Haftanın Anketi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Yerel Yönetimler
AK Parti ve CHP`den Destek Geldi
01-02-2017 / 17:28
Çevre Bakanı Özhaseki`nin "İstanbul`da Birçok bina depreme hazır değil" sözlerine hem AK Partili hem de CHP`li ilçe belediye başkanlarından destek geldi.

Bakan `Binalar Depreme Hazır Değil` Dedi, AK Parti ve CHP`den Destek Geldi

Çevre Bakanı Özhaseki`nin "İstanbul`da Birçok bina depreme hazır değil" sözlerine hem AK Partili hem de CHP`li ilçe belediye başkanlarından destek geldi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, deprem riski ile ilgili olarak şunları söylemişti: "Türkiye topraklarının yüzde 42`si deprem riski altındadır. 1999 öncesi 15 milyon stok var. Bunların en az yarısı riskli. Yani 6-7 miyon binanın yenilenmesi, sağlam hale gelmesi gerekli. Özellikle en büyük risk İstanbul`da. 4 Fay kırığı var. Dördününde zamanı dolmuş. Fay kırıklarının hepsi her an patlayabilir. Bilim adamlarının görüşü şu 2030`a kadar İstanbul`da büyük ihtimalle deprem olur. 2050 diyenler azınlıkta. Büyük çoğunluğu 2030`u işaret ediyor. Deprem kesin. 7 ile 7.5 arasında şiddeti olacak.

CHP`li Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, "Deprem ve riskli yapılar konusunu sürekli gündemde tutmalıyız. Öncelikle hükümetin, yerel yönetimlerin ve devlet kademelerinin, STK`lar dahil olmak üzere riskli yapılar konusundaki çalışmaları artırarak devam ettirmesi gerekiyor" diye konuştu.

`ÖNCELİĞİMİZ CAN GÜVENLİĞİ`

 

Tevfik Göksu (Esenler Belediye Başkanı): "1999`dan öncesinde inşa edilen binalar çürük kabul ediliyor. Deprem yönetmeliğinden önce yapılan riskli binaların yönetmeliğe göre yeniden inşa edilmesi gerekiyor. Kentsel dönüşümü sadece devletin yapması olanaksız. Toplum, devlet birlikteliği ve seferberlik ruhu gerekiyor. Devletin ülke genelinde kentsel dönüşüm için 200 milyar dolar kaynak bulması gerekiyor. Böylesi bir bütçenin ortaya çıkartılması söz konusu olamaz. Esenler genelinde 159 bin konut bulunuyor. Şimdiye kadar 25 bin binayı dönüşüme aldık. Toplam 75 bin konutun dönüşmesi gerekiyor. Hedefimiz 2023`e kadar bunu başarmak. Can güvenliği birinci önceliğimiz."


Yorumlar Toplam 0 Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Mustafa Kemal ATATÜRK
GAZETE 1. SAYFALARI
Lütfen Menüden Gazete Seçiniz
HİÇ BİR ŞEYİN GİZLİ KALMASINI İSTEMİYORSANIZ BİZİ ARAYIN 0212 569 62 62 0 535 734 89 88 Email:gazeteesenler@gmail.com