Haftanın Anketi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İhsan Eliaçık
`OSMANLI İSLAM`I KULLANMIŞTIR AÇIK VE NET`
Email:

Ekranlarda yeniden hortlayan Osmanlıcılık sevdasına bir tepki de İlahiyatçı İhsan Eliaçık hocamızdan geldi.

`OSMANLI İSLAM`I KULLANMIŞTIR AÇIK VE NET`

Ekranlarda yeniden hortlayan Osmanlıcılık sevdasına bir tepki de İlahiyatçı İhsan Eliaçık hocamızdan geldi.Osmanlı idarecilerinin Hristiyanlığı kullanan Bizans gibi dini kullandığını, temel amaçlarının saltanatlarını sürdürmek olduğunu vurgulayan Eliaçık hoca, şunları söyledi: " Babadan oğula geçme saltanat sistemi Kur`an`a aykırıdır. Osmanlı sultanları önce bunun hesabını versinler. Yeryüzünde İslam`ın bayraktarlığını, sancaktarlığını yapmakmış, bunu geçsinler önce babadan oğula geçme, 600 yıl boyunca insanların tepesinde yeralıp, onlardan vergi toplayıp, saraylarda yaşamak. İki evlat katlinin hesabını versinler. Kesinlikle Kur`an`a aykırıdır. Üç cariye hayatı yaşamanın hesabını versinler. Kesinlikle Kur`an`a aykırıdır. Saraylarda harem odaları oluşturup oralarda Makedonya`dan, Macaristan`dan, Ukrayna`dan kızları doldurup, onlardan her biriyle her gece yatarak cariye hayatı yaşayanlar önce bunların hesabını versin. Bırak İslam`ın sancaktarlığını yapmayı.

Dört devşirme sistemi kesinlikle Kur`an`a aykırıdır. Kur`an der ki yanınıza aldıklarınızı anne-babalarının isimleriyle çağırın. Anne ve babalarını unutturmayın, insanları devşirmeyin, köklerini unutturmayın, anadillerini unutturmayın, kendinize benzetmeyin. Bunun hesabını versinler. 
Beş işgallerin hesabını versinler. Ne işin var senin Viyana kapılarında? Viyana`ya gitmek övünülecek birşey değil ki. Ne işin var senin Viyana`da, Bağdat`ta, Kahire`de, Basra`da? Amerika Bağdat`a geldiği zaman işgalci diyorsun peki sen gittiğin zaman ne oluyor? Yunanistan, İzmir`e, Fransızlar Antep`e, Maraş`a geldiği zaman işgalci oluyor peki sen Budapeşte`ye, Arnavutluğa gittiğin zaman ne oluyor?
Onlar talan yapıyorlar, biz ise gittiğimiz yere çil çil altın serpiyormuşuz. Güya Osmanlı ordusu gittiği yerde ağaçtan bir salkım üzüm alıyor sonra da onun yerine çil çil altın bırakıyormuş.
FETİH FALAN HİKAYE...
Biz de bunu yedik. Gidipte bunu Viyanalılara, Bulgarlara, Avusturyalılara bir sor bakalım. Ne diyorlar bir dinle bakalım. Bunlar tek yanlı söylemlerdir. Atalarla övünmek Kur`an`ın eleştirdiği birşeydir. Kur`an onlar sizi kurtarmazlar diyor. Onlar birer ümmetti geldiler, geçtiler onların kazandıkları kendilerine sizin kazandıklarınız sizedir diyor. Dolayısıyla Osmanlı`nın övünülecek bir tarafı yok. Dolayısıyla Osmanlı yönetimi İslami bir yönetim değildir. Bizantisttir. Onun yeni bir tekrarıdır ve dini de bu iş için kullanmıştır. Bizans nasıl ki Hristiyanlığı kullanmışsa Osmanlı da İslam`ı kullanmıştır kendi saltanatları için. Yeryüzüne hakim olma, egemen olma amacıyla. Gittiği yere adalet götürüyormuş. Sen kendi ülkende kal, biryeri işgal etme, kendi halkını mutlu etmeye uğraş, zengin yoksul uçurumunu giderin, sınıfı, sömürüyü kaldırın, erdemli, dürüst insanlar yetiştirin, barış ve esenlik içinde yaşayın, başka bir yere adalet falan götürmeyin. Olay budur.  Peygamber yaşamı boyunca tek bir yer işgal etmemiştir. Bütün işgaller ondan sonra başlamıştır ve bana göre onların tamamı da yanlıştır. Müslümanlar fetihcilik modasına kendilerini kaptırmıştır. Sen öyle bir sistem oluştur, öyle bir düzen kurki memleketinde insanlar seni örnek alsın ve senin yaptığını kendi ülkelerinde uygulasınlar. O zaman senin oraya gitmene falan da gerek kalmaz.
OSMANLI ÖRNEK ALINAMAZ...
Ümmetin birliği için Osmanlı modelini örnek alamayız. Osmanlı bu konuda da bize örnek olamaz. Çünkü Osmanlı`nın ümmet birliği modeli Yavuz`un ordularının İstanbul`dan çıkıp, kırk bin Alevi`yi kesip önüne geçeni doğrayıp, Medine`den kutsal emanetleri getirip sonunda da kılıcını çekerek Halife benim ulan demektir. Bunun nesini örnek alacaksınız? Zorbalık bu Halifelikle falan alakası yok ki. Bir defa Osmanlı sultanları Halife falan değildir zorbadır. Bildiğiniz zorba! Keserek, doğrayarak, katlederek zorla kutsal emanetleri İstanbul`a getirmekle Halife mi olmuş oluyorsun? Bunun hilafetle ne alakası var? Hilafet peygamberin ölümü ile bitti. Hilafet Hz. Ali`nin 17 kişi ile Peygamber`in cenazesini kılması ile zaten bitti. Ondan sonrakiler saltanattır, imparatorluktur, krallıktır. Bizans`a ve Kisra`ya özenmektir. Osmanlı sultanları halife falan değildir. Halife olarak tanınamazlar. Hepsi de zorbadır. Benim görüşüme göre zorbadır, katildir ve zanidir. Zorbadırlar çünkü zorla ayakta dururlar, zorla vergi toplarlar, işgal ederler, kendi çocuklarını, amcalarını, kızlarını, yeğenlerini boğdururlar katildirler ve evlenmeden cariyelerle yatarlar zanidirler. Bunun nesine özeneceksiniz sorarım size? Ümmeti birleştirmede model olarak da kullanılamazlar. Peygamber`in Medine Sözleşmesi`ni örnek alacağız. Köke, asla ineceğiz. Birinci maddesi Mekke`den göçenler, Medine`de yaşayan ensar, ona tabi olanlar, çoğu müslüman olmayan 18 kabile bunları sıralar, işte bunlar diğer insanlarla bu sözleşme çerçevesinde birleşmiş ayrı bir ümmettir der. Ümmet kelimesi Medine sözleşmesinin birinci satırında geçer. Ümmet din birliği demek değildir, mezhep birliği demek hiç değildir. Ümmet siyasal, sosyal, ekonomik, politik pakt demektir. Yahudiler de, Hristiyanlar da, Mecusiler de, Ateistler de olabilir ümmetin içinde. Adalet, doğruluk, dürüstlük yolunda anlaşmaları doğrultusunda ümmet birliği sağlanmış olur. Bu da ancak bugün itibariyle bir Ortadoğu Konfederalizmi ile mümkündür Avrupa Birliği gibi. Dolayısıyla Osmanlı`dan alacağımız hiçbirşey yok. Ben hiçbirşey bulamıyorum. Kimse kusura bakmasın."

Kaynak: yuzdeyuzhaber

26.10.2016

Bu Yazı 1479 Kez Okunmuş

Yorumlar Toplam Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Mustafa Kemal ATATÜRK
GAZETE 1. SAYFALARI
Lütfen Menüden Gazete Seçiniz
HİÇ BİR ŞEYİN GİZLİ KALMASINI İSTEMİYORSANIZ BİZİ ARAYIN 0212 569 62 62 0 535 734 89 88 Email:gazeteesenler@gmail.com