Esenlerin Enleri sandıktan çıkmadı

Bu yıl Türkiye’nin enlerini Belediye Başkanı “Marifet iltifata tabiidir” sloganıyla açtı.

17:57:00 | 2018-11-10
     

Geceye ödüle laik görülen birçok ünlünün gelmeyişi damgasını vurdu. Bir çoğununda ödülünü bir başkası tarafından alması dikkatlerden kaçmadı. Yine ödül alanlar mesajlarını hep Esenler halkına bizi bu ödüle laik gördükleri için teşekkür ettiler. Bazı ödül sahipleri ödülü halkmı seçti diye Belediye Başkanına sordu. Bu yılda 27 kategorinin seçilecek olan isimleri neye göre tespit edildi. Kurulan 1500 kişilik komisyonun kriteri nasıldı, komisyonda kimler vardı oda açıklanmadı.

Belediye Başkanın bu proje kalkışması Esenlerin dışarıdaki algısının değişmesine yardımcı olması açısından kuşkusuz önemliydi. Bu Sayın Valinin bile ilgisini çekmiş olacak ki; Vali Mutlu törende” Esenler`de güzel şeyler oluyor. Son derece aktif belediye başkanı var sosyal projelere imza atıyor” demesi beldiye başkanının medyada bu işleri çözdüğü göstermekte. Gelelim içerden bakıldığında Algı sorununun temelinde yatan nedenler çözüldü mü? Eğitimden Sağlığa, Kültürden Sanata, Yaşam alanlarının düzeltilmesine kadar sorunlar devam ediyor. Bir Esenlerli vatandaşın Pazar günü Esenlerin gezebileceği sosyal mekân alanların maalesef yaratılamadı. Esenlerli Kültürel ve sosyal harcamalarını dışarıdaki ilçelere kaptırıyor. Yani sorunlar nüfusun artmasıyla doğru orantıda büyüyor.

Anketlere geçen sene 337 bin kişi katılmıştı, bu yıl 138 bin kişi katıldı. Bu oran bu yıl düştü. Bazı kategoride seçilenlerin en boyutunda olmadığı görüldü. Örneğin Kitapevleri Edebiyatçı Leyla İpekçi’nin Esenler`de roman satışında ilk 10 ‘na bile giremediğini söylediler.

Sunumda röportajlarda sorulan en çok hangi tv’yi seyrediyorsun sorusuna gelen yanıt ise; Kanal D,Show TV, A TV idi. Medya ölçüm sıralamasında da bu kanallar ilk sıraları paylaşıyorlar. Ödülü ise Kanal 7 aldı.

Bir diğer kategori ise en iyi internet haber sitesi dalındaydı. Bu kategoride ödülü alan kuruluşun ulusalda televizyon ve gazete yayınında olması ayrıca düşündürücüydü.

M.Ali Birant’ın Esenlere gelip görmeden görüntülü mesajında  ”Esenler müthiş bir değişim ve gelişim göstermiş bir yer. Günün birinde Esenler İstanbul’u geçerse kimse şaşmamalı” demesi konuklar arasında şaşkınlığa neden oldu ve hayretler uyandırdı.

En iyi sabah haberleri dalında ödül alan Fox TV den Fatih Portakal Belediye Başkanına oyları gerçektenmi halk kullandı sorması izleyenleri şaşırttı.

Kızılay Başkan yardımcısı biz bu ödülü bileğimizin gücüyle aldık demesi değil de. Kızılay’ın Esenlerde son zamanlarda kan bağışından kaynaklanan gündemde olması nedeniyle Kızılay’ın Esenler halkından ödül aldı. Bu kategoride İHH, Kimse Yok mu Derneği, Can Suyu Derneği vardı.

Bazı ödüller ödül sayısını artırmaktan başka bir anlamın olmadığı gözlemlendi. İnternet haber dalında sadece internet haber yapan sitelerin seçilmeyişi, gazetesi ve televizyon kanallarının olduğu seçilmesi etik ve doğru değildi.

Esenler`de bu tarz organizasyonlar için salonun yetersiz olduğu ortaya çıktı. Gelen konukların ve protokolün kalabalık olmasından halk salona sığmadı. Esenler halkına pankart ve mesaj çekilerek duyurulması oy veren halkında dışarıda kalmasına neden oldu.

Yerelinde bu enler organizasyonunda değerlendirilmesi gözden kaçırılmaması gereken bir durumdu.

25.02.2012 


Bu Yazı 1321 Kez Okunmuş

data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
ETİKET :  

Tümü