DKD “LAİK DEMOKRATİK TÜRKİYE ÇAĞRISI”

Divriği Kültür Derneği’nin 50. 0lağan Kongresi PERPA Ticaret Merkezi Konferans Salonunda gerçekleşti.

00:43:37 | 2021-09-30

Divriği Kültür Derneği’nin Ocak 2021 tarihinde yapılması gereken 50. Olağan Kongresi 9 ay gecikmeyle 26 Eylül Pazar Günü yapıldı. COVİD Salgını sebebiyle zamanında yapılamayarak ertelenen kongre PERPA Ticaret Merkezinde gerçekleşti.

Divriği Kültür Derneği’nin PERPA Ticaret Merkezinde yapılan 50. Olağan Kongresine CHP Milletvekilleri, Belediye Başkanları, Halkevi Yöneticileri, çeşitli dernek ve federasyon başkanları ve temsilcileri, İBB ve ilçe belediyelerinden meclis üyeleri ile dernek üyeleri katıldı.

Divriği Kültür Derneği’nin 50. Kongresi, DKD’nin önceki başkanlarından, 22 Ağustos 2021 tarihinde hayatını kaybeden Hüseyin Gülseven’e atfedilerek, “Laik Demokratik Türkiye” Çağrısıyla toplandı. Son aylarda hayatını kaybeden Murtaza Yıldırım, Mehmet Aydın, Nejdet Erik ile Ilgın Barış Özat’ın fotoğrafları kongre salonunun çeşitli yerlerine asıldı.

Kongrede COVİD-19 Salgını dolayısıyla sosyal mesafe kuralı uygulandı, salon salgına karşı sık sık dezenfekte edildi.

Kongrede ayrıca Hüseyin Gülseven’in, 2019 yılında yapılan Divriği Kültür Derneği’nin 49’uncu Kongresinde yaptığı konuşmayla başladı. Kongreye Hollanda’da yaşayan Hüseyin Gülseven’in oğlu Arkadaş Özgür Gülseven ile eşi Gülsen Gülseven katıldı. Eşi Gülsen Gülseven kongrede bir konuşma yaptı.

Divan Başkanlığını Hüseyin Özkahraman, yardımcılığını ise Av. Aslan Erdoğan ile Gizem Emir’in yaptığı kongre öğlenden sonra saat 2 buçukta başladı.

KONGREDE YÖNETİMİN BELİRLEDİĞİ TEK LİSTE ÇIKTI

Divriği Kültür Derneği’nin 50’inci Olağan Kongresinde yönetimin belirlediği tek liste çıktı. Herhangi bir muhalefet yaşanmayan kongre sakin geçti çabuk bitti. Seçime tek listeyle gidildi. Divriği Kültür Derneği’nin mevcut yönetim kurulunda 2 dönem görev yapan Orhan Akkaya dernek başkanı seçildi.

3 DÖNEM DKD BAŞKANLIĞI YAPAN CAFER YILDIZ YENİDEN ADAY OLMADI

Tek listeyle gidilen kongrede 2 dönem dernek yönetiminde bulunan Orhan Akkaya DKD Başkanı oldu.

kongrenin açış konuşmasını dernek başkanı Cafer Yıldız yaptı. Cafer Yıldız, konuşmasının “Duygusal ve veda konuşması” gibi olacağını ifade etti. Yıldız konuşmasında 3 dönem Divriği Kültür Derneği’nin başkanlığını yaptığını ifade ederek çalışmalarını anlattı. Yıldız kongrede yaptığı konuşmada neden aday olmadığını ise “DİVKOOP Başkanı olmam hasebiyle Divriği’de çalışmalar yapmaktayım. Divriği Kaymakamı ve Sivas Valisi başta olmak üzere kamu yöneticileriyle koordineli çalışma yapıyoruz. DKD Başkanı olduğum zaman bu yöneticilerle zaman zaman karşı karşıya gelmek zorunda kalıyorum. İki görevi bir anda yapacağım zaman sıkıntı yaşıyorum. Bu vesileyle DKD Başkanlığına yeniden aday olmadım” dedi. Cafer Yıldız konuşmasının devamında “Erdoğan iktidarının Türkiye’yi laik ve demokratik yapısından adım adım uzaklaştırdı. Laik Demokratik bir Türkiye’yi hep birlikte mücadele ederek inşa etmek zorundayız. Türkiye adım adım şeriat toplumu haline gelirken buna seyirci kalamayız, hiç kimsenin yatağında rahat uyumaya hakkı yoktur.” dedi.

Divriği Kültür Derneği’nin 50’inci Kongresinde Faaliyet Raporunu Aslan Kılıç, Gençlik Kurulu Raporunu Gizem Altunay, Kadın Kurulu Raporunu Ayşe Gürsoy okudu,

Yeni dönem DKD Yönetim Kurulu için yapılan seçimde Orhan Akkaya dernek başkanı, Aslan Kılıç, Türkân Solmaz, Murat Türkyılmaz, Emrah Yıldız, Sevinç Özcan, Sevgi Kılıç, A. Batuhan Sefer, Erol Kılıç, Oğuzhan Dirlik ile Hüseyin Balkaya yönetim kurulu üyesi olarak seçildi.

KONGREYE SİYASİ KONUŞMALAR DAMGA VURDU

Divriği Kültür Derneği’nin 50. Olağan Kongresinde CHP İstanbul Milletvekillerinden Dr. Ali Şeker, Av. Turan Aydoğan, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş, İBB Meclisi Üyesi Süleyman Solmaz, KDF Başkanı Hasan Aslan, Prof. Dr. Ali Rıza Cenal, Sait Balcı, Ali Durmuş, Ali Aydın, Cem Solmaz birer konuşma yaptı.

 

Konuşmalar ağırlıklı olarak Divriği Kültür Derneği’nin 50. Olağan Kongresinin “Laik ve Demokratik Türkiye” çağrısı üzerine yapıldı. DKD’nin önceki başkanlarından İBB Meclisi Üyesi Süleyman Solmaz, kongrede yaptığı konuşmada DKD’nin Divriği Şubesinin kapatılmasına itiraz etti. Bu itiraza cevap veren Cafer Yıldız ise, “şube yöneticilerinin yeteri kadar çalışmadığını faaliyet göstermediğini ifade ederek, şubeyi kapatmaktan başka çaremiz yoktu” dedi.

Kongrenin sonunda Divriği Kültür Derneği 50. Olağan Genel Kurulu Sonuç Bildirgesi

Okundu. “Laik Demokratik Türkiye Çağrısına” vurgu yapılan Sonuç Bildirgesini ise Ceren Kılıç okudu.

 

“Divriği Kültür Derneği 50. Olağan Genel Kurulu Sonuç Bildirgesi

Birlikte Üreteceğiz, Birlikte Yöneteceğiz.

Divriği Kültür Derneği 50. Olağan Genel Kurulu Kısa bir süre önce kaybetmiş olduğumuz önceki dönem başkanlarımızdan Hüseyin Gülseven anısına ithaf edilerek, "Laik Demokratik Türkiye" gündemi ile toplanmıştır. Genel kurula katılan ve kürsüde söz alan üye konuklarımız genel gündemin yanı ısıra "Laik Demokratik Türkiye" talebi üzerine sözlerini söylemişlerdir. Bu çerçevede; Emperyalist devletlerin işgali ve yerli işbirlikçilerinin desteği ile ortadan kaldırılmaya çalışan Anadolu Halkı, Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde başlatılmış olan bağımsızlık mücadelesi ile karakteri Laik ve Demokratik bir Cumhuriyet olan bir devleti inşa etmiştir. En kısa sürede çok partili demokrasiye geçirmiş, kadınlara seçme seçilme hakkı tanınmış, alfabesinden giyim kuşamına kadar, eğitim, sağlık, hukuk ve Yaşama dair tüm alanlar modern dünyaya entekre olacak şekilde yeniden dizayn edilmiştir. Yokluk ile kurulan ülke kurucu iradenin üstün çalışmalarıyla 15-20 yılda tam bağımsızlık yolunda siyasi ve iktisadi büyük kazanımlar elde etmiştir.

Bu durumu kendi bekaları için tehdit gören iç ve dış güçler harekete geçmiş ve 1950'li yıllardan itibaren ülke emperyalizme yedeklenmiş iktidarların eline geçmiştir. Din ve Milliyetçilik pompalanarak toplumun laik ve demokratik yönelimi önüne set çekilmeye çalışılmıştır. Bugüne gelen süreç içerisinde cumhuriyetin ekonomik siyasi birçok kazanımları ortadan kaldırılmış ya da kaldırılmaya yeltenilmiştir. 70 yıllık bu süreç, Cumhuriyet ve Cumhuriyet karşıtlarının sürekli mücadele içinde olduğu bir kısır döngü şeklinde geçmiş toplumsal ilerlemenin önü kesilmiştir. Toplumun beklentilerini karşılanmayan iktidarlar sıkıştıkları anda toplumda ayrışmayı ve kaosu tetiklemekten imtina etmemişlerdir. Darbeler, katliamlar, infazlar, hak ihlalleri, emek sömürüsü özgürlük ve demokrasi taleplerinin önünü kesen baskı araçları olarak kullanılmıştır. İktidarı elinde bulunduranlar ve yakın çevresi kamu kaynaklarını ve imkânlarını ele geçirilerek zenginleşirken halkın genel kesimi yoksulluğa işsizliğe mahkum edilmiştir. Eğitim sistemi yaz-boz tahtasına çevrilmiş akla ve bilime dayalı sistem ortadan kaldırılmıştır. Kurulan imam hatipler Kur'an kursları cemaatler eliyle Dindar ve Kindar nesiller yetiştirme gayretine girmiştir. Cemaatler devletin en ince kılcal damarlarına sızmış devleti ele geçirme aşamasına gelmişlerdir. Parlamenter demokrasi ortadan kaldırılarak tek adam rejimi tesis edilmiştir. Toplumda kadının alanı daraltılmış çocuklar, kadınlar istismar tecavüz ve şiddetin hedefi haline getirilmiştir. Diyanet İşleri Başkanı başta olmak üzere din adamı ve akademisyen kılıklı din tacirleri her gün televizyon kanallarından toplumu deforme eden, şiddeti ve sapkınlığı kutsayan fetvalar yayınlamaktadır.

Tüm bu tespitler ışığında; Biz laik ve demokratik Türkiye'ye inanan, bu uğurda mücadele eden demokrasi güçleri olarak hiçbir zaman bu mücadeleden vazgeçmeyeceğimizi laik ve demokratik Türkiye'yi yeniden tüm kural ve kurumları ile inşa edilene kadar mücadeleye devam edeceğimizi tüm kamuoyuna deklare ederiz.

Divriği Kültür Derneği 50.Dönem Yönetim Kurulu”

Kaynak/Divriği Gazetesi

data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
ETİKET :   İstanbul Kartal Pendik Maltepe Esenler Esenler Belediyesi Esenler Kaymakamlığı Divriği Kültür Derneği Divriği Belediyesi DKD Sivas Orhan Akkaya

Tümü

-- Adversting 7 --

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: "ca-pub-8630624320449895",
enable_page_level_ads: true
});
</script>