Haftanın Anketi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İsmail Çınar
KORKU İLE YAŞAMAK
Email: cinar-i@hotmail.com

Dostoyevski, “korku yalan doğurur” derken, Eflatun korkuyu kölelik olarak tanımlar. Tarihte, kendi egemenliklerini sürdürmek isteyenler, kendinden zayıf olanlar üzerinde korku psikolojisini kullanmış.

KORKU İLE YAŞAMAK

Dostoyevski, “korku yalan doğurur” derken, Eflatun korkuyu kölelik olarak tanımlar. Tarihte, kendi egemenliklerini sürdürmek isteyenler, kendinden zayıf olanlar üzerinde korku psikolojisini kullanmış. Bunun için Allah ve dini kullanmadan çekinmemişlerdir. Korkutularak yetiştirilen toplumlar, ekonomik ve siyasal açıdan gelişmişlik gösteremezler. Muhalefetin ve sivil toplumun güçsüz olduğu ülkeleri yöneten egemenler, evrensel hukuka uygun demokrat olduklarını iddia edemezler. Korku bize çok yabancı değil. Çocukken, evde büyüklerle, okulda öğretmenle, sokakta imamla, askerde komutanla, mahallede polisle sürekli korkutulduk. Kadın isen ayrıca korkutulursun. Erkek egemen bir toplumda günah ve namus kavramları üzerine oturtulmuş korkularla ikinci sınıf insan figürü yaratılmıştır. Bizde “kadının sırtından sopayı karnından sıpayı eksik etmeyeceksin” anlayışı kadına bakışımızı özetlemektedir.

Doğruluk dürüstlük ve yanlışlar karşısında ise dik durmayı öğretmek yerine devamlı güçlünün karşısında eğilme öğretilmeye çalışıldı. Onurlu bilinçli ve örgütlü toplumlar yerine korkan ve biat eden toplumlar dizayn edilmiştir. Çün ki, egemenler ancak bu şekilde sorunsuz yönetebilirlerdi. Eğilmediğinizde başınıza gelecekleri bilirsiniz. Bireyler olarak bu şekilde yetiştirilirken birde kimliklerimizden ötürü baskı ve korku yaşatılmaktadır. Ülkemizde, Türk ve Sünni değilsen birinci kaybın burada, buradan doğru dışlanmaya adaysın. Solcu ve demokratik değerleri savunuyorsan baskı ve zulüm göreceksin. Emekçi isen sömürüleceksin hakkını istersen işsiz kalmakla tehdit edilirsin. Azınlıklardan isen horlanır, aşağılanır ve ötekileştirilirsin. Hakkını ve iş arkadaşlarının haklarını aramaya kalkanın yakasını kazalar belalar bırakmaz. Türlü tehditler ve korku yöntemleri ile kişi veya kişiler sindirilmeye çalışırlar. Bu doğrultuda korkuyu yenmiş kimi yürekli yiğit insanlar toplumsal hareketlere öncülük ederek örgütlü biçimde haklarını almaya çalışırlar. İnancını istediği gibi yaşamak, anadilini ve kültürünü özgürce yaşamak isteyenlerin başlarına gelmedik felaket kalmaz.

Bu taleplerin de ısrarcı olanlar hapse atılmaktan tutunda ölümlere varan zulümler görürler, katliamlar işlenir. Çalınan kapıdan, devletten gelen bir tebligattan korkulur. Korkunun sonu gelmiyor. Acaba, “dayağın cennetten çıktığına inanan” bir başka toplum varmıdır? Bütün bu garabetler üstümüzde iken şimdi yeni bir garabetle karşı karşıyayız. TBMM onayından geçen anayasa değişikliği ile getirilmeye çalışılan yürütme-yasama ve yargının tek elde bir partinin başkanında toplanmasını içeren tek adam yönetimi ülkemiz için yeni bir 12 Eylül darbesinin sessizce gelişi hatta daha da vahimi olduğunu söyleyebiliriz. Bu sistem, kurumları ile oluşmuş, arkasını gerici bir halk kitlesine dayamış, otoriter bir dikta rejiminin uygulamasını getirecektir. İşte tam da o durumda insanlar korkusundan “neme-lazım’cılık” yani düşünmekten korkan ve düşündüğünü söyleyemeyen bir toplum hali oluşacaktır. Bir yanda demokratik bir yaşam tarzı için ağır bedeller ödenirken, diğer yanda toplumun düşünme yetisini dahi yok etmeye çalışan bir yönetimin hakim olmak için büyük adımlarla ilerlemesi ne hazindir. Tüm bu koşullar karşısında tek bir çare vardır; demokrasiden, sevgiden, insan haklarından, hukuk devletinden yana olanlar birbirlerini eleştirmeyi bırakıp, “demokraside birlik” için tek ses, tek yürek ve tek yumruk olarak üzerimize doğru abanmaya çalışan tek adam rejimini geri püskürtmeliyiz. “KORKUNUN ECELE FAYDASI YOKTUR”, YA ÖZGÜR BİR YAŞAM YA DA İNADINA MÜCADELE. Korkuya ve korkmaya HAYIR !!!

İsmail Çınar cinar-i@hotmail.com Şubat 17

07.03.2017

Bu Yazı 656 Kez Okunmuş

Yorumlar Toplam Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Mustafa Kemal ATATÜRK
GAZETE 1. SAYFALARI
Lütfen Menüden Gazete Seçiniz
HİÇ BİR ŞEYİN GİZLİ KALMASINI İSTEMİYORSANIZ BİZİ ARAYIN 0212 569 62 62 0 535 734 89 88 Email:gazeteesenler@gmail.com