Haftanın Anketi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Ali Cantürk
ÇÖKEN BİNA, ŞEHRİ KATLETMEK ve İMAR
Email:

Biz imar talanı, imar yolsuzluğu, imar katliamı, imar gaspı desek suç olur ama iktidar ve yandaşları mart kedisi edası ile bunları yapıp, bunları yaptığını söyleyince alkış alır!

ÇÖKEN BİNA, ŞEHRİ KATLETMEK ve İMAR

Biz imar talanı, imar yolsuzluğu, imar katliamı, imar gaspı desek suç olur ama iktidar ve yandaşları mart kedisi edası ile bunları yapıp, bunları yaptığını söyleyince alkış alır!

 

Partili cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan bizatihi Temmuz 2016 tarihinde: “Çok yanlışlar yaptık. ucube inşaatlarla maalesef İstanbul’un güzelliğine yanlışlık yaptık” dedi. Ekim 2017 tarihinde ilçemiz sınırları içinde yapılan Şehir ve STK zirvesinde " Biz bu şehre ihanet ettik, hala da ediyoruz, ben de bunda sorumluyum" dedi.

 

1994 ten beri İstanbul`u yöneten bu zihniyet, 2001 sonrası girdiği fikri dönüşüm sonucu şehri kimliksiz ve beton yığını hale getirmeyi marifet sandı. Milli Görüş kimliği içinde iken hiç olmaz ise borçlanmaktan korkar ve gereksiz borçlanmalar yapılmaz iken AKP zihniyeti ile borç rekorları da kırmaya başladılar!

 

Uzun yıllar boyunca inşaat sektörüne dayalı ekonomi politikaları nedeni ile ihale yasası, imar yasası ve bunlara bağlı yönetmelikler dikiş tutmadığı gibi, kişiye bağlı özel uygulamalar ile kamu yararı adına belli kurum ve kişilere tanınan özel imtiyazlar ile şehrin ucube yapılar ile esir edilmesine izin verildi.

 

Kupon arazi yöneticilerin ağzında sakız oldu!

 

Yapılan aslında hukuksuzluk, kuralsızlık ve denetimsizlikten başka bir şey değildir! Devlet asli görevi olan vatandaşın konut ve barınma hakkını iş bitiricilik, hız ve ekonomi politikası olarak imtiyazlı kişilere tevdi etmiş gözükmektedir!

 

Her şeyi özelleştirmekten bahsedenler, inşaat konusunda özelleştirmeden yana tavır almamaktadır! Hisseleri özelin elinde olan kurumlara bile kamu yararı adı ile ihale yasasındaki şeffaflık ve rekabet ilkelerini hiçe sayarak iş verilmektedir.

 

Geçen hafta Sütlücede inşa kazısından sonra çöken bina sonrası belediye başkanının çöken bina hakkındaki "kaçak" açıklaması bunların insafının ve şehircilik anlayışının çöktüğünün en belirgin göstergesidir.

 

Vatandaşa kaçak yapı yaptırarak göz yuman, bu arada daha büyük kaçak ve göçeklere imza atan zihniyet yüzünden, devlet otoritesi bozulmuş, deprem için gerekli önlem alacak alan ve zaman kalmamış, şehir amiyane tabirle ucube yapılar ile işgal edilmiştir.

 

İmar affı diye sunulan ama aslında para toplamaya matuf imar barışı da, bunların bina emniyeti, deprem diye, kentsel dönüşüm diye dertleri olmadığını göstermektedir! İmar kanunu 16. Maddeye düzenleme olarak gelen imar barışında binanın deprem açısından güvenliğini beyan sahibine yükleyen, çürük binaya bile iskân hakkı veren bu düzenleme, bir deprem sonrasında yöneticilerin sorumluluğu vatandaşa yıkma çabasından başka bir şey değildir.

 

İmar barışı sonrası oluşacak piyasa şartları da kentsel dönüşümü zora sokacaktır! Eski yapı da olsa iskânlı hükmüne geçecek bu yapılar yüzünden imar stoklarındaki indirme oranları uygulanamayacaktır.

 

Metropolitan ve deprem öncelikli planlama ilkelerin sadık bir plan sunamadan masa başında plan hazırlayarak günü kurtaranlar, şehre ihanete devem etmekte bir beis görmeyecektir.  Çünkü 1999 yılından bu yana bina stoklarının depreme dayanımı tespit edilip buna bağlı imar planları oluşturulmamıştır.

 

İhanet edenlerin alkışlandığı ve övgüye mazhar olduğu bu topraklarda halk suçludur, suçlu kalacaktır, kaçak yapı yapmıştır! Peki, göz yumanlar, görevini yapmayanlar, halka kanunu delecek yolu yordamı gösterenler suçlu değil midir?

 

Fetonun siyasi ayağını bulamayanlar bunları da bulamayacaktır! Maalesef siyaset bu ilişkilerden beslenmektedir. Boşu boşuna dünyanın en fazla müteahhidine ve müteahhit siyasetçisine sahip değiliz.Bir aylık imar askı sürecinde 30 katlı bina dikmek varken, kervan yolda düzülüyorken kim ne yapsın planı!

31.07.2018

Bu Yazı 99 Kez Okunmuş

Yorumlar Toplam Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Mustafa Kemal ATATÜRK
GAZETE 1. SAYFALARI
Lütfen Menüden Gazete Seçiniz
HİÇ BİR ŞEYİN GİZLİ KALMASINI İSTEMİYORSANIZ BİZİ ARAYIN 0212 569 62 62 0 535 734 89 88 Email:gazeteesenler@gmail.com