Haftanın Anketi
Yerel Haber
Ölçü ve tartıların muayenesi başladı.
06-01-2018 / 12:59
Belediyeler tarafından yürütülen çalışma kapsamında ticari amaç için kullanılan ölçü ve tartı aletlerinin periyodik muayeneleri için başvuralar 1 Ocak itibari ile başlarken son tarih ise 28 Şubat 2018 olarak belirlendi.

 

Ölçü ve tartıların muayenesi başladı.

Belediyeler tarafından yürütülen çalışma kapsamında ticari amaç için kullanılan ölçü ve tartı aletlerinin periyodik muayeneleri için başvuralar 1 Ocak itibari ile başlarken son tarih ise 28 Şubat 2018 olarak belirlendi.

Belediyeler her yıl periyodik olarak yapılan ölçü ve tartıların muayene sürecine ilişkin başvuruları almaya başladı. Ölçü ve tartı aleti kullanan esnafların unutmadan ayarlarını yaptırmaları gerekiyor.

Belediyeler, 3516 Sayılı "Ölçüler ve Ayar Kanunu" gereğince ticari amaçla kullanılan, ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayene işlemlerine başladı. Yapılan uygulamada esnafların kullandığı 2 ton`a kadar olan ölçü ve ölçü aletleri, masa terazileri, asma teraziler, tek kollu kantarlar, ibreli teraziler, üretici ve pazarcılar tarafından kullanılan 3. ve 4. sınıf elektronik teraziler ile ahşap terzi metreleri gibi ölçü araçlarının muayenesi yapılacak. Muayene dönemi gelen ölçü ve tartı araçları sebebi ile Altınordu, Gölköy ve Gürgentepe ilçelerinde ticari faaliyet gösteren esnaflar, ceza almamak için 28 Şubat 2018 tarihine kadar Belediyelerin Ölçü ve Ayar Memurluğuna başvurarak işlemlerini yaptırabilecek.

 

 BAŞVURULARBELEDİYELERİN ÖLÇÜ

VE AYAR MEMURLUĞUNA YAPILACAK

 

Konuya ilişkin Belediyelerin Ölçü ve Ayar Memurluğundan esnafın bilgi sahibi olması için bir duyuru yayımlandı. Yayımlanan duyuruda şu ifadelere yer verildi:

 

"Ölçü ve tartı aletlerinin periyodik muayene süresi iki yıldır. Damga süresini doldurmuş tartı aletlerinin periyodik muayeneleri için, kullanıcılar tarafından sürenin dolduğu yılı takip eden yılın Ocak ayının başından Şubat ayının sonuna kadar periyodik muayene için dilekçe verilmesi gerekir. Tartı aleti kullanıcıları tarafından periyodik muayene için tartı aletinin tipi, markası, seri numarası, sınıfı ve kapasitesinin yer aldığı dilekçeyle grup merkezi, belediye ölçüler ve ayar memurluklarına müracaat edilir. Muayene için müracaatta bulunanlara, müracaat edildiğini gösteren bir belge alınması gerekir. Grup merkezi belediye ölçüler ve ayar memurlukları muayeneler için bir program düzenler ve muayeneleri gerçekleştir. Belediyeler sınırları ticari faaliyette bulunan işletmeler, damga süresi dolmuş olan ölçü ve tartı aletlerinin muayeneleri için beyannamelerini  Belediyelerin Ölçü ve Ayar Memurluğuna 28 Şubat 2017 tarihine kadar müracaat ederek verebilecekler.”

 


Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Mustafa Kemal ATATÜRK
GAZETE 1. SAYFALARI
Lütfen Menüden Gazete Seçiniz
HİÇ BİR ŞEYİN GİZLİ KALMASINI İSTEMİYORSANIZ BİZİ ARAYIN 0212 569 62 62 0 535 734 89 88 Email:gazeteesenler@gmail.com