ESENLER’de Koronavirüs ve Sosyal Mesafe

Bugün Esenler Meydanı’nda ufak bir gezinti yaparak postane, kamu ve özel bankalarının çalışma Saat’lerindeki yeni düzenlemelerde gelinen son nokta hakkında gözlemlerimiz.

20:52:01 | 2020-03-27

Haber : Şenol ÖZYURT

Görmezden gelinen 'sosyal mesafe ve tecrit' e uyma zaruretini ortadan kaldıran uygulama!

Esenler Dörtyol Cumhuriyet Meydanı halka açık ama Belediye Başkanlığının Koronavirüs’le ilgili bilgilendirme önleme ve mücadele ekipleri ortada yok!

Esenler Meydan’da bulunan Postane, Kamu ve Özel Banka önlerinde 65 yaş ve üstü insanların ardı sıra dirsek temasından yakın dizilip Bankamatiklerden para çekme yatırma ile gişe işlemleri sıra kuyrukları aldı başını gidiyor. Sırası gelen vatandaşlarımız banka güvenlik memurlarının gözetiminde ve yönlendirilmeleriyle teker teker banka ve postane içerisine alınmalarına canlı şahitlik ettik.

 

Korona virüs salgınından korunmanın yollarından en etkilisi olarak sosyal mesafe ve kişilerin kendi kendilerini tecrit etmesi gösteriliyor. Korona virüs salgınından korunmanın yollarından en etkilisi olarak sosyal mesafe ve kişilerin kendi kendilerini tecrit etmesi gösteriliyor.

 

Peki, bu ifadeler ne anlama geliyor?

Koronavirüs ya da grip belirtileri gösteren kişilere ve yurt dışınan son 14 gün içinde gelmiş olanlara, virüs taşıyor olması ihtimaline karşın evde kendi kendilerini tecrit etmeleri uyarısında bulunuluyor. İşte kendini tecrit etme ve sosyal mesafe koyma konusunda bilmemiz gerekenler: Bu süreçte en çok hassasiyet göstermemiz gereken husus, bireysel temizliğimize ve diğer insanlarla olan mesafemize dikkat etmektir.

Milletimizin her bir ferdinden ricam,

Kovid-19 tehdidi geçene kadar, mümkün olduğu kadar evlerinden çıkmamalarıdır" diye konuştu. Kendini tecrit etmek ne demek?

İnsanların kendilerini tecrit etmesi, dünyanın geri kalanıyla ilişkisini tamamen kesmek anlamına geliyor. Ateşi yüksek olan ya da öksürük şikayeti olan herkes, kendisini toplumdan tecrit etmeye hazır olmalı. Yani 14 gün boyunca evinden hiç çıkmamalı. Kişisel tecrit, sosyal mesafeden farklı olarak alışveriş ya da spor yapmak için bile evden dışarı çıkmamak demek. Çok mecbur kalırsa da dışarı çıktığında diğer insanlarla arasında fiziksel mesafe koymalı.

Covid-19 belirtileri gösteren herkes iyice havalandırılan bir odada, pencereyi ara ara açarak ve hiçbir ziyaretçi kabul etmeyerek en az 14 gün boyunca kalmalı. Dışarıda yapılması gereken işleri için ise ailesinden ya da tanıdıklarından yardım istemeli. Örneğin market alışverişini arkadaşları yapıp kapının önüne bırakmalı. Evlere servis hizmeti veren restoran ve marketlerin bu hizmetinde de yararlanılabilir.

 

Bu semptomları yaşayanlar, başa çıkamayacak hale gelirse ya da 7 günün sonunda durum daha da kötüleşirse, ancak bu durumda 184'ü aramalı. Korona virüsün yol açtığı Covid-19 hastalığı yüksek ateş, öksürük ve nefes problemlerine yol açabiliyor. Sağlıklı bireylerde virüsü kaptıktan sonra bu semptomların görülmesi 5 günü buluyor.

data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
ETİKET :  

Tümü

-- Adversting 7 --

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: "ca-pub-8630624320449895",
enable_page_level_ads: true
});
</script>