Haftanın Anketi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Siyaset
 Türk-İş işi pazarlık!
24-07-2013 / 08:48
Türk-İş ile hükümet arasında kamu işyerlerini kapsayan toplusözleşme görüşmeleri devam ederken, Tes-İş, Harb-İş, Tez Koop-İş, Basın-İş, Dok Gemi-İş sendikalarının sözleşmeyi imzaladığı ortaya çıktı.

Türk-İş ile hükümet arasında kamu işyerlerini kapsayan toplusözleşme görüşmeleri devam ederken, Tes-İş, Harb-İş, Tez Koop-İş, Basın-İş, Dok Gemi-İş sendikalarının sözleşmeyi imzaladığı ortaya çıktı.
Ücret dışındaki tüm maddelerde anlaşmaya varan sendikalar, ücret zammı için ise “hükümetle Türk-İş arasında imzalanacak protokole göre belirlenecek” şeklinde bir ibareye imza attılar.

Görüşme masasında işçinin elini zayıflatan bu sendikaların başında Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu’nun sendikası Tes-İş’in bulunması “Dostlar alışverişte görsün” sözünü hatırlattı. Şimdi üyesine sorma gereği bile hissetmeden, adeta boş senete imza atan bu sendikaların yanıt vermesi beklenen bir soru var; Eğer ücrette anlaşma sağlanamazsa ne olacak, greve nasıl çıkacaklar?

TES-İŞ: BAĞLAYICI DEĞİL

Edindiğimiz bilgilere göre Tes-İş Sendikasının sözleşme imzaladığı işyerleri şöyle: Yenilenebilir Enerji, Ayedaş, Boğaziçi, Akdeniz, Dicle, Vangölü, Gediz, Aras işletmeleri.
Tes-İş Genel Sekreteri Mustafa Şahin’in konuyla ilgili gazetemize yaptığı açıklamalar çelişkili. Bir yandan adı geçen işletmelerde sözleşme imzalanmadığını söyleyen Şahin, diğer yandan “bağlayıcı değil” diyor. Özelleştirmelerin ardından özel sektörlere devredilen işletmelerde yetki ve TİS prosedörünü baştan yapmamak için böyle bir yöntem izlediklerini ve protokole atıf yaptıklarını belirten Şahin, şöyle dedi: “İmzalanan sözleşmeler bağlayıcı değil. Çevreve protokolünü aşarak talep ettiğimiz rakamlar, maddeler var bazı işyerlerinde. Bu işyerlerinde ücret konusunda protokole atıf yaptık. İmzalanmış sözleşme yok.”

BASIN-İŞ: GERİYE DÖNÜK

Basın-İş Sendikası ise Milli Eğitim Basımevi, Sağlık Bakanlığı Matbaası, Çocuk Esirgeme Matbaasında sözleşme imzaladı. Basın-İş Genel Sekreter Savaş Nigar’ın konuyla ilgili açıklaması ise şöyle: “Milli Eğitim Basımevinde imzaladığımız sözleşme geriye dönük bir sözleşme. Sağlık Bakanlığı matbaasında 4 üyemiz vardı. Matbaa kapandı. Bu arkadaşlarımızda Sağlık-İş’e geçtiler. O yüzden sözleşmeyi imzaladık. Çocuk Esirgeme matbaasında ise sadece bir üyemiz var. Oradaki matbaa da kapandı. Türk-İş çerçeve protokölünü imzalamadığı sürece biz sözleşme imzalamayız. Başbakanlık Basımevinde bizim anlaşamadığımız bir madde yoktu. Yasal sürenin sonuna gelmiştik. Ama yine de imzalamayıp grev uygulamasına geçmek istedik. Ancak çalışanlar greve hayır dediği için sözleşme Yüksek Hakem Kuruluna gönderildi.”

DİĞER İŞYERLERİ

Harb-İş Sendikası Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığında; Tez Koop-İş Sendikası Vakıflar Genel Müdürlüğü, Gümrük ve Ticaret Müsteşarlığı, Sümer Holding AŞ, TÜBİTAK, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında sözleşme imzaladı.
Koop-İş Sendikası da Milli Eğitim Bakanlığında geçen yıl imzaladığı sözleşmede “kamu protokolüne göre belirlensin” diyerek anlaşmaya varmıştı.
Türk-İş ile hükümet arasındaki görüşme ise gazetemiz yayına hazırlandığı saatlerde devam ediyordu.

(İstanbul/EVRENSEL)


Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Mustafa Kemal ATATÜRK
GAZETE 1. SAYFALARI
Lütfen Menüden Gazete Seçiniz
HİÇ BİR ŞEYİN GİZLİ KALMASINI İSTEMİYORSANIZ BİZİ ARAYIN 0212 569 62 62 0 535 734 89 88 Email:gazeteesenler@gmail.com