Divriği’ye Boz Geldi.

Cumhuriyetten sonra ülkenin hızlı kalkınması için bir çok hamleler yapıldı. Bunların başında sanayi kuruluşları,

11:40:48 | 2018-11-10
Mustafa Gürsoy
Mustafa Gürsoy      mustafagursoy5834@hotmail.com

Fabrikalar ve ulaşım geliyordu.

Her zaman ilkler zor ve sancılı olmuştur.

Küçümsemek için değil ama bugün metro ile gelen rahatlık gibi değildi.

Divriği’den İstanbul’a gitmek için günlerce Sivas’a; Halk bir haftada… Hızlı yürüyerek bazen 3 günde, at arabası, at sırtında, yaya yürümek gerekirdi. 

Zorlu meşakkatli bir yoldu. Hatta karşılaşılan tehlikeleri anlatmak açısından:İstanbul’da kazan Karabel’de soyul! Gibi bir veciz sözün doğmasına yol açmıştı. Sivas’tan Samsun’a at arabası ile üst düzey yöneticiler ise faytonla ortalama 15 günde giderlerdi. Samsun’da günü değilse bir iki günde İstanbul Vapur’unu beklemek gerekirdi.  2-3 günde de deniz yoluyla İstanbul Tophane’ye ulaşılırdı.

Bu şartları bir düşünün!

1937-38 yılında Sivas-Erzurum demiryolu yapılırken 1938’de demiryolu Divriği’ye ulaşıyor. Demiryolu’nun gelmesi de ateşin bulunması, tekerleğin icadı gibi bir şey! 

Bir anda Divriği’den İstanbul’a insanlar 1-2 gün içinde ulaşır hale geliyorlar!

Sonra göç dalgasıyla şehirlerin çehresi değişmeye başlayacaktı.

Tüneller açılıyor,demiryolu döşeniyor ama Divriği halkından bir çoğu buna inanmıyor. Hatta daha da ileri giderek hazmedemeyenlerin öfkelerine tanık olunuyor.Halkın demiryolunu ve gelen makineyi görmesi için çağrılar yapılıyor.Demiryolu tamamlanıyor!

Divriği’ye Boz geliyor!

Bozzz!

 

Lokomotife, şimendifer’e o zaman Boz deniyordu.

 

Halkın bir kısmı istasyona doğru, bir grup da bugünkü dibinde askerlik şubesinin olduğu Mercan Tepesi’nden aşağı doğru inerken istasyona girmekte olan makinenin çaldığı düdük, çıkardığı yoğun duman ve gürültüyle hayret, şaşkınlık ve panik yaşanıyor. 

 

Bunu kabullenemeyen, hazmedemeyenlerden biri ‘Bu şeytan işi, gavur icadı!’ diyerek, o öfke ve hırsla kalp krizi geçirerek ölüyor.

01.02.2014 


Bu Yazı 01.09.2108 tarihine kadar 1249 Kez Okunmuş

data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
ETİKET :  

Tümü