelemiz sınırları aşıyor" yazılı pankart açtı. "Marmara için savunma vakti", "Rantınız batsın", "İstanbul için savunma vakti" dövizleri taşıyan kitle, "Yalana talana hırsızlığa hayır", "Bu daha başlangıç mücadeleye devam", "Sermaye elini ormanımdan çek" sloganları atarak, Kadıköy rıhtıma doğru yürüyüşe geçti. Altıyolda kitlenin önünü TOMA`larla kesen polis, kitlenin yürüyüşünü engelledi. Polis engellini protesto eden çevre savunucuları, Altıyol`da bulunan alana miting kürsüsü kurdu.

Şölen katılımcıların konuşmalarıyla devam ederken, Kadıköy Altıyol ve İskele`de çok sayıda çevik kuvvet polisi, TOMA ve akrep bekletiliyor.


Mitingten notlar

sendika.org 15:06: Yurttaşlar Yoğurtçu Parkı’na sloganlar ile yürüyüşe devam ediyor. Eylem orada bitirilecek.

sendika.org 14:51: İstanbul Kent Savunması Temsilcisi Çiğdem Çidamlı: “Bugün bir adım attık. Bundan sonra ikinci, üçüncü adımlarla mücadeleyi tüm Türkiye ye yayacacağız

sendika.org 14:48: Kocaeli: Kentte dört kişiden biri kanser ama saldırı devam ediyor.

sendika.org 14:45: Bursa DOSAB Termik Santrale Hayır platformu: Terım alanlarımızı, kentimize termik yapılmak isteniyor. Bereketli Bursa ovası katledilmek isteniyor.

sendika.org 14: 43: Validebağlılar mitingi selamladı: “Giderek çoğalıyoruz”

sendika.org 14:40: Söz Çanakkale’de: “Kazdağları’ndan Bozcaada’dan Gökçeada’dan direnişin selamını getirdik.

sendika.org 14:35: Yırcalılar mitingi selamlıyor: “301 işçi arkadaş öldüğü Soma’dan 6000 ağacımızın katledildiği Yırca’dan selamlar. Diren Marmara, Yırca seninle”

sendika.org 14.23: Beyza Üstün konuşuyor:

Dostlar, yoldaşlar merhaba. Önce sularımızı tutukladılar. Sermaye birikimine soktular bizim de onlarla derdimiz var sularımızı bırakmayacağız. Ahmetler köyünden Fındıklı’ya, Artvin’e mücadeleyi ördük. Yetmedi meralara ormanlara girdiler. Yetmedi madenlerde altın, bakır, nikel Turgutlu’dan Kazdağları’na kadar sıraya girdiler. Krizden başka türlü çıkamıyorlar. O yüzden korkuyorlar bizden.

Yetmiyor pek çok yerde nükleer santral kurma derdindeler. Akkuyu’yu onayladılar. 2015 bütçesinde açık açık söylüyorlar daha çok yıkım talan olacak.

Yenikapı, Maltepe suç alanları kentten aldıklarıyla oraları doldurdular. Bizi oraya sürmek istediler ama gitmeyeceğiz. Derelere ormanlara, meralara dokundurtmayacağız. Doğal yaşam alanları buralar… Dilovasındaki sanayiyi biliyoruz. Bebelerin kanına kadar giren kadmiyum siz katilsiniz.

Sınır tanımıyorsunuz Roboski’de katlettiniz, Kobane’de katlettiniz… Siz sınır tanımadıkça biz dayanışmaya devam edeceğiz. Doğa kent mücadelelerinde ölenleri de Gezi’de ölenleri de anıyoruz.  Kobane’de ölenlere, Roboski de ölenlere, Soma da ölenlere, Zonguldak’ta ölenlere, Ermenek’te ölenlere … Hepsine sözümüz var. Yaşamımızı yaşam alanlarımızı  yok edenlerden hesap soracağız.

Mücadelemize, birlikteliğimize selam olsun.

14:20: Miting kitlesi Bahariye`ye taşıyor. Marmara`nın talanına karşı binler birleşiyor!

sendika.org: 14.05:  MücellaYapici konuşma yapıyor:

Bizler ürettiklerimizle, yeni kurduğumuz savunmalarımızla yok ettiklerinize karşı meydandayız. Kentlerimizi,doğayı geri almanın zamanı. Bu daha başlangıç Mücadeleye devam. Kentleri kırları geri almanın vakti geldi. Taksimden Kasımpaşadan GOPtan tek bir ağacın hesabını yapıyoruz.

Biliyoruz yaşamın karşısında ağacı kesen de plazalarda ölümüne çalıştıran da sermaye. Çarpık sanayileşmenin çöplüğü Marmara ikinci kez yıkıma sürükleniyor. Sadece bura değil, ülkenin her yeri göz kırpmadan feda ediliyor. İşte biz burada bir aradayız, ürettiklerimizle adaletimizle yok ettiklerinize karşı var ettiklerimizle yine meydandayız. Sadece burası değil ülkenin her yeri göz kırpmadan feda ediliyor. İşte yine burada biraradayız.

Sadece doğayı değil emeğimizi de savunuyoruz. Egemenlerin ne kadar korktuğunu girdik Taksim, Kızılay’da. Biz geri alan kadar buradayız. Sahip çıkıp mahallelerimizde işyerlerimizde savundukça kazanacağız bir arada yaşamı savunacağız.

Trakya’nın meralarından Karadeniz, Erdekten, Kapıdağ’dan geliyoruz. İşte buradayız istediğiniz kadar yasaklayın korkutun yaşam alanlarımızı özgür kılmak için hep tekrar bir aradayız. Roboski de yitirdiğimiz canlar için de buradayız.

14:00: Polis helikopterleri tepemizde. Yerde gökte polis!

13:49 : i  Polis ve `anlar karşı karşıya! Bu daha başlangıç!

13:27: Yürüyüşümüz başladı!Direniyoruz, doğa için,yaşanabilir kentler için!

13:20:  Yürüyüş öncesi polis Altıyol`u çift taraflı kapattı!

13:02 Kent mitingindeki.   

13:00 Miting başladı

12:48   `de toplanan binler ranttan uzak bir istiyor!

 

12:11 yıkıma dur dedi! via

12:34:   Ekolojik yıkıma karşı direnişteyiz!

12:24:   katılımcısı gruplar Bahariye`de toplanıyor. Dayanışma ruhuyla

 

11:46:   mitingte

11:40: Ha bu çekilen horonlar ağaçlar için haneler mahalleler için

11:01 : 11:12   Toplanma sürüyor.

11:01 : Süreyya Operası önünde toplanıyoruz, kent bizim!

 

 

www.evrensel.net

 


Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Mustafa Kemal ATATÜRK
GAZETE 1. SAYFALARI
Lütfen Menüden Gazete Seçiniz
HİÇ BİR ŞEYİN GİZLİ KALMASINI İSTEMİYORSANIZ BİZİ ARAYIN 0212 569 62 62 0 535 734 89 88 Email:gazeteesenler@gmail.com