EKMEK KAVGASI

Ekmek kavgası insanlık tarihinin en eski kavgasıdır! Ekmek aslanın ağzındadır. Zengin olsun fakir olsun insanoğlu ömrünün bir evresinde ekmek kavgası verir. Yazıya konu olan bu seferki ekmek kavgası farklı!

01:27:41 | 2021-01-30
ALİ CANTÜRK
ALİ CANTÜRK      canturkali52@gmail.com

İhtiyaçtan veya doğal sonuçtan kaynaklanmıyor. Bu seferki kavga, ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler anlayışına bürünen, sonradan görmelerin halkın ucuz ekmek almasına engel olma adına verdikleri kavga.

Normal ekmek kavgası ne kadar değerli ve anlamlı ise bu kavga o kadar değersiz ve anlamsız. Bu anlamsızlık şehrin ötesinde ülkeyi ilgilendiren bir anlamsızlık! O yüzden pasta yiyenlerin İBB meclisindeki ekmek kavgasından çok, ülkenin genel ahvalinden bahsetmek gerekir. Buradakiler yukarıdakilerin küçük prototipi. Dün söylediklerini bugün inkar etmek, ülkeyi başkası yönetmiş gibi muhalif ağzı ile konuşmak hep bulaşıcı bunlarda.

Karşımızda 19-20 yıllık bir iktidar olup muktedir olamamanın vermiş olduğu eziklik ile gerçeklik algısını kaybetmiş, değer yargılarını yitirmiş bir anlayış var.

Bu anlayış sahipleri ülkenin gerçeklerini görmek istemiyor. Kendilerine sunulan gündemi yaşamayı tercih ediyorlar! Onlara göre midemize kuru ekmek giriyorsa aç değiliz zaten! Reisten çay, Bahçeliden askıda ekmek kaptı mı gün kurtarılıyor zaten.

Bunlara göre; ekonomi iyi, işsizlik yok, pandemi süreci mükemmel geçiyor, dış siyasette dünya lideriyiz, eğitimde destanlar yazıyoruz, hukuk sistemimiz olmadığı kadar mükemmel.

Peki ülke gerçekleri böyle mi?

Ekonomi sözde iyi ama kendi verdikleri rakamlarda bile berbat olduğu gözüküyor. Bütçe açık, cari işlemler açık, Kısacası cep delik cepken delik durumu.

İşsizlik kendi rakamlarına göre %13. Kendi rakamlarına göre diyorum çünkü işçi çıkarma yasağı, 6 aya boyunca iş aramayanların iş bulmuş sayılma, kayı dışı çalışma arttı deme gibi garabetler barındırıyor. Her hâlükârda eski Türkiye dedikleri mağara döneminde bile işsizlik rakamları %10 u geçmiyordu?

İşçi işsizlik demişken Eyyy Kılıçdaroğlu SGK yı batırdın bahsine de değinmek lazım gelir! 1992-1999 yılları arasında SGK bütçe açığı 9.181.545 dolar idi. SGK bütçe açığı 2003-2018 yılı gerçekleşmesi 317.982.565 TL açık vermiştir. 1992-1994 yılı SGK bütçe açığı dolar olarak verdim. Dolar üzerinden değerlendirilse bile açığın 2003-2018 arasında % 231 fazla olduğu görülür.

SGK reformlarında bütçe transferinde azaltmaktan bahsedenler burada da yine çuvallamıştır.2008’den 2009 senesine geçerken %50,2 transfer artışı gerçekleştirmişlerdir. Bu arada emeklilik süresi uzatılmış, ABO oranları düşürülmüştür.

Pandemi süreci rakamlar ile oynamaktan tutun da maske dağıtamama acziyeti ve şimdi aşılamada söylenenlerin tutmaması gibi gerçekler göz önündedir.

Dış siyasette Azerbaycan başarımız masada olmayışımız ile gölgelenmiş, Suriye ve Libya’da beceriksiz dış siyaset yüzünden kazanımlar kayıplara dönmekte, dostlar düşman olmaktadır. ABD ve AB dalga geçer gibi açıklamalar yapmaktan sıkılmamaktadır!

Eğitimdeki yapboz pandemi süreci ile hep boza dönmüştür. Ülkemizdeki internet hızı ve evlerin durumu ortaya çıkmıştır. Fatih projesine milyarlar harcayan iktidar, uzaktan eğitime katılamayan öğrencilerin haberlerinden sıkılmamıştır. Kamuoyu toplanarak, öğrencilerin eğitime ulaşmasına katkı sağlamıştır.

SMA hastalarına para toplamayı devleti küçük düşürmek olarak görenler devleti mesaj ile para toplar hale getirmekten utanmamışlardır.

Hukuk sisteminden kendileri bile yakınır hale gelmişlerdir. Hukuktaki yanlışları geçmişteki yanlışlar ile örtbas etme çabaları bile mevcut yapının hukuk değil guguk olduğunu göstermektedir.

Size özgürlükten önce ekmek lazım diyen batılıya Afrikalının cevabı: “Konuşma özgürlüğüm olmaz ise ekmeğimi kimin çaldığını nasıl söyleyeceğim!” dediği gibi garip gurebanın emeği ile uğraşıp, sermaye ağalarına peşkeş çekenler ile elbette mücadelemiz sürecektir.

Mücadelemiz ekmek kavgasıdır, pasta yiyenler anlamasa da olur.

data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
ETİKET :   İstanbul Esenler Esenler Belediyesi Esenler Kaymakamlığı CHP İYİ PARTİ Sadet Partisi

Tümü

-- Adversting 7 --

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: "ca-pub-8630624320449895",
enable_page_level_ads: true
});
</script>