ESENLERDE EN ÇOK HANGİ ŞEHİRLER YAŞIYOR

ESENLERDE YAŞIYANLARIN BÖLGESEL DAĞILIMI NEDİR? İstanbul’da olduğu gibi Esener’de en çok hangi şehirliler yaşıyor, en az hangi şehirliler yaşıyor gibi birçok soruyu bu haberimiz cevaplayacaktır.

00:57:27 | 2020-02-28

Haber: Büşra Çalımcı

İstanbul’da olduğu gibi Esener’de de Karadenizliler yaşamaktadır. Esenler ’de en çok 150 bin kişi ile Karadenizliler ve 3569 kişi ile en az Egeliler yaşamakta. Esenler ’de en çok 152.647 kişi ile Karadenizliler yaşıyor.  Ardından 78.882 kişi ile Doğu Anadolu bölgesi, 77.651 kişi ile Güneydoğu Anadolu bölgesi, 73.044 kişi ile İç Anadolu, 48.865 kişi ile Marmara bölgesi, 11.008 kişi ile Akdeniz bölgesi ve 3569 kişi ile Ege Bölgesindekiler yaşamaktadır.

Esenler ’de en çok hangi şehirliler yaşamaktadır…                                                                                                                                                                                                                                                                                                Esenler ’de 31.778 kişi sayısı ile en fazla Malatyalılar, 66 kişi ile en az Muğlalılar yaşamaktadır. Açıklanan verilere göre Doğuda yaşayanların iş olanaklarından dolayı daha büyük şehirleri tercih ettikleri ama Ege ve Akdeniz’de yaşayanların kendi memleketlerin ’de kaldıkları gözlemlenmiştir.

Esenler ’de en fazla 31.778 kişi ile Malatyalılar (Doğu Anadolu Bölgesi ),199 kişi ile en az Hakkâri’de ki insanlar yaşamaktadır. Doğu Anadolu yaşam ve konumda okul, iş ve hayat standartları için fazla uygun olmadığından çoğu aileler İstanbul’a göç etmektedir.

İkinci sırayı 28.608 kişi ile İstanbullular (Marmara Bölgesi) Esenler ’de yaşamaktadır.  192 kişi ile en az Yalovalılar bu şehirde yaşamayı sürdürmektedir. Bu bölgede yaşayanlar şehirlerin konumundan dolayı kendi memleketlerinde kalmayı tercih ettikleri görülüyor.                                                                             

Bölgesel olaraktan Esenler ’de 150 bin kişi ile Karadenizliler liderliklerini sürdürmekte ancak şehirler sıralamasında liderliği Malatyalılara oluşturmaktadır.

İkinci olarak hangi şehir Esenler ’de yaşıyor sorusuna ise;  Esenler ’de 26.420 kişi ile en fazla Kastamonular (Karadeniz Bölgesi) yaşıyor. 961 kişi ile de en az Bolu’lular yaşıyor.

Sivaslılar Esenlerde liderlik gösteremedi.                                                                                                                                                                                                                                                                                                              İstanbul’da yaşayan Sivaslıların sayısı Sivas’takileri geçti. Ancak Sivaslılar Esenler ’de bu kalabalığını pek gösteremedi. İstanbul’daki yaklaşık 3 milyon Sivaslının(İç Anadolu)  sadece 23.354. Esenler ’de yaşamaktadır. 2019 yılı TUİK verilerine göre Karamanlıların %81’i Karamanda yaşamakta kendi güzel memleketlerinde az nüfus ile kalabalıktan uzakta yaşadıkları şehirde yalnızca 375 kişiyi Esenlere gelmiştir.

Doğu Anadolu gibi Güney Doğu Anadolu’daki gençlerimiz ’de okul, iş, Yaşam şartları nedeniyle 20.681 en fazla Siirtli Esenlere göç etmiş ve yaşamlarını sürdürmektedir. 500.000 nüfusu ile Şırnak’ın sadece 649 kişisi Esenler ’de yaşıyor.

Sıcağın güzelliği kalabalığı geride bıraktı.                                                                                                                                                                                                                                                                                                              Sıcakta yaşayıp soğuğa alışık olmayan Akdenizliler ’de en fazla 3485 kişi ile Hataylılar Esenlere gelmiştir. Akdeniz’in doğal meyvesi, sıcak ikliminde yaşayan Burdurlulardan sadece 74 kişi Esenlere gelmiştir.

Veriler ’de İstanbul ve Esenler ’de en az yaşayan Egeliler birinciliklerini yıllardır kaybetmeyip Esenler ’de en çok 869 kişi ile Manisalılar 66 kişi ile de Muğlalılar yer alıyor. Hayat tarzı yaşadıkları bölgenin konumu iş ve okul olanakları ile çoğu insanı cezbeden Ege bölgesi, oranın insanlarının başka şehire gitmesine engel olmaktadır.

data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
ETİKET :   İstanbul Esenler Esenler Belediyesi Esenler Kaymakamlığı CHP İYİ PARTİ Sadet Partisi

Tümü

-- Adversting 7 --

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: "ca-pub-8630624320449895",
enable_page_level_ads: true
});
</script>