Haftanın Anketi
Ali Cantürk
KUTSAL ŞEYLER ADAMI ÇARPAR
Email:

Ekmek çarpsın, Kur`an çarpsın, sözleri hep kutsal şeylerin çarpacağına ve o şeylerin mübarek oluşuna, bu mübarek oluşa ihtimam göstermek gerektiğine işarettir ve çocuk yaştan itibaren öğretilir. Çoluk çocuk vasfını üzerinden atamayanlar anlamasa da durum böyledir.

KUTSAL ŞEYLER ADAMI ÇARPAR

Ekmek çarpsın, Kur`an çarpsın, sözleri hep kutsal şeylerin çarpacağına ve o şeylerin mübarek oluşuna, bu mübarek oluşa ihtimam göstermek gerektiğine işarettir ve çocuk yaştan itibaren öğretilir. Çoluk çocuk vasfını üzerinden atamayanlar anlamasa da durum böyledir.

Bunlar haricinde kutsal mekânlar, kutsal duygular da vardır. Bunları kötüye kullanmak ta adamı çarpar!

 

Mekke, Medine, Kudüs kutsaldır. Vatan ve toprak kutsaldır!

 

Kim ki dünyalık heves, emel ve istekleri için bunları kullanır ise çarpılır. En taze örneği Çiftlikbank olayıdır!

 

Çiftlikbankla ilgili bir açılışta da Kudüs, Çanakkale ne var ne yok dillendiriliyor, bu kutsallar alet edilerek millet yumuşak lokma haline getiriliyor ve kandırılıyor idi. Kandırılan millette olsa da çarpılan o eylemi yapanlar oldu! Adam olan için kaçmak çarpılmak demektir! Öbür alemde çarpılmaları daha dehşetli olacaktır.

 

Kutsal şeyleri kötüye kullanmak çarpılma ile sonuçlanacağı gibi kutsal olmayan şeylere kutsiyet atfetmeye çalışmakta çarpılmayı hak eden hareket ve düşünce tarzıdır. Etrafımızdaki çarpıkların çoğu kutsiyete haiz olmayan şeylere kutsiyet yükleyenler yüzündendir.

 

Son seçim döneminde, giden Esenyurt belediye başkanı da kutsallar üzerinden siyaset yaptı ve kendince kutsal saydığı şeyleri eleştirince de çarpıldı!

 

Bundan ders almadığı belli olan taze belediye başkanı aynı tarzı kullanmayı tercih ediyor. Çünkü kutsal üzerinden siyaset kolay geliyor. Toplum kolay gaza gelip manipüle edilebiliyor.

 

Esenyurt`un taze belediye başkanı bu işi biraz abartmışa benziyor: “Ben 50 yaşında bir kardeşinizim. Hiç hedefim olmadı, çocukken önüme konan bir hedef yoktu. Allah ondan razı olsun, şu anda bir hedefim var 2023. Ben hedeflerin adamı oldum Erdoğan’ın sayesinde. Bu ülkenin hedefi olduğu onun sayesinde öğrendim. Biz bu hedeflere giderken umuyoruz ki onun yaşı 2023’e yetecek. Allah verecek ömür ona yetecek. 2053’de de piri pak bir dede olur şöyle başımızda durur. Devleti yönetir, bilgisini birikimini bizlere aktarır. Çünkü bir dünya lideri o. Ömründe eğer bir sıkıntı olacaksa Allah ömrümden alsın onun ömrüne versin gıkım çıkarsa namerdim bizim ona ihtiyacımız var. Tüm ümmetin ona ihtiyacı var. Esenyurt’un Erdoğan’a çok ihtiyacı var. Burayı kaybedersek Kudüs’ü kaybederiz, İslam’ı kaybederiz, Mekke’yi kaybederiz.”

 

Konuşma metni içinde hiçliğini, kutsal şeyleri kullanarak perdeleme yapmaya çalışan bir düşünce yapısını görüyoruz! Kırklı ellili yaşlara kadar bir hedefi olmayan, sonra sürekli gömlek değiştiren, sürekli kandırılıp duran düşünce yapısına, bu saatten sonra hedef ve vizyon farkını öğretmeye çalışmak deveye hendek atlatmak kadar zor olsa gerek.

Peygamber ocağının da gaziliğin de şehitliğin de bir kutsiyeti vardır! Kutsiyeti kutsal amaçlar dışında kullananlar çarpılmaya mahkûmdur!

09.04.2018

Bu Yazı 107 Kez Okunmuş

Yorumlar Toplam Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Mustafa Kemal ATATÜRK
GAZETE 1. SAYFALARI
Lütfen Menüden Gazete Seçiniz
HİÇ BİR ŞEYİN GİZLİ KALMASINI İSTEMİYORSANIZ BİZİ ARAYIN 0212 569 62 62 0 535 734 89 88 Email:gazeteesenler@gmail.com