Haftanın Anketi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Canan SELAMET
DİZİ DİZİ DİZİLERİMİZ
Email: cananselamet@hotmail.com

Her yeni sezonla beraber hayatımıza yepyeni diziler ve karakterler giriyor. Yaşayamadığımızı düşündüğümüz yada ulaşmayı hayal ettiklerimiz diziler ile hayat bulup bizi kendi sarmalı içine alıyor. Asıl olan aslında bizim yaşamayı istediklerimiz mi gerçek olan, yoksa her hafta diziler sayesinde beynimize kazınan aslında hayat böyle olmalı dayatmasımı bunu bir ayırmak gerekiyor.

                                            DİZİ DİZİ DİZİLERİMİZ  

         Her yeni sezonla beraber hayatımıza yepyeni diziler ve karakterler giriyor. Yaşayamadığımızı düşündüğümüz yada ulaşmayı hayal ettiklerimiz diziler ile hayat bulup bizi kendi sarmalı içine alıyor. Asıl olan aslında bizim yaşamayı istediklerimiz mi gerçek olan, yoksa her hafta diziler sayesinde beynimize kazınan aslında hayat böyle olmalı dayatmasımı  bunu bir ayırmak gerekiyor. 

        Yaz sezonu ile beraber sırada bekleyen bir sürü dizi film gelecek . Önceki sezon dizilerinden çok farklı olacağını düşünmüyorum. Yenileri gelmeden önceki sezon üzerinden gidişata bakalım. Özellikle kışın daha çok kapalı yerlerde vakit geçirilmesi ile fazlasıyla muhatap olduk dizilerle. Dizi filmin bütün bir geceyi alan saatleri içinde her türlü entrika, paraya ,güce olan zaaf ve ona ulaşabilmek için yapılan her türlü dalavereler ,aile yapısını temelden sarsacak  her türlü Ahlaksızlığın mübah olduğu olaylar. 

         Her dizinin içinde mutlaka fakir kız zengin oğlan meselesi var. Hemen hemen her dizide Kızımız fakir ,ama  ultra lüks yaşayan  trilyonluk arabasından inmeyen zengin oğlumuz ile nasıl oluyorsa oluyor karşılaşabiliyor. Artık kızımız lüks restorantlarda  kafelerde yemek yiyor ,Bir giydiğini bir daha giymiyor, en lüks mağazalardan alışveriş yapabiliyor. Yeri geliyor geleneksel aile yapısına sahip ailesinde bile kızımızın erkek arkadaşının evinde kalıyor olması onaylanıp hatta alkışlanır hale geliyor. Peki  gerçek hayatta bu olasılık ne kadar buna bir bakmak lazım. Evinde ailesi ile beraber çekirdek çitlerken kafasına bu şekilde yaşam biçimi empoze edilen yeni yetişme genç kızımız neler kuruyor hayal dünyasında? Böyle bir yaşama geçmek için herşey  mübah ,çünkü saatler boyunca bu kafasına işlenebiliyor. Zenginliği bir şekilde geçiyorum. Gençler birbirini sevmiş sonuçta ,ortalarda kimlerden olduğunu anlayabilmek için çaba sarfettiğimiz  bir sürü bebelerimiz olsa da ,olur o kadar genç onlar!!! 

       Peki  dizilerde öldürülen onca insana ne demeli ? Bir dizi filmimizde mafya babamız ve onun sevimli gösterilen çocukları, devlet memurlarını  güzelce parmaklarında oynatıp  bir sürü insanı acımasızca öldürebiliyorlar. Ama en sonunda sevgilisine sımsıkı sarılıp bir de öpücük kondurunca , en masum hallerini takınan sevgili karakterimize  Alkış! ne güzel öldürüyorsunuz ! ne güzel silah kullanıyorsunuz! Ama o kadar sevimliler ki kızamıyorsunuz bile!!! Okul dizilerine hiç bakmayalım en vahimi o, kesin sınıfta kalırız. Okul denilen kurum sadece teneffüslerden ibaret ve derslerde sadece nasıl kız tavlanır ,başkasının kuyusu nasıl özenle kazılır, anne baba nasıl aldatılıröğretmenler nasıl yola getirilir… 

Kendimizi kandırmayalım.Bu bir sektör, istemeyen izlemez demek en saçması çünkü kimse oturup söylenildiği gibi belgesel  izlemiyor.Bu dizilerle beraber aslında olmaması gereken her şeyi kanıksar duruma geldik.Bütün maddi manevi tüm ahlaksızlıklara karşı tepkisiz kalmaya ,alışmaya başladık. Böyle giderse en sonunda, dizi dizi dizilerimiz, dizlerimizi döveriz. 

     Artık endişe duymanın vakti geldi de geçiyor bir şeyler yapmak bu gidişata bir dur demek lazım. Özellikle yeni yetişen gençler için, ne kadar uyanık oldukları söylense de etkilenmemeleri  mümkün değil. Sadece gençler mi, hadi biz cahil halk olduğumuzu  varsayalım , ünlü bir tasarım derneği  bu sene yaptığı tasarım  yarışmasında ,bir dizi filmde ayakkabı tasarımcısını oynayan karakteri Asli jüri olarak gösteriyor. Bu olay üzerinden bakarsak bu kişinin karakteri gerçekten  çok inandırıcı oynadığınımı  gösterir yoksa hepimizin  dizi karakterlerini fazlasıyla hayatımızın içine aldığınımı gösterir çok geç olmadan bunu bir düşünmek gerekir… 

CANAN SELAMET

27.06.2016

Bu Yazı 1608 Kez Okunmuş

Yorumlar Toplam Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Mustafa Kemal ATATÜRK
GAZETE 1. SAYFALARI
Lütfen Menüden Gazete Seçiniz
HİÇ BİR ŞEYİN GİZLİ KALMASINI İSTEMİYORSANIZ BİZİ ARAYIN 0212 569 62 62 0 535 734 89 88 Email:gazeteesenler@gmail.com