AKP. Hatice Yılmaz’ın ilginç ve çarpıcı, 2019 yılı mali bütçe faaliyet raporu konuşması

Esenler Belediye Meclisi’nin 6. Seçim yılı 2. Dönem Meclisi’nin Temmuz ayı toplantılarının ikinci birleşiminde Esenler Belediyesi’nin 2019 yılını kapsayan Yıllık Faaliyet Raporu görüşüldü. Esenler Kültür Merkez'inde düzenlenen meclis toplantısında gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından 2019 yılını kapsayan Yıllık Faaliyet Raporu’nun görüşülmesine geçildi. CHP ve AKP. Meclis üyeleri faaliyet raporları hakkında görüşlerini dile getirdiler

19:20:56 | 2020-07-11

Haber Merkezi

AKP Esenler Belediye Meclis üyesi Hatice Yılmaz’ın 2019 yılını kapsayan Yıllık Faaliyet Raporu ilgin ve çarpıcı konuşması;

 Saygıdeğer Başkanım, Değerli Meclis Üyelerimiz, Basınımızın çok kıymetli temsilcileri, hepinizi saygı ve muhabbetle selamlıyorum.

Saygı Değer Meclis Üyelerimiz, hayatımızı ve düşünce yapımızı ailemiz kadar belki de ondan daha fazla çocukluğumuzu ve gençliğimizi yaşadığımız çevre ve şehir şekillendirmektedir.

1988 yılında taşındığım Esenlerdeki çocukluk ve gençlik yıllarımı düşününce açıkçası durum pek iç açıcı değildi.

Gerçi o yıllarda Türkiye’de ve İstanbul’da yaşayan kimsenin hayatı kolay değildi. Ama Esenlerde yaşayanlar için “Aynı Şehirde, Farklı Hayatların Yaşandığı” bir realitedir.

Merkezde bir ilçede oturuyorduk ama ulaşım sorunu, asfaltsız çamurlu sokaklar, suyu akmayan, sürekli elektriklerin kesildiği, temizlikten ve estetik anlayışından yoksun bir ilçede ikamet ediyorduk.

Özellikle güvenlik sorunlarımız o kadar had safhadaydı ki, Çevik Kuvvet ve panzerlerin günlerce süren uğraşlarından sonra girilebilen Mahallemizle, ana haber bültenlerinde yer buluyorduk.

Bu kadar yokluk içinde kültür, sanat ve sosyal aktivite aklımıza bile gelmiyordu.

En önemlisi de yaşadığımız yere aidiyet duygusu beslemiyorduk!

Daha kaliteli bir yaşam talep etmiyor muyduk? Doğal olarak ediyorduk!

Çok şükür! Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğindeki AK Parti’nin “Halka Hizmet Hakka Hizmet” anlayışıyla taleplerimiz karşılık buldu. Dağ gibi birikmiş sorunlar çözümlenerek yaşam kalitesini artıran sayısız hizmete imza atıldı.

Esenlerde, panzerlerle güçlükle girilebilen atıl, izbe alanlar belediye başkanımızın kendisine yöneltilen hiçbir tehdide aldırmadan attığı kararlı adımlar ve dik duruşu sayesinde tamamen temizlenerek geleceğimiz için çok önemli vizyon projelerin hayata geçeceği dönüşüm sahaları haline getirildi.

Günümüzde, Esenler İstanbul’un en güvenli dört ilçesinden biri. Artık, Esenler denilince akla projeler, ödüller ve marka değeri yüksek bir ilçe geliyorsa tüm bu başarılar belediye başkanımızın gece gündüz fedakârca çalışmaları sayesinde gerçekleşmiştir.

Daha önceki yıllarda olduğu gibi 2019 yılında da faaliyet raporumuzun stratejik planlarımızla örtüştüğünü görüyoruz.

Geçtiğimiz günlerde meclisimize sunulan Denetim Komisyonu Raporunda açıklandığı üzere Bütçenin Gelir ve Giderlerinin Gerçekleşme Oranı % 96,94’tür.

2019 faaliyet raporunda hayata geçirdiği proje ve yatırımlarla tüm paydaşlarının huzurunu ve güvenliğini öncelleyen, insan odaklı belediyecilik anlayışı ile yaşadığımız şehre aidiyet duygumuzun gelişmesine vesile olan, Belediye Başkanımız Sn. Mehmet Tevfik Göksu’ya ve belediyemizin tüm kademelerinde çalışan arkadaşlarımıza canı gönülden teşekkür ediyorum.

Sizlerin de elinde olan faaliyet raporunu incelediğinizde sadece bir formaliteden ya da yasal bir prosedürden ibaret olmadığını, Esenlere verilen emeklerin ilmek ilmek işlendiği bir eser olduğunu göreceksiniz.

Ünlü İslam Düşünürü Farabi,  El-Medinetü’l-Fazıla, Fazilet Şehri adlı eserinde ideal şehri tekamül etmiş insana benzetmiştir. Bu eserde Şehrin inşası ile insanın inşa ve ihyasının birbirinden ayrı tutulamayacağını anlatmıştır.

Belediye Başkanımızın Esenlere bakış açısında da aynı anlayışın hakim olduğunu görüyoruz.

Esenler halkı şehir inşa edilirken aynı zamanda insan hayatının ihya edildiği hizmetlerden duyduğu memnuniyeti, 2019 yılında Esenleri 1. Yaparak göstermiştir.

Saygıdeğer Meclis Üyelerimiz, konuşmam sırasında 2019 Faaliyet Raporu ile ilgili bazı rakamlar vereceğim,  burada amacım sizleri rakamlara boğmak değil,  Esenlerde yaşayan vatandaşlarımıza birçok kez temas edildiğini ve neticesini daha kolay ifade edebilmek.

Esenlerde,16 mahallemizde tüm cadde ve sokaklardaki çöpler her gün düzenli olarak toplanmakla kalmıyor, Pazar yerlerinden, okullara, ibadethanelerden, kamu kurum ve kuruluşlarına kadar dezenfektasyon ve temizliğin de yapılması “Eviniz Kadar Temiz Esenler İçin Çalışıyoruz” sloganının lafta kalmadığının göstergesidir.

Belediyemiz, Esenlerli hemşehrilerimizin ve Sivil toplum kuruluşlarımızın ihtiyaç duydukları her an, iyi günlerinde kötü günlerinde hep yanlarında olmuş, bunun gereğini de maddi, manevi yerine getirmiştir.

Bugüne kadar ilçe kaymakamlığı, belediye hizmet binası, itfaiye, hastane, askerlik şubesi, taş camii, açık kapalı otoparklar, kadın aktivite ve spor merkezleri vb. birçok fiziki proje ilçemize kazandırılmıştır.

2019 yılında da Birlik Mahallesi Emsal Avcı Taş Camii ve Fevzi Çakmak Camii, 15 Temmuz Millet Bahçesi Mehmet Emin Saraç Camii, Kütüphane ve İkinci Bahar Kıraathanesinin yapımı tamamlanarak Esenler halkının hizmetine açılmıştır.

Ayrıca birçok kamu binası, camii ve okulda tadilat, bakım ve onarım çalışmalarına ara vermeden devam edilmiş, çevre düzenlemeleri, aydınlatma çalışmaları yapılarak erişe bilirlik, güvenlik, konfor ve estetiğin artırılması sağlanmıştır.

2009’dan bu yana fiziki projelerin yanında Esenlerin adını Türkiye’de öne çıkaran sosyal ve kültürel birçok etkinlik ve proje hayata geçirilmiş, en önemlisi de projelerin etki alanı geliştirilerek sürekli hale getirilmiştir.

Bu projelerden bazılarını kısaca hatırlatmak istiyorum:

Esenlerin İyilik Kapısı EDİM, %100 Hayat, Kimsesizlerin Kimi, Hayat Butonu, Yalnız Değilsiniz, Kardeş Aile, Askıda Ekmek, Çorba Çeşmesi, Türkiye’nin ilk %100 Dijital Kütüphanesi, Esenler Kariyer Merkezi ESKAM, Esenler Gençlik Bilgi ve Hikmet Evleri ESGEV’ler, Şehir Düşünce Merkezi, İkinci Bahar Kıraathaneleri, Dede Torun ve Yaşam Merkezi, Mihmandar İyilik Merkezi, Çocuk Sokağı, ESMATİK, Esenler Sanat Evi ESEV, Uluslararası 23 Nisan Barış Ekmeği Festivali, Uluslararası Ninni Festivali, Nar Projesi, Kültür Kart, Radyo Esenler, Şehir Ekranı TV gibi nicelerini sayabiliriz.

Sizlerin de çok iyi bildiği gibi Esenler kişi başı yeşil alan miktarının düşük olduğu ilçeler kategorisinde gösteriliyordu.

Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde Esenlerde yeşil alan iki katına çıkartılmıştır. Bu oran yeni parklar ve rekreasyon alanlarının da eklenmesi ile her geçen gün daha da artıyor.

Sadece 2019 yılı içerisinde Göktürk Mesire Alanından ve 15 Temmuz Millet Bahçesinden istifade eden ziyaretçi sayısı 619.736

AK Parti’nin göreve geldiği ilk günden itibaren doğa dostu çevreci politikaları ile dünyada ilk sıralarda yer aldığı yadsınamaz bir gerçektir.

Belediyemizin bu güne kadar hayata geçirdiği geri dönüşüm projeleri sayesinde Esenlerde de çevrecilik bilinci 7’den 70’e herkese yerleşmiştir.

Bu bilinç sayesinde, 2019 yılı içerisinde Esenlerde yapılan geri dönüşüm çalışmaları ile 153.238 adet ağacın kesilmesi, 35.000.000 m³ suyun kirlenmesi, önlendiği gibi enerjiden tasarruf ve çeşitli alanlarda kaynak sağlanmıştır.

“Nüfus Yoğunluğu, Mülkiyet Sorunu, Kentsel Dönüşüm ve Yapı Stoğunun eskiliği Esenlerin geliştirilmesi gereken yönleri arasındaydı.

2009 yılında yapı ömrünü tamamlamış riskli yapı oranı %84 iken, 2019 yılı itibariyle bu oran gerçekleştirilen kentsel dönüşüm çalışmaları neticesinde %60’a indirilmiştir.

Milli Savunma Bakanlığımızla ile Belediyemiz arasında yapılan protokol kapsamında, Belediye Meclisimizce “15 Temmuz Mahallesi” olarak isimlendirilen yeni mahallemiz ve Esenler Belediyesi’ne devredilen 8.7 milyon metrekare ilave alanla inşallah bu sorunların da tamamen üstesinden gelinecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın katkılarıyla Kuzey ve Güney Rezerv Alanlarında gerçekleştirilecek olan ve yapımı hızla devam eden Türkiye’nin ilk Planlı Kentsel Dönüşüm Projesinin aşamalarını ve Esenlere kazandıracaklarını faaliyet raporumuzda detaylı olarak bulabilirsiniz.

Bu tarihi projeler sayesinde Esenlerde, imar ve mülkiyet sorunları nedeniyle yenilenemeyen konutların sorunu çözülerek, yaklaşık 40 bin ailenin geleceği kurtulacaktır. Arkadaşlar, bir ailede ortalama 5 kişi yaşasa 200.000 kişi dile kolay! 200.000 hayat

Esenler Belediyesi’ne devredilen 8.7 milyon metrekare alanla birlikte sıfırdan yeni bir yaşam alanı inşa edilirken aynı zamanda gerçekleştirilen kentsel dönüşüm sayesinde boşalan alanlarda da imar planlarına uygun, yeşil alan, park, yol, vb. uygulamalar yeniden hayata geçirilebilecek.

Dünyada sayılı ülkede bulunan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın katkısı ile Türkiye’de ilk olarak Esenlerde gerçekleştirilecek olan “Akıllı Şehir Projesi ve “Planlı Kentsel Dönüşüm Projesi” birbirine entegre olarak tamamlanacak.

Esenler, bu tarihi projelerle tamamen Akıllı Şehir konseptine göre dizayn edilmiş, yatay mimariye uygun olarak inşa edilen yeni bir şehre kavuşacak. Esenlerin tamamının çehresi değişecek, yaşam kalitesi ve refah kat be kat artacak.

Dolu dolu bir faaliyet yılını kısa bir süre içerisinde dile getirmeye çalıştım. Bizim atladığımız, unuttuğumuz birçok konu olmuştur ama Esenler halkı hiçbirini unutmuyor, vefasını da desteğini de her zaman gösteriyor.

Saygıdeğer Meclis Üyelerimiz, sizlerin de takdir edeceği gibi marifet iltifata tabidir.

Esenlerin potansiyelini ortaya çıkararak, 10 yıldır olduğu gibi 2019 yılında da hizmet anlayışı ile kaliteli ve nitelikli eserlerle Esenlere mührünü vuran, Belediye Başkanımız Sn. Mehmet Tevfik Göksu başta olmak üzere, başarılı özverili çalışmalarıyla destek olan başkan yardımcılarımızdan, müdürlerimize, belediyemizin her kademesinde emek harcayan, ter döken ekip arkadaşlarına, katkı sunan tüm meclis üyelerimize, bizleri yalnız bırakmayan basın mensuplarımıza, en çokta Esenler halkına en kalbi şükranlarımı sunuyor.

Hepinize sağlıklı, mutlu günler diliyorum. Saygılarımla… “

data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
ETİKET :   İstanbul Esenler Esenler Belediyesi Esenler Kaymakamlığı

Tümü

-- Adversting 7 --

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: "ca-pub-8630624320449895",
enable_page_level_ads: true
});
</script>