Haftanın Anketi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Ali Cantürk
BUZDOLABI VE KAKINMA
Email:

Ekonomik göstergeler her türlü manipülasyona rağmen istenilen sonuçları vermeyince, bozuk ekonomiyi düzgün gösterme ilk önce tuvalet parası sonrada buzdolabına kaldı!

BUZDOLABI VE KAKINMA

Ekonomik göstergeler her türlü manipülasyona rağmen istenilen sonuçları vermeyince, bozuk ekonomiyi düzgün gösterme ilk önce tuvalet parası sonrada buzdolabına kaldı!

AKP iktidara gelirken yaptığı çay simit hesabını bile yapamaz haldedir.

Ekonomik refahı buzdolabına indirgemek, ekonomi bilgisinin ne kadar yüzeysel olduğunu da göstermektedir!

AKP iktidarı yaptıkları, aldıkları, sattıkları ve borçları açısından değerlendirildiğinde ekonomik açıdan ne kadar zararda olduğumuz ortaya çıkacaktır.

Sayın Kılıçdaroğlu bir hesap sundu ve iktidar yalanlayamadı. Bu hesap bahsettiğim zararı ortaya koymaktadır.

"Bakın rakam vermek isterim. 1923 – 2002 toplam 57 hükümet hizmet verdi. 57 hükümetin harcadığı kaynak ne kadar? 79 yılda 546 milyar dolar vergi harcamışlar. 95 milyar dolar iç borç yapmışlar. 130 milyar dolar dış borç yapmışlar 8 milyar dolar özelleştirme geliri. Toplam 779 milyar dolar para harcanmış.

Geliyorum AKP iktidarına 2003 – 2014. 12 yılda harcanan para.

79 yılda harcanan paradan çok daha büyük bir para son 12 yılda harcandı.Vergi gelirleri 1,5 trilyon dolar. İç borç 96 milyar dolar. Dış borç 273 milyar dolar. Özelleştirme geliri 52 milyar dolar. Toplam harcanan para 1 trilyon 86 milyar dolar."

Bakan Şimşek bir demecinde "Rakamları ortaya koyalım. Türkiye’nin toplam borcu 453 milyar dolar. En büyük resimden başlayalım. Türkiye’nin bütün borcu, içeriye dışarıya, vatandaşın, bankaların, reel sektörün ve devletin, milli gelire oranı yüzde 142" diye konuştu."

"Malesef yatırımlarda inşaatın payı çok yüksek. Artık inşaata yatırım yapan yatırımcılardan, Ar-Ge`ye, teknolojiye yatırım yapmalarını istiyoruz; inşaattan kazandıklarını imalata yatırsınlar. Vergi tabanımız dar, genişletmemiz lazım. Kayıt dışı ekonomiyle mücadeleyi kastediyorum."

Şimdi bazı aklı evveller bu kadar para toplamak başarı derken, bakan hala vergi tabanını yaymaktan bahsediyor! Asıl sıkıntı toplamakta değil, har vurup harman savrulmakta, borç yiğidin kamçısıdır denilerek ülkenin birikimleri ve kazanımları talan edilmektedir.

Habertürk gazetesinden Abdurrahman Yıldırım’ın sorularını yanıtlayan Mehmet Şimşek, “2018 yılında Türkiye ihtiyacı olan 210 milyar dolar dış kaynağı temin etmede zorlanır mı” sorusu üzerine şunları söyledi haberinden anladığımıza göre de 2018 yılı içinde bulunması gereken para miktarı bellidir!

Sayın Karamollaoğlu`da bu hükümetin son 15 yılda 700 milyar dolar faiz ödettiğini söyleyerek borç için ödenen paranın borçtan fazla olduğunu ortaya koydu.

AKP IMF borcu ödedik derken halkı manipüle etmekte, IMF kardeşi Dünya Bankası kredileri daha doğrusu borçları ile ülkeye katma değer katkısı olmayan göz boyayıcı yatırımlar yapmakta, bunları da maliyetinin çok çok üzerinde ülkeye mal etmektedir.

AKP iktidarda kalma adına ülkeyi borç batağına sokarak borcun faizi ile bile yapılabilecek yatırımları halkımıza marifet olarak sunabilmektedir. Borç ödeme sürelerinin uzun olması ve bu ülkenin yer altı ve yer üstü zenginliklerinin çok olması sebebi ile şimdilik borcu çevirebilmekte ve borç bulabilmektedir.

Buzdolabı ekonomisi ile bu ülkenin geleceği buzluğa atılmakta, lider ülke vizyonu buzdağına çarpmaktadır.

13.06.2018

Bu Yazı 55 Kez Okunmuş

Yorumlar Toplam Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Mustafa Kemal ATATÜRK
GAZETE 1. SAYFALARI
Lütfen Menüden Gazete Seçiniz
HİÇ BİR ŞEYİN GİZLİ KALMASINI İSTEMİYORSANIZ BİZİ ARAYIN 0212 569 62 62 0 535 734 89 88 Email:gazeteesenler@gmail.com