Esenler’de Yaşayan Abdallar Göçe Zorlanıyor- VİDEO

İstanbul’un Esenler ilçesine bağlı Tuna Mahallesinde kentsel dönüşüm projesi uygulanmak isteniyor. Mahallede yaşayan Abdallar, göçe zorlanıyor.

00:13:12 | 2019-09-13

İstanbul’un Esenler ilçesine bağlı Tuna Mahallesi (Karabayır), Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Tuna Eğitim Vadisi Projesi çerçevesinde kamulaştırılmak isteniyor. Bölgede yaşayan Abdallar bu duruma büyük öfke duyuyorlar.

Çeşitli şehirlerden buraya gelip yerleşen Abdallar, kendilerini var edebilmek adına ve kültürlerini yaşatmak için cemevlerine gidip ibadetlerini yapıyorlar.

Bölgede yapılacak olan proje için, toplam 18 bin metrekarelik bir alanın yıkılacağı, bunların yerine de 28 katlı binalar yapılıp her bir binada 800 konut olacağı belirtiliyor.

 

 

“BİZİM İNANCIMIZ HAYATIMIZDAN ÖNCE GELİR”

PİRHA‘ya konuşan mahalle sakinlerinden Tozlu ocağına bağlı Abdal Bektaş Olcu, yaşamlarını, kendi felsefelerini Karabayır’da yaşatmaktan gurur duyduklarını ifade ediyor.

Olcu, var olan belediyenin hiçbir şekilde mahalleyle ilgilenmediğini, çöpleri dahi ortada bıraktıklarını, sokakları yıkamadıklarını belirtiyor.

Yine aynı mahallede bulunan bazı dergahların belediye ekiplerince yıkılmak istendiğini dile getiren Bektaş Olcu sözlerin şöyle sürdürdü:

“Bizim inancımız bizim hayatımızdan önce gelir. Biz ailemize sahip çıktığımız kadar ehlibeytimize de sahip çıkarız. Hz. Ali inancı bizde çok büyüktür. Belediyeden gelen ekipler bizim değerlerimiz olan türbelere girmeye çalışıp dağıtmaya çalıştırlar. Ama biz etten duvar örüp izin vermedik. Bugün tüm Türkiye’de türbeler korunuyorsa bu mahallede de korunmalıdır.”

BELEDİYENİN “CAMİ YAPTIRIRSANIZ CEMEVİNE İZİN VERİRİZ” YANITI

Yine aynı mahalleye cemevi yapmak istediklerini fakat bunu belediyenin kabul etmediğini ifade eden Olcu, “Bir yardımsever bize bir arsa verdi. Birleşip burayı cemevi yapacaktık. Belediyeye sunduk, cami yaptırırsanız izin veririz, dediler. Ama cemevi için izin vermedi.” dedi.

“OLASI MÜDAHALEDE YENİDEN DİRENİRİZ” 

Belediye ekiplerinin ve polisin sürekli mahalleyi ablukaya aldığını ve evlerini terk etmeleri için tehdit edildiklerini söyleyen Olcu, şunları söyledi:

“Mahalle kültürümüzü yok ettiler. Buraları konut adı altında başka insanlara verecekler ama biz direneceğiz. Buralarda hem insanların evlerini ellerinden aldılar hem de borçlandırdılar. Buralarda evlerin çoğunu yıktılar. Hem evleri gasp ettiler hem de insanları borçlandırdılar.”

Olcu, olası bir müdahalede yeniden direneceklerini ve evlerini terk etmeyeceklerini vurguladı.

ANA FATMA CEMEVİ BAŞKANI BALO: MAHALLE SAKİNLERİNİN YANINDAYIZ

Esenler Ana Fatma Cemevi Başkanı Hıdır Balo da yaşanan sıkıntılara dikkat çekerek, mahalle sakinlerinin yanında olduklarını belirtti ve sözlerini şöyle sürdü:

“Ana Fatma cemevleri olarak onların sorunlarını kendi sorunlarımız olarak görüyoruz. Bu insanlar çok uzun zaman önce buraya gelmişler yerleşmişler, kendi hayatlarını kurmuşlar. Kimisi kağıtçılık yapıyor, kimisi hurdacılık yapıyor.”

“BURADAKİ UYUŞTURUCU DEVLETİN SORUNUDUR”

Balo, mahallenin kötü gösterilmeye çalışılarak rant aracına dönüştürülüp yıkmaya bir zemin hazırlığı olduğuna işaret ederek, “Burada bir uyuşturucu varsa bu devletin sorunudur, devlet bununla mücadele etmelidir. Buradaki insanlar uyuşturucuyla uğraşmıyorlar, kağıt toplayıcılığıyla uğraşıyorlar.” dedi.

Karabayır’daki durumun Dersim ve kaz Dağları’ndakine benzer olduğunu vurgulayan Balo, “Dersim’de ve Kaz Dağları’ndaki amaç neyse Karabayır’da da amaç aynı. Bilinçli bir kapitalist politikadır.” dedi.

Kaynak PİRHA:Rohat EMEKÇİ-ÖNDER Özdemir

data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
ETİKET :   Esenler Esenler Belediyesi Esenler Kaymakamlığı

Tümü

-- Adversting 7 --

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: "ca-pub-8630624320449895",
enable_page_level_ads: true
});
</script>