Haftanın Anketi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Yerel Haber
Kentsel Dönüşüm, Askeri Araziler Bir Bir Satılıyor
14-06-2017 / 16:26
Türkiye`deki tüm askeri alanların tamamı Kentsel dönüşüm kullanımının dışında, kentsel paylaşımcıların arpalığına dönüşüyor.

 Kentsel Dönüşüm, Askeri Araziler Bir Bir Satılıyor 
Türkiye’deki tüm askeri alanların tamamı Kentsel dönüşüm kullanımının dışında, kentsel paylaşımcıların arpalığına dönüşüyor.
 
Kentsel dönüşüm finansmanı olarak kullanılacak bu yerlerden birisi olan İstanbul Zeytinburnu’nda askeri lojmanların bulunduğu 97 bin metrekare alan ihale edildi.
Halbuki Bakan Özhaseki şöyle demişti 7.5 milyon binanın dönüşümü için 5 milyar dolarlık kaynak gerektiğini belirterek yurt dışındaki yatırım bankalarından elde edilecek krediyi faizsiz olarak belediyelere vermeyi planladıklarını ve askeri alanların kentsel dönüşümde kullanılması doğru olacak diye söylemişti.
 
Esenler kentsel paylaşımdan nasiplenecek mi?
Darbe girişiminin bastırılmasında ve sonrasında Esenlere verilen Metris Kışlası’yla ilgili neler olacağının akıbetini Esenler halkı merakla bekliyor. Belediye Başkanı Göksu İse Esenleri rahatlatacak, “Esenlik kenti, huzurun şehri”sözünü verdiği gibi mi olacak. Yoksa Metris kentsel paylaşım amaçlımı kullanacak?… Esenler halkı “merakla” bekliyor.
 
Zeytinburnu’nda bunlar oluyor
İhalede kazanan Güney Gayrimenkul, Baş Yapı İnşaat, Esta İnşaat ve Elit Vizyon Yapı iş ortaklığı oldu. Ortaklar satış değeri için 1 milyar 730 milyon lira teklif ederken, şirket payı olarak Emlak Konut’a 640 milyon 100 bin lira taahhüt etti.
Zeytinburnu’nda askeri lojmanların bulunduğu arsa için Emlak Konut GYO tarafından dün yapılan gelir paylaşım ihalesinde ipi, Güney Gayrimenkul, Baş Askeri lojman yerine 1.7 milyarlık proje Yapı İnşaat, Esta İnşaat ve Elit Vizyon Yapı iş ortaklığı göğüsledi.
 
Yeni rant kapısı askeri araziler
Askeri okullar kapatıldı ancak arazi ve binaların ne olacağı konusunda soru işaretleri doğdu. Başbakan Yıldırım’ın, “Piknik alanı yapılacak, güzel mekânlar yapılacak” dediği askeri arazilerin birçoğu İstanbul’un en değerleri yerlerinde bulunuyor. Birçoğu için ‘imara açma planları’ geçmişe dayanıyor.
Başbakan Binali Yıldırım’ın 15 Temmuz’daki kanlı darbe girişimine katılan kışlaların kapatılacağını açıklaması ve sonrasında askeri okulların kapatılmasına ilişkin kararnamenin Resmi Gazete’de yayınlamasının ardından gözler İstanbul’daki askeri okul ve kışla arazilerine çevrildi. İstanbul’un en değerli arazilerine sahip onlarca dönümlük kışla ve okulların ‘ne olacağı sorusu’ yanıt arıyor. Başbakan Binali Yıldırım ‘piknik alanı yapılacak, güzel mekânlar yapılacak’ açıklamasına karşın bazı arazilerin ve binalarla ilgili ‘imara açma planları’ geçmişe dayanıyor. İşte kapatılan okullar ve değerli arazileri:
 
Boğazın incisi Kuleli
Üsküdar’da bulunan Kuleli Askerî Lisesi ilçenin en değerli arazisine sahip. İstanbul Boğazı’na neredeyse sıfır konumunda olan okul Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesinin ardından yeniçeri ordusunca kışla olarak kullanılmış. Neredeyse 500 yıllık bir tarihe sahip olan bu okulun arazisi üzerinde otel yapılacağına dair iddialar uzun zamandır gündemdeki yerini koruyor. Boğazın incisi olan bu okulun kapatılmasının ardından ne olacağı merak konusu.
 
Heybeliada Deniz Lisesi
Heybeliada Deniz Lisesi İstanbul’un turizm mekânlarından biri olan Heybeliada sahilinde yer alıyor. Denize sıfır arazide yer alan okul 1946-1947 yılında eğitime başladı.
Deniz ve hava harp okulları
Deniz Harp Okulu da Tuzla sahilinde yer alıyor. Kıyının en ucunda yer alan arazi bölgenin en değerlilerinden. Geçen yıllarda bu alanın imara açılıcağına dair iddialar yer aldı. Hava Harp Okulu İstanbul en değerli yerlerinden biri olan Yeşilyurt’ta yer alıyor. Bakırköy’e bağlı bu semtte satılık ev fiyatları yaklaşık 1 milyon TL’den başlıyor. Bölge Atatürk Havalimanı’na da yakın olması nedeniyle daha da önem kazanıyor.
 
Gözler Maltepe’de
15 Temmuz kanlı darbe girişiminin ardından en çok tartışılan kışlalar oldu. Darbe girişiminin ardından kışlaların önüne bir daha kanlı girişimin yaşandığı gece gibi tankların sokağa çıkmaması için kamyonlar ve belediye otobüsleri çekildi. Başbakan Binali Yıldırım ise geçen günlerde kışlaların kapatılacağını söyledi. Yüzlerce dönüm arazi üzerine kurulu olan iki kışlanın kapatılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bunlar Avrupa Yakası’nda Hasdal Kışlası, Anadolu Yakası’nda ise Maltepe’deki İstanbul 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nın da yer aldığı kışla. Maltepe’deki arazi Marmara Denizi’ne bakan tepesiyle dikkat çekiyor.
 
Hasdal rant kıskacında
Milli Savunma Bakanlığı (MSB) İstanbul Emlak Bölge Başkanlığı’nın, Hasdal ve Tümgeneral Selahattin Gökkartal Kışlaları için istediği imar planı değişikliği İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne 2014 yılında gelmişti.
İBB Planlama Müdürlüğü’nün, MSB’nin başvurusu ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, imar değişikliği ile 610 bin 402 metrekare inşaat alanı ve bu alanda 17 bin 440 nüfusun yaşamasının öngörüldüğünü belirtti. Büyükşehir Belediye Meclisi, Hasdal ve Tümgeneral Selahattin Gökkartal Kışlaları ile ilgili plan değişikliği teklifini “1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda düzenleme yapılmasının ardından değerlendirilmesi gerektiği” gerekçesiyle bakanlığa geri göndermişti.
 
GATA hastaneleri
Kararnameyle birlikte GATA ve askeri hastaneler de Sağlık Bakanlığı’na bağlandı. Haydarpaşa’da ve Taksim’de bulunan GATA’ya bağlı değerli hastane arazilerinin yerinde kalıp kalmayacağı ise yine soru işaretleri arasında.
 
Esenler Atışalanı soru işareti
Darbe girişiminin bastırılmasında ve sonrasında Esenlere verilen Metris Kışlası’yla ilgili neler olacağının akıbetini Esenler halkı merakla bekliyor. Belediye Başkanı Göksu İse Esenleri rahatlatacak, “Esenlik kenti, huzurun şehri”sözünü verdiği gibi değil de kentsel dönüşüm amaçlımı kullanacak… Esenler halkı merakla bekliyor!


Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Mustafa Kemal ATATÜRK
GAZETE 1. SAYFALARI
Lütfen Menüden Gazete Seçiniz
HİÇ BİR ŞEYİN GİZLİ KALMASINI İSTEMİYORSANIZ BİZİ ARAYIN 0212 569 62 62 0 535 734 89 88 Email:gazeteesenler@gmail.com