CHP Esenler Bel. Mec. Üyesi Kemal Şahin, Göksu’ya Konut mu? Yoksa Binamı? Önerge vererek sordu.

CHP Esenler Belediye Meclis Üyesi Kemal Şahin, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun “problemli 98 BİN RİSKLİ YAPININ 56 BİNİ YENİLENDİ” Kamuoyuna verilen algının Konut mu? Yoksa bina mı? Diye meclis başkanlığına önerge verdi.

17:48:59 | 2020-02-04

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun Esenler Belediyesi Kentsel Dönüşüm Ofisi'nde düzenlediği basın toplantısında, algı yaratmak üzerine kamuoyunu yanlış bilgiler vermesi bunu da Esenler belediyesinin internet sitesinde paylaşım yapması üzerine CHP Esenler Belediye Meclis Üyesi Kemal Şahin önerge verdi.

Göksu Türkiye'deki birçok kentsel dönüşüme emsal teşkil edebilecek nitelikteki Esenler'deki kentsel dönüşüm çalışmalarını hakkındaki açıklamalarda bulunmuştu.

Basın açıklamasında Göksu;

98 BİN RİSKLİ YAPININ 56 BİNİ YENİLENDİ

11 yıllık görev süresinde içerisinde kendilerine öncelikli olarak belirledikleri en önemli konunun, kentsel dönüşüm olduğunu ifade eden Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, şu sözleri söyledi:

"Depremle ilgili esas almamız gereken tedbir, yapı stoklarımızın yenilenmesidir. Yapı stoklarımız yenilenmediği takdirde biz ne kadar depremle ilgili konuşursak konuşalım bir anlamı olmayacaktır. İstanbul'da yapı stoğunun yenilenmesi için o zaman Başbakanımız olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, 5 Ekim 2012 yılında çok ciddi bir kentsel dönüşüm kampanyası başlattı. Bu kampanya başlatıldığında ilk kazma Esenler'de vuruldu. O günden bugüne Esenler'de yapılan çalışmalar neticesinde, problemli 98 bin 160 konutumuzun 56 bini yenilendi ve insanlarımız içinde oturuyor. Özellikle bizim gibi yapı stoğunun eski ve çok sıkışık olduğu ilçelerde kentsel dönüşüm yapmak çok kolay bir iş değil. Biz belediye olarak bu konuda kendimize öncelikli iş olarak bunu konu edindiğimiz için çok ciddi bir mesafe aldık. Şu anda 11 yıllık  belediye başkanlığı sürecimde Esenler'deki toplam yapı stoğunun yüzde 25'i yenilendi."

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun yukardaki basın açıklamasına istinaden, CHP Esenler Belediye Meclis Üyesi Kemal Şahin ise 3 Şubat 2020 Pazartesi günü, Şubat ayı Meclis toplantısının ilk birleşiminde Esenler Belediye meclis başkanlığına iletilmek üzere yazılı şu önergeyi verdi.

ESENLER BELEDİYE BAŞKANLIĞI

MECLİS BAŞKANLIĞINA

 Esenler Belediye Başkanı 11 yıllık görev süresi içerisinde 98 bin riskli yapıdan                       56 bininin yenilediğini, kentsel dönüşüm için toplumsal seferberlik sarf etmek gerektiğini,  Deprem için çalıştay değil iş yapmak gerektiğini söylediğini Belediyemizin İnternet sayfasından öğrenmiş bulunuyoruz.

Esenler Belediye Başkanlığı 11 yıllık görev süresi içerisinde

  • Kaç adet inşaat ruhsatı düzenlenmiştir?
  • Kaç adet Yapı Kullanma izin belgesi düzenlemiştir?

 

98 bin riskli yapıdan, 56 bininin yenilediğini söylüyorsunuz.

 

  • 98 bin riskli yapıdan 98 bin binayı mı yoksa bağımsız bölümü mü kastediyorsunuz?
  • Yenilendiğini söylediğiniz 56 bin yapı ya da bağımsız bölümden kaç adedi belediyemiz tarafından inşa edilmiştir.
  • Belediyemiz tarafından inşa edilen yapı ya da bağımsız bölümlerden kaç adedi amacı doğrultusunda ihtiyaç sahiplerine teslim edilmiş, kaç adedi ticari amaçla satılmıştır?

Önergemin yazılı olarak cevaplandırılması için başkanlık makamına havale edilmesini arz ederim.

     

                                                                                           03 / 02 / 2020

                                                                                    CHP Belediye Meclis Üyesi

                                                                                             Kemal ŞAHİN

data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
ETİKET :   İstanbul Esenler Esenler Belediyesi Esenler Kaymakamlığı

Tümü

-- Adversting 7 --

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: "ca-pub-8630624320449895",
enable_page_level_ads: true
});
</script>