CHP kurultayında neler yaşandı... Kılıçdaroğlu yeniden genel başkan seçildi

CHP’nin 37. Olağan Kurultayı "İktidar kurultayı" başlığı altında gerçekleştiriliyor.

04:24:40 | 2020-07-26

CHP’nin 37. Olağan Kurultayı Ankara Bilkent Odeon Gösteri ve Kültür Merkezi'nde "İktidar kurultayı" başlığı altında gerçekleştiriliyor. Saat 10.00'da başlayan kurultayda bugün genel başkanlık seçimi yapıldı. Kurultayın ikinci gününde ise Parti Meclisi belirlenecek. Bin 356 delegenin oy kullanacağı kurultayda genel başkanlık için Kılıçdaroğlu dışında İlhan Cihaner, Aytuğ Atıcı ve Tolga Yarman da adaylıklarını açıklamışlardı. CHP tüzüğü gereği genel başkan adaylığı için delegelerin yüzde beşinin, yani yaklaşık 70 delegenin imzası gerekiyor.

KILIÇDAROĞLU YENİDEN SEÇİLDİ

CHP'de başkan adaylığı için verilen süre doldu. Adaylık için gerekli imzaları tamamlayamaması nedeniyle tek aday Kemal Kılıçdaroğlu oldu. 

Kemal Kılıçdaroğlu yeniden CHP Genel Başkanı seçildi. Kılıçdaroğlu, bin 251 oy aldı.

Kılıçdaroğlu, yaptığı teşekkür konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

"Yine çok ama çok önemli bir söz verdik. Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılında Cumhuriyet’imizi demokrasiyle taçlandıracağız dedik. Hep beraber söyledik. Çok ama çok önemli vaatlerin altına imzayı attık. Ne dedik? En önemli devrimlerin altına CHP imza atmıştır.

Cumhuriyet’in kurulması, 1946 yılında çok partili yaşama geçişmesi, 1970’lerde sosyal demokrasinin, demokrasinin en önemli unsuru olarak politika içinde yer alması. Şimdi de en geç 2023’te cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandıracağız.

Zor bir görev üstlendiğimizi biliyoruz. Büyük bir umutla, birlikte yola çıktık. Kimseyi kırmadan, herhangi bir şekilde kimseyi ötekileştirmeden, 83 milyon insanı kucaklayarak yola çıkacağız. Biz söz verirken, sadece kendi ülkemiz için söz vermedik, bütün Orta Doğu’yu bir savaş alanı olmaktan çıkarıp, barış havzasına döndürme sözü verdik.

Ve biz bu sözü verirken dedik ki Orta Doğu Barış Teşkilatı’nı kuracağız. Akrabalarımızla birlikte olacağız, ortak tarihimiz, kültürümüz var. Ve dolayısıyla bütün farklılıkları zenginlik kabul ederek, bu coğrafyayı barış havzasına döndüreceğiz. Bu sözleri yerine getirdiğimizde, göreceksiniz ki Türkiye Cumhuriyeti, dünyada parlayan yıldız olarak ortaya çıkacaktır. Biz bu hedefi gerçekleştireceğiz.

Dolayısıyla bizim sözümüz sözdür. Her türlü baskı gelebilir bize. Barıştan yana olmayanlar, iktidar oldu diye sadece cebini düşünenler, toplumu ayrıştırarak, bölerek, kutuplaştırarak kendi iktidarlarını korumak isteyenler bize karşı çıkabilirler, baskı yapabilirler, linç girişiminde bulunabilirler.

Ne yaparlarsa yapsınlar, inancımızdan vazgeçmeyeceğiz. İnancımızın özü 83 milyona hizmet etmektir. Oy verdiğiniz sağ olun, teşekkür ederim. Verdiğiniz her oya layık olmaya çalışacağım. Yeri gelir 24 saat çalışırım. Bu ülkeyi huzura kavuşturmak için, hiç kimseyi ötekileştirmemek için 24 saat çalışacağım.

Birlikte yapacağız, herkesle, demokrasiden yana olan, insan haklarından yana olan, hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesini savunan, her ailede huzurun olduğu, her mutfakta bereketin olduğu bir Türkiye’yi inşa etmek için yola çıkan herkesle birlikte olacağız. Birlikte olma zamanıdır.

Elbette herkes bizim gibi düşünmeyebilir ama her düşünceye saygı göstermek gerekir. Farklı düşünceleri her zaman dinlemeliyiz. Olabilir, bizim de yanlışlarımız olabilir. Hoşgörüyü toplumun her tabakasına ulaştırmak zorundayız. Sevgi kadar güzel bir şey yoktur. Bu toprakların hamurunda sevgi vardır. Yeni bir siyaset anlayışıyla yola çıkacağız. Dolayısıyla bana verdiğiniz oyun sorumluluğunun farkındayım.

Ne yaparlarsa yapsınlar, bu ülkeye hizmet etmek benim için mübarek bir görevdir. Dünyanın en güzel ülkesi, Türkiye aslında. Denizlerimiz var, göllerimiz var, kuşlarımız var, kedilerimiz var. Doğasıyla o görkemli ekosistemin bir parçasıyız aslında biz.

Pandemi bize şunu öğretti, ağaca, suya muhtaç olduğumuzu öğretti. Bizim dışımızdaki canlılarında, bütün doğada özgürce gezdiklerini düşünün. Ve dolayısıyla biz bu doğayı korumak zorundayız. Gelecek çocuklarınıza, doğacak olan çocuklarımıza güzel bir coğrafya bırakmak zorundayız.

İşin özeti, hep birlikte çalışacağız. Derler ya, bir elin nesi var, iki elin sesi var. Bizde iki değil, milyonlarca el var. Ortak söylemi geliştirdiğimizde, sadece Türkiye değil dünyanın en ücra köşelerinde bile bizim sesimiz duyulacaktır.

Konuşmamda söylemiştim, bu kurultay demiştim sadece Türkiye’deki vatandaşların izlediği bir kurultay değil. Avrupa’dan Asya’ya kadar, Afrika’dan Amerika’ya kadar herkesin dikkatle izleyeceği kurultay demiştim.

Türkiye’deki gelişmeleri, bütün dünya izliyor. Burada konuştuğumuz bir şey, saniyeler içinde dünyanın en uzak yerlerine ulaşabiliyor. Bizim sorumluluğumuz ne, baskıcı bir yönetim yerine demokrasi getirerek örnek ülke haline getirmektir.

Demokrasiyi güçlendireceğiz, hepimiz kucaklaşacağız. Bu yol Gazi Mustafa Kemal’in söylediği, çağdaş uygarlığı aşma yoludur. Yine söyledim, içimi acıtan, bizim üniversitelerin ürettiği bilgi sayılarının, ekonomik olarak bizim altımızda olan üniversitelere göre daha az olmasıdır. Neden? Bu soruyu hep birlikte sormak zorundayız.

Güzel Türkiye’yi ayağa kaldırmak, sözünün dinlenmesini sağlamak zorundayız. Her CHP’linin ağır bir görevi ve sorumluluğu vardır. Bu ağır sorumluluğu hep birlikte yapmak zorundayız. Bu sorumlulukları hep birlikte yerine getireceğiz."

KURULTAY KEMAL KILIÇDAROĞLU'NUN KONUŞMASIYLA BAŞLADI

Kurultayın açılış konuşmasını yapmak üzere CHP Genel Başkan olarak Kemal Kılıçdaroğlu kürsüye çıktı. Açılış konuşması öncesinde Mustafa Kemal Atatürk ve şehitler için bir dakika saygı duruşundan bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Özlem Çerçioğlu oy çokluğu ile kurultayı yönetmek üzere divan başkanlığına seçildi. Özlem Çerçioğlu yaptığı konuşmada, kurultayda kadın olarak seçilmesini sağlayan kişinin Mustafa Kemal Atatürk olduğunu ifade ederek, Atatürk'e teşekkür etti. Çerçioğlu ayrıca İstanbul Sözleşmesi'nin yanında olduğunu ifade etti. Bu sözler salondan yüksek alkış aldı. Çerçioğlu konuşmasında, "Biz mücadelesini Kuva-i Milliye’den, sözünü Hrant Dinklerden Uğur Mumculardan, azmini Türkan Saylanlardan, isyanını Pir Sultanlardan, gücünü Deniz Gezmişlerden, vicdanını Erdal Erenlerden, özgürlüğünü Bülent Ecevit’in güvercinlerinden ve iradesini Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten almış bir neslin evlatlarıyız" dedi.

CHP Lideri konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıktı. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının satırbaşları şöyle:

Milyonların aklı bu kurultayda: COVİD-19 nedeniyle aramızda bulunmayan tüm dostlarımız, kurultayımızı izleyen saygıdeğer vatandaşlarımız, hepinize muhabbetlerimi gönderiyorum. Hepsinin sorunlarına çözüm üreteceğimizi burudan duyuruyorum. Tarihi bir kurultay. 100 yılı geride bırakan ve önümüzdeki 100 yıla açılan bir kurultay yapıyoruz. Cumhuriyeti demokrasiyle taçlandırma azim ve kararlılığında olduğumuz bir kurultay. Yürekten inanıyorum, milyonların aklı ve yüreği bu kurultaydadır. Tüm dünyanın gözünün kulağının olduğu kurultaydır.

Mustafa Kemal gibi örnek olmamız gerekiyor: Ekonomik buhrandan nasıl çıkacağımızı anlatacağımız kurultaydır. Bu çıkış yolu tüm Türkiye’ye örnek olmuştur. Nasıl Mustafa Kemal örnek olduysa, bizim de örnek olmamız gerekiyor. Alacağımız her kararın yankısı yüksek olacaktır. Bu kurultay işsizliği, adaletsizliği, liyakatsızlığı ve kayırmacılığı ve umutsuzlugu nasıl ortadan kaldıracağımızı açıklayan bir kurultaydır.

Türkiye’yi buhrandan çıkaracağız: Türkiye, Cumhuriyet tarihinin en ağır buhranını yaşıyor. Bu buhran; yönetim, demokrasi buhranıdır. Hiçbir vatanseverin, umutsuzluğa kapılma hakkı yoktur. Bu kadar ağır bir buhrandan geçiyorsak hiçbir vatanseverin umutsuzluğa kapılma hakkı yoktur. Biz birlikte inançla azimle kararlılıkla Türkiye’yi bu buhrandan çekip çıkaracağız.

Beş sorun beş çözüm önerisi: Adalet yürüyüşünde ‘bu son değil, başlangıç’ demiştim. Yerel seçimlerde duvarın arkasına geçtik. Dostlarımızla birlikte o duvarı parça parça yıkacağız. Birinci yüzyılı madem bitirdik, ikinci yüzyıla bir çağrı beyannamesi hazırlamak zorundayız. İkinci yüzyıla çağrı beyannameyi sunmadan önce beş çözüm önerisi sıralayacağım.

Yasama, yargı ve medya tek kişide: Birinci sorun demokrasi. Yasama yargı ve medya bir kişinin vesayeti altındadır. Demokrasi sadece kağıt üzerinde kalan bir sözlük haline gelmiştir. Egemen güçler ne diyorsa saray onu yapıyor. ‘Osman Kavala içeride kalacak,’ yargı gereğini yapıyor. ‘Demirtaş içeride kalacak.’ Gereği yapılıyor. Cezaevlerinde onlarca gazeteci var. Bütün gazetecilere selamlarımızı gönderiyoruz. Saray talimat veriyor, yargı gereğini yapıyor. Ama egemen güçler talimat verince saray da gereğini yapıyor. Trump talimat verdi. Yargı gereğini yapıyor. Saray talimat veriyor, sosyal medya susturuluyor. Sivil darbe sürecini yaşıyoruz. TBMM’nin yetkileri kısıtlanmıştır, bütçe yetkisi elinden alınmıştır.

Mutfakta yangın var: İkinci sorun ekonomi. Bütün vatandaşlarıma sesleniyorum. Mutfağımızda yangın var. Çocuklar işsizse sorgulamak zorundasınız. Türkiye Cumhuriyeti’nin ekonomik bağımsızlığı tehlike altındadır. Şu rakamları her bir delege arkadaşımın ezberlemesini istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulduğu zaman kimsenin önünde diz çökmedik. Tam 79 yılda 57 hükümet kuruldu. Türkiye’ye hizmet etti. 714 milyar dolar, 57 hükümet para harcadı. Osmanlı borcu son kuruşuna kadar ödendi. Dünya ekonomik buhranı içinde de dik durmasını bildi bunlar. 2003-2020, 18 yılda harcanan para iki trilyon 400 milyar dolar. Neler yaptılar? Bu rakamlara havaalanı, şehir hastanesi dahil değil. 79 yılda bizim yaptıklarımızı sattılar. Fabrikaları sattılar. Parayı ne yaptıklarını kimse bilmiyor. Vatan toprağını sattılar. Bunu özellikle bizi dinleyen tüm vatandaşlara ifade etmek istiyorum. Elinizi vicdanınıza koyun. Bu paranın nereye gittiğini kimse bilmeyecek, sonra bana ekonomiden söz edeceksiniz. Lale devrini yaşayanla sokaktaki vatandaşın derdi ayrıdır.

İki trilyon 400 milyar para harcadılar: Ayrıca borç batağındayız. İki trilyon 400 milyar para harcıyorlar ama Türkiye borç batağında. 83 milyon vatandaş Lonra’daki tefeciye çalışıyor. 18 yılda Londra’daki tefecilere 178 milyar gitti. Hayatın her alanında çalıştık, fabrika için mi hayır. Londra’daki çete için. Hep birlikte hesap sormak zorundayız. Neden bu hale getirdiniz bu memleketi.

Bir kişi herkes tarafından aldatıldı: Üçüncü büyük sorun dış politika. Türkiye şu anda egemen güçlerin taleplerini yerine getiren ülke durumuna düşmüştür. Gazi Mustafa Kemal’in sözü: Özgürlük ve bağımsızlık benim karekterim. Bu siyasi bağımsızlıktır. Bugün Türkiye ekonomik ve siyasi bağımsızlığını yitirmiştir. 27 Şubat 2020, Suriye’de 36 askerimiz şehit oldu. 36 askerimizin kanı yerde duruyor. Şehit yakınlarının hakkını biz savunuyoruz. Şehitlerimiz olacak, şehide sahip çıkamayacaksın. Böyle bir dış politikayı asla kabul etmiyoruz. Onur sahibi insanlar böyle bir dış politikayı kabul etmezler. Trump’ın gönderdiği mektup. Yanlış dış politikanın faturası ağır olmuş. Gerçek bir olayı da sizinle paylaşmak isterim. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde hiçbir devlet başı aldatıldım dememiştir. Ama bir kişi herkes tarafından aldatılmıştır.

Çocuklarını denek olarak kullanan tek ülkeyiz: İki trilyon 400 milyar lira para harcandı. Biz hala birleşik sınıftayız. Hala yeterli derslik yok. Sürekli değişen eğitim politikaları ile Türkiye, bilgi üretemiyor. Bir devleti geriletmek için eğitim sistemini bozarsanız geriye gider. Eğitim politikalarını değiştirerek, kendi çocuklarını denek olarak kullanan tek ülkeyiz.

İnanç siyaseti, toplumu bölmüştür: Beşinci temel sorun toplumsal barış. İnanç üzerinden siyaset, toplumu bölmüştür. Oysa 83 milyon huzur içinde yaşamak istiyor. Bizim sorgulayacağımız şey vatandaşın karnı aç mı tok mu?"

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, kurultay konuşmasında 13 maddelik “İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesini” açıkladı ve teşkilatlara “İkinci yüzyıla çağrının 13 maddesini saydım, her biriniz 13 maddeyi ezberleyeceksiniz” diye seslendi.

13 MADDELİK BEYANNAMEYİ AÇIKLADI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kurultay konuşmasında 13 maddelik “İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesini” açıkladı ve teşkilatlara “İkinci yüzyıla çağrının 13 maddesini saydım, her biriniz 13 maddeyi ezberleyeceksiniz” diye seslendi.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının satırbaşları şöyle:

EMEKLERLE ÇÖZECEĞİK: Hep birlikte yapacağız. İki Millet İttifakı’nı oluşturan dostlarımızla yapacağız. Özgürlük isteyen gençlerimizle yapacağız. Öldürülen, hakları elinden alınan kadınlarımızla çözeceğiz. Kalemini satmayan gazeteciler, sanatçılarla çözeceğiz. Bu sorunları alın terinin karşılığını alamayan çiftçiler, emekçilerle çözeceğiz. Sayıları 10 milyonu aşan büyük kısmı genç olan işsizlerle çözeceğiz. Siftahsız dükkanını aşan esnafımızla çözeceğiz. Haklarını savunduğumuz emeklilerle çözeceğiz.

HER FİRAVUN'UN BİR MUSA'SI VARDIR: Çiftçe, emekli, işsiz, apartman görevlileri tamam. Hep beraber sorunları çözmeye karar verdik. Nasıl çözeceğiz. Önümüzdeki ilk seçimlerde dostlarımızla birlikte iktidar olacağız. Firavunların iktidarını yıkıp, halkın iktidarını kuracağız. Her firavunun bir Musa’sı, her Nemrut’un bir İbrahim’i vardır. Vatandaşın ayağını turabı olacağız. Hiçbir zaman hiçbir yerde kimseye kibir ve öfkeyle bakmayacağız. Sorunu varsa çözmek bizim boynumuzun borcudur. Hangi derdin var ve ben sana nasıl yardımcı olabilirim, bunu soracağız. Vatandaşını kucaklayan siyaset anlayışını Türkiye Cumhuriyeti devletinin topraklarını indireceğiz. Akıl, bilgi, deneyim, adalet duygusuyla çözeceğiz. Sorunlarımızı nasıl çözeceğimizi anlatın ikinci yüzyıla çağrı beyannamemizi hazırladık.”

13 MADDELİK BEYANNAME“

BİRİNCİ HEDEF: Yeni bir anayasa ile güçlendirilmiş demokratik parlamenter sisteme geçilecek. Yeni anayasa ile güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçilecek. Geniş toplumsal mutabakat sağlanacak, darbe hukukundan arınmış, yeni bir anayasa yapılacaktır. Bu ülkeye bugünü kadar anayasalar vesayetçi kurumların baskısıyla oluşturuldu. Darbe hukukundan arınmış yeni bir anayasa. Bu anayasada cumhurbaşkanının tarafsız olması sağlanacak, partili cumhurbaşkanlığı sonlanacak.”

“Kuvvetler ayrılığı sağlanacak, yargı bağımsızlığı sağlanacak. Anayasa Mahkemesi, yargı organları üzerinde yasama ve yürütmenin baskısı sonlanacak. Baro ile ilgili kanun çıkarıyorsan, baroları çağıracaksın uzmanlar ile konuşacaksın… İstişareden ne kaybederiz.  

“İKİNCİ HEDEF: Düşünceyi ifade, örgütlenme ve basın özgürlüğü sağlanacak. Medya özgürlüğü evrensel ölçülerde güvence altına alınacak. Bir devlet hukukun üstünlüğünden vazgeçerse bir süre sonra organize suç örgütü haline döner. Bir kişini talepleriyle bir devlet yönetilemez. Türkiye’nin toplumsal barışı ve huzuru sağlanacak. Başta Kürt sorunu olmaz üzere tüm sorunlar Meclis önünde çözülecek. Türkiye’nin tam bağımsızlığı ve üniter yapısı güçlendirilecek”

“Kadın, erkek fırsat eşitliği sağlanacak, kadına yönelik şiddetin önlenmesi devlet politikası haline getirilecek. Toplumsal barışın kalıcı hale getirilmesi için tüm terör örgütleri ve yer altı suç örgütleriyle mücadele sürdürülecek.”

“ÜÇÜNÇÜ HEDEF: Devlet yönetimi ve toplumsa sistemde liyakat sistemi hayata geçirilecek. Devlet hizmetlerinin çıkar amaçlı yapılmasına engel olunacak. Hizmet yandaşa değil vatandaşa verilecek. İşi ehline vermek devlet politikası olacak. Bu anlayışla güreşçiden banka yönetim kurulu olmayacak.

“DÖRDÜNCÜ HEDEF: Seçim yasası değişecek, milletvekilini milletin kendisi seçecektir. 12 Eylül darbecilerinin ürünü olan seçim barajı kaldırılacak. Milletin vekilini genel başkanlar değil milletin kendisi seçecek. Seçim yasası değişikliğiyle cinsiyet kotası getirilecek ve kadınların parlamentoda temsili yasal güvenceye alınacak.

“BEŞİNCİ HEDEF: Siyasi ahlak yasası çıkarılacak. Parayla iş takipçiliği azaltılacak, vatandaş ile siyasetçi arasındaki güven yeniden sağlanacak. Parayla iş takipçisinden, yolsuzluk yapandan milletvekili mi olur?”

“ALTINCI HEDEF: Kamu ihale kanunu rekabet ve şeffaflığı sağlamak üzere yeniden düzenlenecek. Kayırmacılıktan uzak şeffaf bir anlayışla yapılması sağlanacak. Devlette itibar israfı önlediğimiz ölçüde artar. Har vurup harman savurma anlayışıyla devlet yönetilemeze. Kul hakkı yemek en büyük günahtır diyoruz, vatandaşın simit alırken ödediği verginin hesabını siyasetçi vermiyorsa kul hakkı yiyor demektir… Kamu özel işbirliği ile yapılan bütün yatırımları devletleştireceğiz. AKP ve MHP’ye oy veren vatandaşlarıma seslenmek istiyorum. Tank Palet Fabrikası bir kuruş, bir dolar, bir lira ödenmeden peşkeş çekildi.

“YEDİNCİ HEDEEF: Sayıştay gerçek işlevine kavuşturulacak. Ulusal vergi konseyi ve TBMM’de kesin hesap komisyonu kurulacak. TBMM adına ödenen bütün vergilerin denetimini Sayıştay yapıyor. Bunların bütün hepsini milletin önüne getireceğiz. Ulusal vergi konseyi, vatandaştan vergi alıyorsun milyonla iş yapandan almıyorsun. Adaletsizliklerin tamamını vatandaş buradan görecek.”

“Kesin hesap komisyonunun başkanı iktidar partisinden değil muhalefet partisinden olacak. Dünyada az olan örneği olan uygulamayı Türkiye(ye getiriyoruz. Biz iktidar olacağız ve muhalefete hesap vermek üzere olan bir yasal düzenlemeyi getiriyoruz. Kendisini denetletmekten kormayan bir iktidar olacağız.”

“SEKİNZİNCİ HEDEF: Güçlü stratejik planlama teşkilatı kurulacak. Katma değeri yüksek üretime öncelik veren bir plan yapılacak. Üretim ve hakça paylaşım ana hedef olacak. Kimse aç ve açık kalmayacak. Tarım stratejik sektör olacak. Vatandaşın karnını yabancını ürettiği ürünlerle değil kendimizin ürettiği ürünlerle doyurmak zorundayız. Elin oğlu 100 yılını planlıyor. Devleti yönetiyorsanız planlama yapacaksınız.

 “DOKUZUNCU HEDEF: Eğitim sistemi bileşenleriyle yeniden yapılandırılacak. Fikri vicdanı hür nesiller yetiştirilecek. Üniversitelerimizde her türlü düşünce özgürce tartışılacak. Darbecilerin getirdiği YÖK Kaldırılacak.

“ONUNCU HEDEF: Gelecek nesiller için ekosistem hakkı kurulacak. Bunu Türkiye’de ilk kez bir siyasal parti olarak biz söylüyoruz. Üzerimize düşün soruluğun bilincindeyiz. Sağlıklı işleyen bir ekosisteme sahip, henüz doğmamış nesillerin de hakkıdır.

“ON BİRİNCİ HEDEF: “Güçlü sosyal devletin ilk adımı olarak aile destekleri sigortası kurulacak.  Bu topraklarda hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecektir. Vatandaş devlet yardımlarını lütuf olarak değil hakkı olarak görecek.18 yıla yapamadı, bir yılda yapacağız. ”

“ON İKİNCİ HEDEF: “Yeni bir merkez yerel dengesi kurulacak. Reformların başarısı için devletin tüm kapasitesi kullanılacak. Merkezi yönetim ile yerel yönetimlerin halk doğrudan ulaşabilme kapasitesi birleştirilecek. Hizmetin halka ulaşması sağlanacak. Kayyum uygulamalarını son verilecek, seçimle gelen belediye başkanları seçim ile gidecek. Belediye başkanlarımız bu pandemi sürecinde bütün engellemelere rağmen tarih yazıdılar.”

“ON ÜÇÜNCÜ HEDEF: Orta doğu barış işbirliği teşkilatı kurulacak. Akılcı, barışçıl ve gerçekçilikten sapmayan uluslar arası hukuka önem veren dış politika izlenecek. Ayrıca bölge merkezli dış politika yaklaşımından yola çıkarak, kurucu üyelerinin Irak, İran ve Suriye’nin olacağı orta doğu barış işbirliği teşkilatı kurulacak, orta doğuya huzuru getireceğiz.”

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasında, 1959 yılındaki 14. olağan kurultayda kabul edilen “İlk Hedefler Beyannamesi”ne benzeyen “İkinci Yüzyıla Çağrı Bildirisi” başlığı altında bir beyanname açıkladı. Kılıçdaroğlu, 13 maddelik beyannameyi sıraladıktan konuşmasının son bölümünde şunları söyledi:

“Gün kavga günü değil. Gün Türkiye’yi ekonomik buhrandan çıkarma günüdür. El kaldırdınız evet dediniz. Ne demektir evet demek? Hep birlikte tarihsel bir sorumluluğu üstlendik. Türkiye’nin huzuru için, kalkınması için üstlendik. Yaşadığımız ekonomik, siyasal ve toplumsal buhrandan çıkmak için üstlendik. Çalışmak ve sorumluluğu yerine getirmek hepimizin ortak görevidir.”

İLHAN CİHANER: AĞZINI AÇAN ATATÜRK DİYOR. DÜN ATATÜRK'E LANET OKUNDU

CHP Parti Meclis üyesi ve CHP Genel Başkan adayı İlhan Cihaner, "Buradan bir karar çıkacaktı biz de geleceğimizi kuracaktık. Neredeler? Bu ciddiyetsizlikle nasıl iktidara gideceğiz. Bu bir tiyatro! En küçük ilçede bile divan başkanlığı üyesi için en güçsüz adaya bilgi verirdi" dedi.

Cihaner, CHP'nin 37. Olağan Kurultayı'nda konuştu.

Konuşmasına "Rol çalmayacağım. Asıl konuşmamı genel başkan adayı olarak yapacağım" diye başlayan Cihaner, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve yöneticilerin salondan ayrılmasıyla delegenin de ayrılmasını eleştirerek şöyle konuştu:

"Şuradaki ciddiyetsizlik bile her şeyi gösteriyor. Genel Başkan gitmeseydi parti yöneticileri gitmeseydi bu salondan hiç kimse gitmezdi. Buradan selfie çekerek gittiler. Sözde tüzüğümüze göre demokrasimizin geleceği tartışılacaktı. Buradan bir karar çıkacaktı biz de geleceğimizi kuracaktık. Neredeler? Bu ciddiyetsizlikle nasıl iktidara gideceğiz. Bu bir tiyatro! En küçük ilçede bile divan başkanlığı üyesi için en güçsüz adaya bilgi verirdi.

Örgütlerden sorumlu genel başkan yardımcısı sizin iradenize tecavüz ederek seçtik diyor arkadaşlar. Kadın olması hiçbir şeyi değiştirmez. Biz tüzüğümüzde olan yüzde 33'lük kadın kotasını kullanmıyoruz. Şimdi kalkmışız gelecekte böyle yapacağız diyoruz. Ön seçimi kaldırdık. Neymiş halk seçecekmiş. 1934 yılında 18 kadın milletvekilimiz vardı, 100 sene sonra hala 18 kadın milletvekilimiz var.

İl kongrelerinde tek aday ve blok liste dayatılmadı mı? Ankara, İstanbul ve İzmir kongrelerinden utanmadınız mı?

“BARO YASASI ÇIKTI, BİZ ÇIKMASINI İKİ GÜN GECİKTİRDİK DİYE MUHALEFET YAPTIK SANIYORUZ”

Genellikle ben bağırarak konuşmam. Ben anlaşmadan yanayım. Burayı böyle görünce sinirlendim kusura bakmayın.

Ben bir kaç marjinal şey anlatayım. CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı olarak bir siyasal islamcıyı Ekmelettin İhsanoğlu'nu aday göstermek mi marjinallik yoksa bu adaylığa karşı çıkmak mı marjinallik mi?

“Savaş tezkerelerine ‘evet’ dediniz. Kürt halkı bize ittifakta nasıl oy verecek? Biz karşı çıktık! İmza vermeyen 20 milletvekilden birisiyim.

Dokunulmazlık meselesi. Rejim değişiminde en önemli kavşaktı. Bizim vekillerimizi de vuracağı ortadaydı. Sizler karşıydınız, millet karşıydı, parti meclisi karşıydı robot 14 milletvekili dokunulmazlığa evet diyerek rejim değişikliğinin müsebbibi oldular.

-Genel Başkana sorarsak Ekmeleddin İhsanoğlu ile ilgili kararında da dokunulmazlık kararında da pişman olmadığını söylüyor.

-Baro yasası çıktı. Biz çıkmasını iki gün geciktirdik diye muhalefet yaptık sanıyoruz.Bu güne kadar bu tarzı izleyerek AK Parti'nin hangi politikasına engel olabildik?

-Ekonomiyi iflas ettiren adam, Ali Babacan'la mı ekonomiyi kurtaracaksınız?

-Türkiye’nin yaşadığı dış politika yıkımının sorumlusu kim? Davuoğlu, yeni ittifak ortağımız. Dün laikliğin cenaze namazı kılındı. Hepimiz arazi olduk. Cumhuriyet hukukunu bile savunamadık. Herkes Atatürk diyor, dün Atatürk’e lanet okundu.

-Beni asıl öfkelendiren şu oldu. Bu imza toplamasında beni en çok rahatsız eden sizlerin üzerindeki baskı. Siz imzayı kime verdiniz biliyorsunuz, Ekmelettin, savaş tezkeresi, dokunulmazlıkları verdiniz. Bundan sonra bunların hepsi sizin sorumluluğunuzda. İmza meselesi şu, 100’ün üzerinde imza ile bugüne geldik, birçok arkadaşımız bizim ofisimize gelirken yoldan çevrildi. Belediye başkanları aşıyla, işiyle tehdit etti. O belediye başkanları ve genel başkan yardımcılarını da biliyorum. Bu alçaklıktır. AKP’nin yapmadığını siz yaptınız.”

-Mardin ayrı bir facia. Türkiye’de ilk kez bir il temsilsiz kalıyor. Yoldaşlık bu mu? Temel Karamollaoğlu’na, Perinçek için desteklenen sizler, imza için engelleniyorsunuz. Özet olarak tek bir şeye ihtiyacımız var, cesaret. Nasıl ki yılladır, eşitlik özgürlük mücadelesi veriyorsunuz, burada da aynı cesareti gösterirseniz iktidara yürüyecek bir yapıya kavuşabiliriz. Aksi halde Anayasa Mahkemesi kapılarında beklemeye devam ederiz.”

AYTUĞ ATICI:  CUMHURİYETİ YIKMAK İSTEYENLERLE İŞBİRLİĞİ YAPMA

Genel Başkanlığa aday olan eski Milletvekili Aytuğ Atıcı, 70 yıldır tek başına iktidar olmadığı halde CHP’yi terk etmeyen vatandaşların Cumhuriyet değerlerini yaşatması için oy verdiğini söyleyerek, “Devrimci ol, çağın koşullarına göre yenilikçi ol diye oy veriyor. Yeter ki cumhurbaşkanlığını kazan, adayın Atatürk düşmanı olsun deniyor” ifadelerini kullandı.

Atıcı eleştirilerini seçmenin CHP’den beklentilerini anlatarak, açıkladı:

 “Cumhuriyeti yıkmak isteyenlerle işbirliği yapma, millet çaresizlik içinde olabilir bu durumda bile vazifen özgücünle mücadele etmektir. Sağa sola yaslanarak değil diyor. CHP dönüştürülmeden bu ülke dönüştürülemez diyor.”

“İktidara ulaşmanın tek yolu sağcı partilere benzemektir diyecekler, onların oyunu almak için onlara benzemelisin diyecekler, sakın onlara inanma diyor. Başkası olma, kendin ol. Böyle çok daha güzelsin diyor.”

EKMELETTİN İHSANOĞLU’NUN ADAYLIĞINA TEPKİ GÖSTERDİ

“2011 yılında 25.9 olan oyumuzu 10 yılda bir nokta arttıramadık. Son 6 yıldaki ideolojik sapmamızı gözden geçirelim. İdeolojimizi kaybedersek, kesinlikle bir daha oylarımızı yükseltme imkanımız olmayacaktır. Atatürk ve laiklikle sorunu olan kişilerin cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmesi basit bir hata değil ideolojik bir sapmadır.“

İYİ PARTİ’YE VERİLEN DESTEĞİ ELEŞTİRDİ

“Hiçbir genel başkanımız bizim ideolojimize aykırı olan bir ideolojinin siyasi simgesinin el işaretini yapamaz. Hiçbir genel başkanımız kuşaklardır yüzde 25 civarında tuttuğu oylarımızı, yüzde 10 civarında olan bir partiye teslim edip ‘Buyurun siz başbakan olun’ diyemez.”

Atıcı, CHP’nin örgütlenmesinin sokaklara inmesi gerektiğini vurgulayarak, liselerden itibaren bu örgütlülüğü sağlaması gerektiğini ekledi. Atıcı, parti içi demokrasinin hakim kılınması gerektiğini kaydederek, “Siz bugün belediye başkanlarını, milletvekillerini ön seçimler belirleyeceğiz derseniz, o insanlar genel merkezin değil, komşularının kapılarını çalarlar” ifadelerini kullandı.

Atıcı, CHP’nin delegelik sistemini kaldırarak genel başkan seçimi için bütün parti üyelerinin oy kullanması gerektiğini söyledi.

Atıcı CHP’nin yaptığı ittifaklara da “Halkın umudu CHP’yken, CHP’nin umudu ittifaklardır” diye tepki göstererek, “İttifaklar filen bitmiştir. Ya HDP ile ya da İYİ Parti ile ittifak yapacağız” diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU’NDAN PARTİ LİDERLERİNE ÜZÜNTÜ MEKTUBU

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, COVİD-19 nedeniyle seyircisiz düzenlenen kurultaya hiçbir siyasi parti liderini davet edemedi. Kılıçdaroğlu bu sebeple parti liderlerine gönderdiği bir mektupla davet edememesinden dolayı üzüntülerini bildirdi. Bu mektuplardan birini de Bağımsız Türkiye Partisi Hüseyin Baş’a iletti.

Hüseyin Baş da Kılıçdaroğlu’na yanıt vererek başarılar diledi.

İşte o mektup ve yanıt:

YARMAN: “SARAYDAKİNİN DİPLOMASIZ OLDUĞUNUN ÜSTÜNE GİTMEDİNİZ, NEDEN GİTMEDİNİZ”

Genel Başkanlık için daha önce adaylığını açıklayan Tolga Yarman, CHP Kurultayı’nda yaptığı konuşmada, “Orta sahada top çevirmeye gerek yok. Saraydakinin diplomasız olduğunun üstüne gitmediniz. Neden gitmediniz? Buna geçit verdiniz. 2017’de rejim sahte oylarla değişti. YSK karanının hukuksuz olduğunu ortaya koymadınız. AİHM’e neden götürmediniz” diye sordu.

“DİPLOMASIZ OLDUĞUNUN ÜSTÜNE GİTMEDİNİZ”

Çalışma raporları üzerine söz alan Onur Üyesi Tolga Yarman, “Sevgili Genel Başkanımız doğruları söyledi ama bütün doğruları söylemedi. Sadece doğruları da söylemedi. Bugün karşı karşıya bulunduğumuz tehditten kurtulmak istiyorsak çaresi çok kolaydır. Sarayda oturan, diploması var mıdır? Sarayda oturmaya hak sahibi midir? Partimizde arkadaşlarımız hepsi birbirinden güzel çalışma yapıyorlar. Orta sahada top çevirmeye gerek yok. Diplomasız olduğunun üstüne gitmediniz. Neden gitmediniz? Anasayal bir suç işlenmiştir. Buna geçit verdiniz. Ciddi olarak baskı altındasınız. Sizin söylediğiniz gibi değil deyin. 2017’de rejim sahte oylarla değişti. YSK karanının hukuksuz olduğunu ortaya koymadınız. AİHM’e neden götürmediniz” diye sordu. Genel Başkanlık için adaylığını açıklayan Yarman, “Çareler kolaydır, bize imkan verin” dedi.

“SEÇİMİ KAYBEDECEKTİK”

Ankara Delegesi Celalattin Koç, “ Parti içi demokrasiyi işletmediğimiz zaman partiye verdiği zararı anlatmaya çalışacağım. 2015 yılında Ankara’da 11 milletvekili çıkarmıştık, 2018’de 10’a düştü. 31 Mart seçimlerinde İstanbul’da 713 bin oyla seçimleri kazandık. Partiye küsenler, oy vermeyenlerle az daha seçimi kaybedecektik” dedi.

BOYKOTU İHLAL ETTİ

CHP'nin 37. Olağan Kurultayı başlarken, partinin CNN Türk ekranlarına çıkmama kararını Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ihlal etti.

Büyükerşen'i canlı yayınında konuk eden Hakan Çelik de sosyal medyada bir mesaj paylaşıp, “CNN Türk CHP Kurultayı özel yayınında, davetimi kabul eden siyaset duayeni, değerli akademisyen ve Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e çok teşekkür ederim” dedi.


MUHARREM İNCE’YE SONDAN ÜÇÜNCÜ SIRA

“Hedef İktidar” sloganı ile yapılan kurultayda; Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP’nin adayı olan Muharrem İnce’ye ön sıralarda yer ayrılmadı. İnce, kendisine kurultayın yapıldığı anfi tiyatronun sondan 3. sırasında yer bulabildi.

CHP PM ÜYELERİ ANITKABİR DE

CHP Parti Meclisi Üyeleri, 37. Olağan Kurultay öncesinde Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek başkanlığında Anıtkabir'i ziyaret etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek başkanlığındaki heyet, Cumhuriyet Halk Partisi Kurucu Genel Başkanı Mustafa Kemal Atatürk ve ikinci Genel Başkan İsmet İnönü'yü Anıtkabir'de ziyaret etti. CHP PM üyeleri, Atatürk ve İnönü'nün mezarları başında saygı duruşunda bulundular ve çelenk bıraktılar.

Bilkent Odeon'da gerçekleşen kurultayda kullanılan pankartlar da hep “iktidar” üzerine. İktidar kelimesi, “barış için iktidar”, “demokrasi için iktidar”, “iş-ekmek için iktidar”, “umut için iktidar”gibi salona asılan pankartlarda da kendisini gösteriyor.

İLK GÜN GENEL BAŞKANLIK, İKİNCİ GÜN PARTİ MECLİSİ

Sözcü’den Zeynep Gürcanlı’nın aktardığına göre, CHP 37. Olağan Kurultayı'nda ilk gün Genel Başkanlık seçimi yapılacak, ikinci gün ise Parti Meclisi belirlenecek. Kurultaya özel hazırlanan, söz ve müziği Ali Altay'a ait olan şarkının adı da “İktidarın yolu Kılıçdaroğlu” olarak belirlendi. Ayrıca “adalet” temalı bir de rap şarkısı hazırlandı.

MANİFESTOYU KILIÇDAROĞLU AÇIKLAYACAK

CHP'nin Demokrat Parti iktidarı döneminde, 1959'da yaptığı kurultayda kabul edilen “İlk hedefler beyannamesi” benzeri bir manifestonun yayınlanacağı kurultayda, “devlet” anlayışı yeniden tanımlanacak, ceberrut ve baskıcı devlet yerine, sosyal devlete vurgu yapılacak.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklayacağı manifesto ile parlamenter sistemi merkeze alan yeni anayasa, ifade ve basın özgürlüğü, ekonomik kalkınmada devletin rolü konularında CHP'nin izleyeceği yol haritası kamuoyuna açıklanacak.

Manifestoda ayrıca adalet vurgusu da yer alacak. “Vatandaşını ezen değil, adaletiyle vatandaşını koruyan” devlet tanımı da yapılacak.

YOĞUN PANDEMİ ÖNLEMİ

CHP'nin bugün yapılacak olan kurultayı, yoğun pandemi önlemleri altında gerçekleşiyor. kurultayda oturma düzeni, pandemi koşullarına uygun olarak, arada bir koltuk boş bırakılarak gerçekleştiriliyor. Odeon'un onlarca giriş kapısının her birinin önünde dezenfektan kioskları konuşlandırılmış durumda.

Kurultay için alınan önlemler sadece pandemiye yönelik değil. Güvenlik konusunda da çok ciddi önlemler alınmış durumda. Salona giren herkes tek tek aranarak içeri alınıyor. Kurultayın olduğu salonun kapısına bile gelebilmek için üç ayrı polis noktasından geçiliyor. Kimliği olmayanlar içeri alınmıyor.


 

Odatv.com

 

data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
ETİKET :   İstanbul Esenler Esenler Belediyesi Esenler Kaymakamlığı CHP İYİ PARTİ Sadet Partisi

Tümü

-- Adversting 7 --

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: "ca-pub-8630624320449895",
enable_page_level_ads: true
});
</script>