Haftanın Anketi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Siyaset
Ütebay “FETÖ yapılanmasında siyasi aktörlerde hesap vermeli”
12-08-2016 / 15:45
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi üyesi Tuğba Ütebay Halk tv de Cüneyt Akman ile Sol Şerit programında, FETÖ yapılanmasında siyasi aktörlerde hesap vermeli

Ütebay “FETÖ yapılanmasında siyasi aktörlerde hesap vermeli”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi üyesi Tuğba Ütebay Halk tv de Cüneyt Akman ile Sol Şerit programında, FETÖ yapılanmasında siyasi aktörlerde hesap vermeli, sosyal devlet vazgeçilmezimizdir, demokrasinin teminatı CHP’dir olağan dönemi yönetemeyenler OHAL döneminde yönetemezler diyerek önemli açıklamalarda bulundu.
Ütebay “Yargıya sızmadılar yerleştiler. bu süreç içerisinde yargıda 648 hakim ve savcının HSYK, Yargıtay, Danıştay ayağı olan bir süreç yaşadık. bunlar ayıklanıyor deniliyor, bunlar buralara sızmadılar yerleştiler. Hatta avukatlarda referans yani torpille ağabeyleri ablaları vasıtasıyla bu kadrolara geldiler. Şimdi ayıklanması yapılıyor. Elbette ki adaleti eğip bükenler birilerine viayapi uygulamalarla adalet dağıtmaya çalışıp cumhuriyetçi, aydın, Atatürkçü, demokrat abisi dayısı olmayan sade vatandaş dediğimiz kişileri kapıları önünde bekleten onlara yargı dağıtılmayan adalet dağıtılmayan son derece cimri olan uygulamacıların ayıklanması gerekir.
ama bu yapılırken yine benden olsun anlayışıyla bir yargı yaratacağım iddiası hasıl olursa sıkındı burada başlar. Bizler çok çektik ve bu ayıklama mutlaka yapılmalı. Tüm davalarda çektik. Ergenekon, balyoz, casusluk davalarında delil üretenlerin ve nelerin olduğu hepimizin malumu, bunlar eski değil yeni oldu.40 gün öncesi oldu. Hesap versinler, elbette ki hesap versinler. Biz bu işin sonuna kadar arkasındayız ve takipçisi olacağız. Yalnız bu ayıklamalar birilerinin sopası haline dönüşmesin.
Genel başkanımız “camide, kışlada, adliyede siyaset yapılmasın” dedi. Biz kendimize güveniyoruz ve bu konuların sonuna kadar takipçisi olacağız. Toplumumuzu bilgilendireceğiz, demokrasimiz için ne gerekiyorsa yapacağız. Sesimizi en yüksek perdeden seslendireceğiz, çelik gibi sağlam durarak asla korkmadan bu sürecin ilerlemesi için mücadelemizi yapacağız. Bakınız Uğur Mumcu, Taner Kışlalı gibi değerlerimiz bu konularda mücadele ettiler. Krallıklar da bile tek efendinin yasa olduğunu söylemişler. Bakın bugün gelinen bu noktada iktidar olanlar yargıda ki sızmaların olduğunu söyleyenler bu süreci iyi yönetemezlerse on yıl sonra başka bir kaosla karşı karşıya kalırlar. Bu sistemin çöktüğü herkesin malumu.
17/25 Aralık savcıları yanlış uygulama yaptıysalar cezalarını çeksinler ve hesabını versinler. Yalnız 17/25 Aralık neydi, neler yapılmıştı. Buna bakarız ve hukukun üstünlüğünü esas alırız. Bir şeyin arkasına bir şeyler saklayarak, bakın biz bu savcıları müebbetle yargılıyoruz diyerek yapmışsa bir yolsuzluk üstünü kapatılmasına müsaade edemeyiz. o uygulamalar, tapeler, paraların sıfırlanmasını biz sinemize çekemeyiz ve hesabını sormak bizim boynumuzun borcumuzdur. Hukuka aykırı bir durum yapılmışsa bunun hesabını soracağız.
Memurların iş güvencesi kalkıyor.
657 sayılı yasa değişecek daha önceki yasa memurlara birçok konuda hizmet ediyordu, eksikleri olabilir bu konuda bir çalışma yapılırsa biz varız. Biz şuna bakmalıyız, sosyal devlet mi olmak istiyoruz yoksa hakları budayarak sadece belirli noktalarda hizmet veren ve özel sektöre teslim olmuş bir devlete mi gidiyoruz. 657 ye liyakatle memur aldığınız zaman bunun çalışmasını da denetleyebilirsiniz. Ama baktığınızda şu olmamalı bir kişi gelecek de bunun kaygısıyla kanun yapılamaz. Liyakat öncelik olmalı. Memurların iş güvencesi kalkmamalı. Vatandaşın lehine olan her konuda varız, koşulsuz şartımız sosyal devlettir.

 


Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Mustafa Kemal ATATÜRK
GAZETE 1. SAYFALARI
Lütfen Menüden Gazete Seçiniz
HİÇ BİR ŞEYİN GİZLİ KALMASINI İSTEMİYORSANIZ BİZİ ARAYIN 0212 569 62 62 0 535 734 89 88 Email:gazeteesenler@gmail.com