Haftanın Anketi
Durdane Tan
HAYATIMIZA HOŞGELDİN “ KODLAMA”
Email: leysamtan@msn.com

Yıl 1960, Türkiye`nin ilk bilgisayarlarla tanışma yılları. İlk bilgisayarlar dünya dışı birer varlık olarak tanımlanırken, karayolları genel müdürlüğünde kayıtları tutma amacı ile kullanılmaya başlandı.

HAYATIMIZA HOŞGELDİN “ KODLAMA” 

Yıl 1960Türkiye’nin ilk bilgisayarlarla tanışma yılları. İlk bilgisayarlar dünya dışı birer varlık olarak tanımlanırken, karayolları genel müdürlüğünde kayıtları tutma amacı ile kullanılmaya başlandı. 

Yıl 1990, Kişisel bilgisayarların ofislerden sonra evlere de girdiği yıllar oldu. Ortada daha internet yokken son kullanıcılara yönelik modemler de yaygınlaşmaya başladı. Başlangıçta amaç bu modemleri kullanarak faks çekmekti. Nisan 1993’te Türkiye’de internete bağlı bilgisayar sayısı sadece 194’tü. Bilgisayarı kullanabilen insanlar süper zeki, olağan üstü yetenekleri olan kişilerdi. Nasıl bir makine milyonlarca bilgiyi hafızasında taşırdı akıl alır gibi değil.  Zamanla bu efsane dağıldı. Yedi yılda kullanıcı sayısı 600 bine ulaştı. 

Yıl 2016, İnsanoğlu bundan yirmi yıl önce hayal dahi edemediği teknolojik imkanlara sahipHerkesin elinde akıllı telefon . En hızlı işlemciye sahip bilgisayarlar. Çağın adı “Bilişim Çağı”. Bilgisayar kullanmayı bilmeyenlerin tezgahtar olarak bile işe alınmadığı bir dönem yaşanıyor. İnsanlar zamanın çoğunu online olarak geçiriyor. Türkiye ‘de bilgisayar ve internet kullanım oranları hızla artıyor, Nisan ayında 16-74 yaş grubundaki bireylerde sırasıyla %56 oldu. İnternet kullanım amaçları arasında sosyal medya ilk sırada yer aldı. Kullanıcıların yaklaşık %85 interneti bilgisayarı sosyal medyada zaman geçirmek için kullanıyor. Herkesin evinde bulunan, hatta bazı evlerde her bireye bir tane, bilgi saymak ve üretmek için üretilen bu cihazı biz sadece sosyal medya için kullanırken elin oğlu robot teknolojisini geliştirdi. İnsan robotların yapımı tamamlandı. Robotun nerede kullanılabileceği hayal gücüyle sınırsızlaştı. Teknolojide ileride olan ülkelerin gene bir adım önde olduğu bu alanda ülkemizde verilen önem ise olması gerekenin oldukça altında. Oysa dünya boş durmuyor. Birkaç örnek vermek gerekirse; İnternet devi Google robot teknolojisine yatırım yaptı. Akıl sınırlarını zorlayacak, şimdilik şirket dışında kimsenin bilmediği projelerle karşımıza çıkacaklarını vaad ettirlerbu dünya dışı insanların ne yapacağı merak konusu. Olası bir savaş durumunda bile sahaya sürebilecek robotların yapıldığı bir gerçek.  Robotlar geleceğin savaşlarını da değiştirecek. Günümüzde bile kullanılan insansız hava uçakları buna en güzel örnek. 

Teknoloji tüm hızla ilerlerken bu digital çağın gerisinde kalmamak için bilgisayarları oyun ve sosyal medya dışında kullanmayı öğrenmek  gerekiyorHerkes akıllı telefon kullanıyor ve uygulama indiriyor uygulama yazanlarımızın sayısı parmakla sayılır. Aslında merak edenlerin sayısı oldukça fazla ama öğrenecekleri yer ve kişileri bulamıyorlar. İnsanları üretme ve araştırma yönünde eğitmesi gereken ülkemizde kodlama diye bir dersin müfredata eklenmesi söz konusu. Bu ülkemiz için oldukça sevindirici bir haber. Herkes süper yazılımcı olamaz, hiç bir balık uçmaya hiç bir kuş yüzmeye zorlanmaz ama en azından daha elimizdeki teknolojiyi daha faydalı işlerde kullanmış oluruz. Amaca uygun hizmet ederse ve iyi öğreticilerle bu iş ilerlerse çok güzel sonuçlar alınacağı aşikar. Hedefe ulaşmak için öğreticilerinde üzerine düşeni hakkıyla yapması da şart. Nitelikli eğitmenlerin işin başında olması gerekiyor. 2. Sınıftan itibaren yabancı dil eğitimi alan ama hala seviyesi orta dan yukarı çıkamayan bir ülke olarak eğitimin amacına ve neticesine dikkat etmek şart.. 

 Çağın adı “Digital Ç, çağın gerisinde kalmamak için, dünya ülkelerini yakalamak için önem vermeli ve üretebilmeliyiz. Saygılar 

 

Durdane Tan 

   

07.03.2016

Bu Yazı 2208 Kez Okunmuş

Yorumlar Toplam Yorum Yapılmış
  • samet demir / 12-03-2016 12:23 Digital çağ
    Zeytinburnu belediyesi bilgi evleri, robotik eğitimleri 2015`ın son aylarına doğru türkiye`de bir ilk olarak eğitime başladılar..Tabikide yaygınlaşmalı.Geleceğe dair çok güzel bir konuya değinmişiniz.Sizin gibiler hep olmalı..
Mustafa Kemal ATATÜRK
GAZETE 1. SAYFALARI
Lütfen Menüden Gazete Seçiniz
HİÇ BİR ŞEYİN GİZLİ KALMASINI İSTEMİYORSANIZ BİZİ ARAYIN 0212 569 62 62 0 535 734 89 88 Email:gazeteesenler@gmail.com