Antalya Kadın Platformu’ndan Afganistanlı kadınlara kastedenlere karşı mücadele çağrısı

Antalya Kadın Platformu, Afganistanlı kadınlar için Attalos Meydanı’nda destek açılaması yaparak kadınların hayatlarına ve varoluşlarına kastedenlere karşı dünyadaki bütün kadınları birlikte yürümeye çağırdı

00:53:47 | 2021-08-25

Haber/Elmas Aydoğan

Antalya Kadın Platformu, Afganistanlı kadınlar için destek açıklaması yaptı. Attalos Meydanı’nda yapılan açıklamada, “Afganistalı kadınlar yalnız değildir” pankartı açıldı.

Kadınlar adına açıklama yapan Antalya Kadın Platformu üyesi Devrim Mol, Afganistan’ı karanlığa sürükleyenleri tanıdıklarını belirterek, “Afganistan’da yaşanan bu barbarlığın sorumlusu, sözde demokrasi iddiasıyla, emperyalist çıkarları doğrultusunda yıllarca ülkeyi işgal altında tutan, sonrasında cihatçı terör örgütü Taliban’a teslim eden ABD’dir” dedi. Emperyalist çıkarlar uğruna Taliban’a para, silah ve eğitim desteği veren devletlerin Afganistan’da gerçekleşecek katliamın sorumluların olduğunu ifade eden Mol, Afganistan’da istikrarın sağlanması gibi bahanelerle cihatçı terör örgütünü meşru gösterenlerin de bu suçun ortağı olduğunu söyledi.

“KADINLARIN ÇIĞLIĞI BÜTÜN DÜNYAYA YAYILIYOR”

Türkiye’de de dinci gericiliği yükselten AKP-MHP iktidarının Taliban’ı meşru gösteren açıklamalarla emperyalist suç ortaklığına devam ettiğini belirten Mol, “Benzer zihniyetin ürünü olan bu açıklamalar dünyanın en büyük terör örgütü olan erkekliğin ittifakıdır. Afganistan’da Taliban rejimi altında can güvenliği olmadığını söyleyen kadınların çığlığı bütün dünyaya yayılıyor. Artık Afganistan’da kadınlar, çocuklar, LGBTİ+lar, sanatçılar, bilim insanları, insan hakları savunucuları… Kısacası Taliban karşıtı olan hiç kimse için can güvenliği yok” diye konuştu.

‘ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜ MÜCADELE İLE KAZANACAĞIZ’

Özgürlüklerini emperyalizme ve gericiliğe karşı laiklik ve eşitlik mücadelesiyle kazanacaklarını vurgulayan Mol, şöyle devam etti:

“Kadınların hayatlarına, varoluşlarına kastedenlere karşı burada ve tüm dünyadaki kız kardeşlerimizle birlikte yürümeye, özgür ve korkusuz bir yaşamı kurana dek dünyayı yerinden oynatmaya, eşit, laik ve özgür bir dünya için burada olmaya ve mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Açıklama, “Dünyayı yerinden oynatacağız, “Afganistanlı kadınlar yalnız değildir” ve “Jin jîyan azadî” sloganları ile bitirildi.

data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
ETİKET :   İstanbul Esenler Esenler Belediyesi Esenler Kaymakamlığı Antalya Kadın Platformu Afganistan

Tümü

-- Adversting 7 --

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: "ca-pub-8630624320449895",
enable_page_level_ads: true
});
</script>