Belediye işçilerinden Boğaziçili öğrencilere destek: Dayanışmayı büyütme zamanı

Kayyum rektöre karşı eylem yapan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine İzmir'de çalışan belediye işçilerinden destek geldi.

21:40:02 | 2021-01-07

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenlerinin “kayyum” rektöre karşı düzenledikleri eylemlere destekler artıyor. İzmir’den belediye işçileri gözaltına alınan öğrencilerin derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu. Evrensel’e konuşan işçiler, hükümetin hak talep eden tüm toplum kesimlerine yönelen baskı politikalarına dikkat çekerek “İşçiler olarak tek adam yönetimini üniversitelerde istemeyen öğrencilerin yanındayız” dedi.

‘ÖĞRENCİLER DERHAL SERBEST BIRAKILSIN’

Bornova Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Genel-İş 7 Nolu Baş Temsilcisi Mehmet Selim Kayalı, “Üniversiteye kayyum atayıp rektör getirilmesine karşı bilimsel demokratik üniversite için mücadele eden öğrencilerin yanındayız gözaltına alınan öğrenciler derhal serbest bırakılmalıdır” dedi.

Karşıyaka İZSU Genel-İş 2 Nolu baştemsilcisi Taner Tan ise, “Her yerde işçiler ve emekçilere yönelik baskı ve saldırı artarken bugün demokratik hakları için mücadele eden, kayyuma karşı seslerini yükselten öğrenciler de darbedilerek gözaltına alındı. İşçiler olarak tek adam yönetimini üniversitelerde istemeyen öğrencilerin yanındayız. Gözaltılar derhal serbest bırakılsın” diye konuştu.

‘DEMOKRATİK TEPKİYİ YAYMA SORUMLULUĞUMUZ VAR’

Genel-İş 2 No’lu Disiplin Kurulu Başkanı Bayram Kesgin ise, “AKP ve tek adam iktidarı kamu, kurum kuruluşları okulları, üniversiteleri, hastaneleri, meslek örgütlerini sendikaları yani hayatın her alanını kendi ideolojik ve politik ağlarıyla örmeye çalışıyor. Seçimle alamadıkları belediyelere kayyum atanarak halkın iradesi yok sayılıyor. 19 yıldır uyguladığı ekonomik sosyal politikalar, antidemokratik uygulamalar başta işçiler emekçiler olmak üzere diğer toplum kesimlerinin belini büküyor. İktidarın bu uygulamaları toplumun büyük bir kesiminde rahatsızlık uyandırıyor. Toplumdaki demokrasi ve özgürlük arayışı büyüyor. Öğrenci ve akademisyenlerin iradesini yok sayan, üniversitenin dışından yandaş birini kayyum olarak atamasını yapan AKP ve tek adam iktidarına karşı Boğaziçi Üniversitesi öğrenci ve akademisyenlerinin tavrı ve eylemi demokratik bir duruştur. Destekliyoruz, yanlarındayız” dedi.

Tüm demokratik güçlerin ve sendikaların dayanışma içinde olması gerektiğini ifade eden Kesgin, “Salgına, alınmayan önlemlere, ekonomik krize ve hayat pahalılığına, antidemokratik uygulamalara karşı şimdi dayanışmayı büyütme, demokratik tepkiyi yayma sorumluluğu altındayız. Kayyumla yönetilen değil özgür demokratik bilimsel bir üniversite istiyoruz. Gözaltına alınan öğrenciler, akademisyenler serbest bırakılmalıdır” diye konuştu. Kaynak Evrensel gazetesi

data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
ETİKET :  

Tümü

-- Adversting 7 --

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: "ca-pub-8630624320449895",
enable_page_level_ads: true
});
</script>