Askeri Alanda 1.617 Konutun Daha Temeli Atıldı!

Esenler'deki Türkiye'nin ilk "Akıllı ve Güvenli Şehri"nde, ilk iki etabın ardından, 1.617 konutun daha temeli atıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, dünyanın sıfırdan kurulan ilk Akıllı Şehir projesinin yer aldığı Esenler’in dünyaya örnek olacağını söyledi.

23:29:19 | 2020-10-10

Esenler’de riskli yapıların dönüştürülmesi için kentsel dönüşüm çalışmalarını sürdüren Esenler Belediyesi, depreme dayanıklı ve güvenli konutlar kapsamında Esenler’deki Türkiye’nin ilk “Akıllı ve Güvenli Şehri”nde bulunan yeni etap konutlarının temeli atıldı.

Esenler’in Geleceğine Anlamlı Bir Katkı Sunuyoruz

Esenler’in “Akıllı ve Güvenli Şehri”ndeki 1.617 konutun Temel Atma Töreni’nde ilk olarak Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu söz aldı. ilçede yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarını şu sözlerle anlattı: “Esenler’in geleceğine anlamlı bir katkı sunuyoruz. Sorumluluğunu üstlendiğimiz şehirlerin ve insanların geleceğinin, hayatlarının, ailelerinin sorumluluğunu üstleniyoruz. Bakanlığımızla beraber ciddi bir takım olarak, deprem odaklı kentsel dönüşümde önemli bir mesafe kat ediyoruz.

İstanbul’un Önemli Bir Yaşam Alanı Olacak

Esenler Kuzey ve Güney Rezerv Alanı’nın İstanbul’un ve Esenler’in en önemli yaşam alanı olacağını vurgulayan TOKİ Başkanı Ömer Bulut, “Güney Rezerv Alanı’nda yapılacak olan 7.029 konutun 3.647 tanesinin ihalesi yapılarak inşaatları başlamış durumda. Bu ay içerisinde 1.361 konutun daha proje çalışmaları tamamlanıp ihalesi yapılacak. Diğer alanlardaki proje çalışmalarımız da devam ediyor. 2022 yılına kadar etaplar halinde bu projeler vatandaşlarımıza teslim edilecektir” dedi.

Dünyada Sıfırdan Kurulan İlk Akıllı Şehir Esenler’de

Dünyanın sıfırdan kurulan ilk Akıllı Şehir projesinin yer aldığı Esenler’de 60 bin konutun üretileceği rezerv yapı alanı hakkında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, şu detayları verdi:

“Buranın çok önemli bir özelliği var. Dünyanın sıfırdan kurulan ilk Akıllı Şehir projesi, Esenler’de hayata geçiyor. Büyük İstanbul Dönüşümü kapsamında; Esenler’de, projemizin ilk bölümü olan Güney (Metris) Rezerv Yapı Alanımızda inşaat çalışmalarımız devam ediyor. Bu projemizde 10 bin rezerv konut yapıyoruz. Birçok konutumuzun inşaatını tamamlama aşamasına geldik. Bu alanda inşa ettiğimiz toplam 2.030 konutun, 1.072’sini yıl sonunda, 958’ini ise 2021 yılının ilk yarısında tamamlayacağız. Bugün de, yatırım bedeli 402 milyon lira olan yeni 1.617 konutumuzun temelini atıyoruz. Temelini attığımız bu konutlarla birlikte; yatırım maliyeti 1 milyar lira olan toplam 3.647 konut ve 78 ticari biriminin inşaatlarını başlatmış olduk. Yeni 1.361 konutun proje çalışmalarını ise Ekim ayı içinde tamamlayacağız.”

data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
ETİKET :   İstanbul Esenler Esenler Belediyesi Esenler Kaymakamlığı

Tümü

-- Adversting 7 --

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: "ca-pub-8630624320449895",
enable_page_level_ads: true
});
</script>