Haftanın Anketi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Canan SELAMET
FINDIK DALDA BİR İKİ
Email: cananselamet@hotmail.com

Coğrafya kitaplarında, harita üzerinde Orta Karadeniz de koca bir çotanak fındık resmi olurdu. Şimdilerde var mı bilemiyorum ama böyle giderse fındığın resmi, harita üzerinden tamamen silinip sadece hatıralarımızda kalacak.

FINDIK DALDA BİR İKİ

Coğrafya kitaplarında, harita üzerinde Orta Karadeniz de koca bir çotanak fındık resmi olurdu. Şimdilerde var mı bilemiyorum ama böyle giderse fındığın resmi, harita üzerinden tamamen silinip sadece hatıralarımızda kalacak. Gelecek nesiller belki hiç bilemeyecek Karadeniz fındığının tadını, Ordu`nun yağlı fındığını, Giresun karasını...

Fındık her yönüyle bir nimettir. Fındığın yeşil kabukları toprak için en verimli gübrelerden biridir. Kabuğu ısınmak için kullanılıp hatta kabuğunda pişirilen yemeklerin ve Türk kahvesinin tadı inanılmazdır. İçindeki vitaminleri ve lezzeti ile kendine her zaman bir yer bulabilir. Tazesi, kavrulmuşu, çiğ hali ile çerez tabağına, belki bir okul çocuğunun cebine yada bir böreğe, tatlıya, çikolataya, reçelin içine hatta çorbanın içine girmişliği vardır. Asla yadırgamazsınız her damak tadına uyum sağlar. Uyum sağlayamadığı durumda karşımıza fındık yağı olarak bile çıkabilir. Fındık, değerini bildiği için naza çeker kendini.

Fındık zordur, kendisi ile ilgilenilmesini isteyen nazlı bir yemiştir. Her fındık sonrası bahçeleme yapıp, işe yaramayan kurumuş dalları kesilsin, bahara doğru gübre atılsın, çiçeklendiği zaman üzerine kar yağmasın, çok güneş gelip tomurcuklarını  kurutmasın ister. Toplanmasına yakın bahçede bütün otların temizlenmesini, kesilmesini bekler. Toplamaya başladığınızda dalları karıştırmamanızı, dalı nasıl çekildiyse aynı şekilde geri bırakmanızı ister. Topakları kimi zaman yaprakların içinde saklar kendini, zorlukla çektiğiniz dalı yerine bıraktığınızda bir topak fındık gülümser size buradayım diye. Bazen bırakamazsınız orada çekiverirsiniz dalı, tek bir topak için bazen de bırakırsınız olduğu yerde, başakcının ya da kurdun kuşun nasibi olsun diye...
    Elinize değen bin bir çeşit böceğe yada gözünüze girmeye çalışan bir fındık dalına rağmen, Karadeniz` in yamaçlarında düşe kalka belki de yuvarlana yuvarlana toplarsınız fındığı. Topakları iyice kurusun, Karadenizli olduğuna bakmadan yağmur değmesin, her gün çevrilip her topağı güneş görsün diye bekler. Zamanı gelince topağından ayrılmak ister. Patoz makinesi ile topakları havalanıp bir tarafa, taneleri bir tarafa ayrılırlar birbirinden. Tekrar tanesi güneş görsün, yağmur istemez yine, en ufak bir yağmurda hemen kurumak ister. İlgilenmezseniz  size çürümüş olarak geri döner. Bazen çok yağmura teslim ederseniz yağmur sularının peşine takılıp gidiverir. Kurumuş tanelerinin seçilmesini, içi boş fındıkların, çürüklerin ayrılmasını ister.
     Fındığın bütün nazlarını çektikten sonra artık çuvallanıp kimi çerezlik saklamak için evlere yada tüccara gitme zamanı gelmiştir. Tüccara geldiğinizde yorgunluğunuzu değecek müjdeli haberi beklersiniz. FINDIĞIN FİYATI?????

Orta Karadeniz `in geçmiş yıllarda en büyük geçim kaynaklarından biri olan fındığın şu an geldiği durum düşündürücü, artık kazanç için değil, fındığı bahçeye dikenlerin hatırasına saygısızlık olmasın diye toplanır oldu. Ağustos ayı önceden zenginlik ayı idi. Bütün hazırlıklar planlar ona göre yapılırdı. Fındık işi zorlu olmasına rağmen sonunda alınan kazanç bütün yorgunlukları unuttururdu. Fındık ayı demek nişanlıların evlilik okul çocuklarının eğitimi, yaşlının gelecek yıla kadar geçim umuduydu. Artık fındığa biçilen değer o kadar düşüktür ki değil geleceğe umut vermek kendi masrafını karşılamaz hale gelmiştir.

     Değer verilmez ise fındık üreticisi ne kadar dayanır bilinmez. Bu kadar önemli bir yemişi kendi elimizde kendi ülkemizde iken hak ettiği değeri verelim. Fındık bahçeleri maalesef masrafını karşılamaz hale geldi, kendiniz topladığınızda size sadece yorgunluğu kalır, kendiniz toplayamadığınız takdirde dışarıdan aldığınız işçilerin bile parasını çıkartamaz hale gelmiştir. Üretici küsmeye, yavaş yavaş fındık bahçeleri kaybolmaya başladı. Ülkemiz topraklarında yetişen en önemli besin kaynaklarından olan fındığı kaybetmeyelim. Gelecek nesillere fındığı çok alakasız bir ülkeden ithal ederek değil kendi toprağında Karadeniz` de üreterek, harita üzerinde var olan yerini kaybetmeden bütün nazlarına rağmen maddi ve manevi değerini verelim.

13.09.2017

Bu Yazı 926 Kez Okunmuş

Yorumlar Toplam Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Mustafa Kemal ATATÜRK
GAZETE 1. SAYFALARI
Lütfen Menüden Gazete Seçiniz
HİÇ BİR ŞEYİN GİZLİ KALMASINI İSTEMİYORSANIZ BİZİ ARAYIN 0212 569 62 62 0 535 734 89 88 Email:gazeteesenler@gmail.com