Haftanın Anketi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Serkan Basut
CHP Esenlere `ayar` veriyorlar
Email: serkanbasut@hotmail.com

Bilindiği üzere bu hafta CHP kongre sürecini tamamlayarak yeni kadrolarla veya güven tazelemiş yönetimlerle delegelerden yola devam yetkisi verildi.

CHP`ye Esenlerde "Ayar" Veriyorlar

Bilindiği üzere bu hafta CHP kongre sürecini tamamlayarak yeni kadrolarla veya güven tazelemiş yönetimlerle delegelerden yola devam yetkisi verildi.

Esenler`de de kongre yapıldı, yeni ve genç bir başkan seçildi. Esenlerde gerçekleşen kongre aslında aylar önce konuşulmaya başlanmıştı. Bu süreç yerel seçimlerde liste tartışmasıyla başlayıp kongre günü son bulmuştu.

İsterseniz kısaca bu yaşananları Halil Özden süreciyle bi hatırlıyalım.

CHP’de Şuayip Vardar ilçe başkanı ilçede oldukca güçlü bir muhalefet ve küskün kesimi vardı hatta CHP Gönülleri diye ayrı bir yer açılıp ilçeden bağımsız programlar yapılıp CHP Esenlerde daha iyi temsil ediliyordu. Bu sürecin gelişmesinin asıl nedeni CHP halkın ve örgütün iradesiyle değilde bazı bireylerin odalarda aldıkları kararların ilçe örgütünde hayata geçirilmesiydi. Kongre sürecinin  gelişmesiyle Şuayip Vardar aday olmayacağını açıklayarak veliahtı olarak Bülent Ütebay’ı aday gösterdi.

İlçe gönülleri ise güçlü bir aday olarak Halil Özden’i aday gösterdi. nitekim kongre günü Özden  az bir oy farkıyla başkan oldu zafer odalardaki Baronların değilde gönüllülerin olmuştu. Kongreden hemen sonra kısa bir sürede olsa iyi çalışmalar yapılmış Esenlerde CHP dizany edilmeye çalışılmıştı taki yerel seçimlere kadar.

Tamda bu sırada yerel seçim sürecinde meclis üyesi hesapları yüzünden ilçe etkisiz hale getirildi.Yönetimdeki birileri eski kader arkadaşların dirayetli davranışları sözünde dur sonuna kadar mücadele et.

bu anlamda yerel seçimlerde liste tartışmaları yüzünden ilçe tekrar ikiye bölündü. Benim adamım senin adamın tartışmasına genel merkez olaya el koyarak ilçe başkan yardımcısı olan Hüseyin Koç’a yetki verdi. listeler son anlarda YSK’ya teslim edildi. Küskünlükler o günde başlamış olmudu.

Seçimden sonra yapılan örgüt toplantısına gazeteci olarak bende katıldım.Orda unutmadığım bir konuşma yapıldı. Konuşmayı yapan Çafer Turna şunu söylüyor.“Ben bu partide bir çok kademede görev aldım. Hiçbir zaman gücenmedim, küsmedim ama bu defa bana yapılan büyük bir hakaretti. İlçede hiçbir şekilde görev almayan bir isim 2. Sırada ben seçilemeyecek bir sıraya atıldım. Bugünden sonra sadece bu partinin bir üyesiyim ve oy vereni olarak kalacam bir daha görev almayacağım”. Bunu söyleyen Cafer Turna daha sonra ona verilen ilçe başkanlık sözü karşısında göreve devam etti.Çünkü birilerinin hesaplarını yönetimde olmadan nasıl uygulanacaktı. Bu anlamda HaliL Özden Milletvekil aday adayı oldu Turna ilçe başkanı. Bu süreçten sonra CHP Esenlerde 6 kişilik bir yönetimle devam edildi kadın kolları yok gençlik kolları yok halk yok ilçe yönetimi aslına bakılırsa yok yükmündeydi ve kongreye kadar bu şekilde devam edildi.

7 haziran ve 1 kasım seçimlerinde ise başarısızlıktan başka başarıları olmadı. Bunları kısaca değerlendirdik şimdi kongreye ve adaylara gelelim.

Konre öncesi kulislerde bir çok isim konuşuluyordu. Adaylığını ilk açıklayan Bülent Ütebay sonrasında Cafer Turna oldu. Asıl açıklanması beklenen Adnan Kaymakcı ise son güne kadar büyük umutlarla herkesi kandırdı ve bir il delegeliği karşılığında arkadaşlarını satarak onlara ders verdi.Sonrada anlaşıldıki Aday olmayacakmış, Ütebay muhaliflerini oyalama taktiğiymiş. aslına bakılırsa bu ismi ilk duyduğumdada yanlış adamdan umut bekliyorsunuz dedim ama…

Kongre gününe kadar Bülent Ütebay’ın başkan olmasını isteyen biriydim. Vizyon ve vitrin olarak iyi genç olmasıda avantaj bilgi birikim eksikliğinide zamanla giderir eskidende ders almış baronlara bulaşmaz diye düşündüm. Kongre günü listesini gördüğümde şunu anladımki Ütebay odaya kendini mahküm etmiş listedede herhangi bir hükmü olmamış yenilikci olarak beklenen liste Partiye taş üstüne taş ekleyemeyen eski isimlerden oluşmuş.

Bülent bey ve diğer yönetici arkadaşlar kimse kusura bakmasın ama sizler bu odalardan yakanızı kurtarmadığınız sürece bir adım bile ileri gidemezsiniz.

En üzüldüğüm konu ise ilçe delege seçimlerinde delege seçimleri partiden alakasız bir odada gerçekleşiyor ve o odada delege seçimleri yapılırken AKP mahalle Başkanları bir görevli misali sandığın başında duruyor olaya tepki gösteren İlçe başkan yardımcısı orada AKP’liler tarafında darp ediliyor ve bir öncesinde aynı kişiler tarafında meclis üyesi darp ediliyor. ben buna sessiz kalacam ve bu kişilerle yakınlığıyla bilinen ismide İlk sıradan il delegesi yazacağım demezlermi "bune perhiz bu ne lahana turşusu".


 

10.12.2015

Bu Yazı 2141 Kez Okunmuş

Yorumlar Toplam Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Mustafa Kemal ATATÜRK
GAZETE 1. SAYFALARI
Lütfen Menüden Gazete Seçiniz
HİÇ BİR ŞEYİN GİZLİ KALMASINI İSTEMİYORSANIZ BİZİ ARAYIN 0212 569 62 62 0 535 734 89 88 Email:gazeteesenler@gmail.com