Esenler Ak Parti Dernek Başkanlarını Bölüyor

2014 yerel seçim hazırlıkları ilçemizde tüm hızıyla devam ediyor. Esenler Ak Parti İçe Başkanlığı 1 Ekim 1 Kasım tarihleri arasında Esenler Belediye Başkan aday adaylığı ve Esenler Belediye Meclis üyeliği aday adaylık başvurularını tamamladı

11:32:26 | 2018-11-10
     

Ancak son anda yapılan olağan üstü toplantı sonucunda Belediye Başkan aday adaylığı sürecini sonlandırırken Belediye Meclis üyeliği aday adaylığı sürecini ise 1 Aralık tarihine kadar uzattı.

Ak Parti’de Son gelişmeler gösteriyor ki. Esenler’de ve İstanbul’da seçim stratejilerinde değişiklik yapıldığı görülüyor. Esenler’de Belediye Başkan aday adaylığına birkaç müracaat yapılması beklenirken, sadece mevcut Belediye Başkanı aday adaylığını ilan etti. Ancak Meclis üyeliği aday adaylığı kanaatimce gerekli ilgiyi ve beklenen müracaata ulaşmadığı için sürecin uzatıldığı tahmin ediliyor.

Şüphesiz İstanbulda tüm Partilerde olduğu gibi özellikle Ak Parti’de de Mustafa Sarıgül faktörünün netleşmesi sonucunda İstanbulda seçim stratejilerini bu yönde oluşturacakları yadsınamaz bir gerçek . Sarıgül’ün 9 Kasım’daki Ankara çıkartması İstanbuldaki tüm gözleri 9 Kasım’da Ankara’da gerçekleşecek Sarıgül şölenine çevirdi. Genel kanaat İstanbul, Sarıgül’un olacak şeklinde. Değerlendirmeler başladı bile…

Gelelim yaşadığımız şehre Esenler stratejik öneme haiz bir ilçe Esenler’in mutlaka meclis aritmetiği değişmeli mecliste Başkan yardımcısı Faruk Aydının Esenler Saadet Partisi meclis üyesi çıkartamayacak sözleri son yayınlalan ilçeler seçim anketinde Ak Parti %47 den %45 e düşerek 2 puan kaybettiği Saadet Partisi ise %18 den %20 yükselerek Ak Partinin kaybettiği 2 puanın Saadet Partisinin aldığı yönde değerlendiriliyor.

Mustafa Sarıgül’un İstanbul stratejisi Esenlerde Cumhuriyet Halk Partisi’ninde minimun 5-6 puan oylarını arttıracağı tahmin edilirken olası seçim sonuçlarında Göksu’un 8-9 puan oy kaybedeceği belirtiliyor.

Bu durumda meclis aritimeği çok farklılaşarak Göksu’nun mevcut ilk döneminde Esenler dışına yapmış olduğu savurganlığı yeni dönemde yapamayacağı aşikar.

Esenler’de faaliyet gösteren Stk’lar Siyasete göz kırparken adaylık müracaatında bulunması muhtemel Dernek Başkanlarının suskunluğu bu süreci destekliyor. Özellikle Esenler Dernekler Federasyonu Demokrat Parti, Cumhuriyet Halk Partisini, Barış ve Demoksi Partisi, Milliyetci Hareket Partisi,  Saadet Partisi, Türkiye Değişim Hareketi ve son olarak Büyük Birlik Partisini ziyaret ettiler.

Ancak parti ziyaretlerini ilk Ak Partiden başlanacağı hesap edilirken defalarca Ak Partiden randevu taleplerinin henüz sonuçlanmamış olması Esenler Ak Parti ve ESDEF arasında soğuk rüzgarların esmesine sebebiyet vermeye devam ediyor.

ESDEF bu süreçte Esenler Ak Parti’den ısrarla taleb ettiği randevuyu devam ettirip ettirmeyeceği süreçte belirleyeceği yol haritası merakla izlenilmeye ve takip edilmeye devam ediliyor. Kayseri,Kastamonu, Malatya, Tokat, Yozgat ve Sinop Dernek Başkanlarının aday adaylıkları kabul edilirken Özellikle Esenler Ak Parti’de adaylık müracaatı yapması beklenen ESDEF üyesi Dernekler Erzurum, Çorum, Bayburt, Rize, Adıyaman, Giresun, Rumeli, Gümüşhane ve Ordu Ak Partide sürecin 1 aralığa uzatılmış olması bu derneklere gün doğdu şeklinde yorumlanıyor. Ufukta meclis üyeliği aday adaylıkları olup olmayacağı son güne kadar merak edilecektir.

Ak parti ESDEF’in randevu talebini bekletiyor olması mevcut Derneklerde hayal kırıklığına sebebiyet versede süreçte nasıl bir tavır sergileyecekleri merak konusu.

2014 yerel seçim sürecini siz sevgili okuyucularımızla beraber tüm yalınlığıyla izlemeye ve kamoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Kalın Sağlıcakla 

 Serkan BASUT       

03.11.2013 

<script async custom-element="amp-auto-ads"
src="https://cdn.ampproject.org/v0/amp-auto-ads-0.1.js">
</script>

<amp-auto-ads type="adsense"
data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
</amp-auto-ads>
ETİKET :  

Tümü
-- Adversting 7 --

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: "ca-pub-8630624320449895",
enable_page_level_ads: true
});
</script>