Esenler’de 27. Yılında Sivas Katliamı Lanetlendi

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Esenler Şubesi öncülüğünde Hacı Bektaş Veli Kültür ve Tanıtma Derneği ve Anadolu Canlar Cemevi Derneği, Esenler Dörtyol Cumhuriyet Meydanı’nda 1993’de Sivas’ta katledilen 33 canı andılar.

05:10:34 | 2020-06-29

CHP ve HDP İlçe başkanlarının da katıldığı anma, yakılarak katledilen canlar için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Ardından kurumlar adına açıklamalar yapıldı. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Esenler Şubesi Başkanı Fahrettin ERDOĞAN “Bundan tam 27 yıl önce büyük halk önderi ve Alevi piri/ozanı Pir Sultan Abdal’ı anma etkinlikleri kapsamında Sivas’a giden canlarımızdan, 33 canımız bütün devlet güçlerinin gözü önünde karanlık zihniyetli, gerici, nefret dolu, barbar, şeriatçı bir güruh tarafından katledildi.

2 Temmuz 1993 Sivas Madımak Katliamı özünde sadece Alevilere karşı değil; ezilen, ötekileştirilen, dışlanan, yok sayılan bütün toplumsal kesimlere  karşı yapılan bir katliamdır. O yüzden ezilen, ötekileştirilen, dışlanan ve yok sayılan herkesi zulme karşı ortak mücadeleye çağırıyoruz. Gelin hep birlikte 2 Temmuz’da tek adam rejimine, faşizme, ırkçılığa, gericiliğe ve baskı politikalarına karşı laikliği, özgürlüğü, eşitliği, adaleti, barışı, demokrasiyi ve halkların kardeşliğini savunarak katliamda yitirdiğimiz canlarımızı analım. Gelin 2 Temmuz’da acılarımızı ortaklaştıralım. Acılarımızı paylaşarak azaltalım.   Gelin hep birlikte dayanışmayı ve mücadeleyi büyütelim. Büyütelim ki bize bu acıları yaşatanlardan hesap sorabilelim. Bütün halkımızı bir daha böyle acıları ve katliamları yaşamamak için Sivas Madımak Katliamında yitirdiğimiz canlarımızı Önderimiz Pir Sultan Abdal’ın “Dönen Dönsün Ben Dönmezem Yolumdan” şiarıyla 2 Temmuz 2020 Perşembe günü saat 12:00’de salgına karşı fiziksel mesafeyi koruyarak, Madımak katliamı şehitlerimizi unutmadığımızı, unutturmayacağımızı bir kez daha haykıralım.

Anadolu Canlar Cemevi Dernek Başkanı Cemal Özdemir “Sivas içimizdeki Kerbeladır. Sivas katliamını unutmak affetmek hiçbir vicdana sığmaz dünya döndüğü sürece bu acı içimizde duracak. Hiçbir zaman unutmayacağız. Hiçbir zaman affetmeyeceğiz. Bu katliamı gerçekleştirenler ve arkasındaki güçler açığa çıkmadığı sürece ve bunlar tarafsız ve adil şekilde yargılanmadıkları sürece Sivas’ın ateşi hiçbir zaman sönmeyecek”

Açıklamada katliamın hükümlülerinden Ahmet Turan Kılıç’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından affedilmesi kınanırken, katliam sanıklarının avukatlarının hala AKP ve devlet içerisinde sürekli ödüllendirildiği vurgulandı.

Katledilen canlar için çıra yakılıp, Esenler Cemevi zakirinin bir deyiş seslendirdiği program 30 Haziran’da Kadıköy’de yapılacak anmaya çağrı yapılarak sonlandırıldı.

data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
ETİKET :   İstanbul Esenler Esenler Belediyesi Esenler Kaymakamlığı

Tümü

-- Adversting 7 --

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: "ca-pub-8630624320449895",
enable_page_level_ads: true
});
</script>