ESKİ ŞUBE MÜDÜRÜ AYHAN KURT’UN DAVASI RED EDİLDİ..

Kağıthane’de şube müdürü iken, kısa bir süre Esenler ilçe Milli Eğitim müdür yardımcılığı görevinde de bulunan Ayhan Kurt hakkında skandal haberler gündeme gelmişti. Ocak 2018 tarihinde YÖN gazetesinde yayınlanan bir haber nedeniyle gazete hakkında iftira içeren haberler yayınladığı iddiasıyla gazete sahibi Osman Şahin hakkında İstanbul 2. Asliye Hukuk mahkemesine 50 bin liralık manevi tazminat davası açmıştı.

13:31:18 | 2021-02-15

Haber/Hasan Gürsoy
Şube müdürü Ayhan Kurt, Kağıthane İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde görevli iken Suriye’li öğrencileri taşıma ihalesinde 2 milyon liralık ihale yolsuzluğu haberi ile gündeme gelmiş, hakkında yalan haberler yayınlandığı iddiasıyla İstanbul 2. Asliye Hukuk mahkemesine gazeteci Osman Şahin aleyhine 50 Bin TL’lik tazminat davası açmıştı. Mahkeme gazetenin yayınladığı haberleri doğru buldu ve davanın reddine karar verdi.
O tarihten bugüne kadar devam eden mahkeme nihayet sonuçlanarak Mahkeme verdiği gerekçeli kararında yayınlanan haberleri kamu yararı bulunduğu, haberin objektif sınırlar içersinde kaldığı, basının Anayasanın 28. Maddesinde belirtilen özgürce yayın yapma ve halkı aydınlatma, yönlendirme konusunda ayrı bir görevi olduğuna vurgu yaparak, davacı kişinin kişilik haklarına bir saldırı bulunmadığı kanaatine varılarak davanın reddine karar verdi.


AYNI HABERİ PAYLAŞANLAR ÇARK ETTİLER..
Yön Gazetesinde yayınlanan bu haberleri alıntı yaparak çalarak kullanan Kamudan haber.net haber sitesi ile Te bilişim yazılım internet siteleri yetkilileri hakkında da aynı dava açılmış ve bu iki site yetkilisi ile ne şekilde anlaşma yapıldığını bilemiyoruz, ancak, davacının vekilleri ile anlaşarak davadan feragat ettikleri gerekçeli mahkeme kararında açıkladı. Yani kendileri yazmadıkları halde alıntı olarak kullandıkları haberin dava aşamasında niçin feragat ettikleri, neden çark ettikleri de merak ediliyor. Onların çark etmesinden sonra mahkeme sadece YÖN gazetesini yargıladı.
HABERİN İÇERİĞİNDE NELER VARDI?
O gün YÖN gazetesinde yayınlanan haberin içeriğini kısa olarak hatırlatmak istiyoruz. İşte suç teşkil etmeyen haberimizin doğruluğu bir kez daha mahkeme kanalı ile tescil edilmiş bulunuyor.
“Kağıthane İlçe Milli Eğitimde 2 milyonluk ihale yolsuzluğu. Müdür yardımcısı Ayhan Kurt görevinden alındı..” başlığı ile yayınlanan haberde “Okullara eğitim için taşınan Suriye’li öğrencilerin taşıma ihalesini alan bir turizm firması, taşınmayan öğrencileri taşınmış gibi gösterilerek, elde edilen paraların yüksek mercilere rüşvet olarak dağıtıldığı iddia edilmiş, adı ihale yolsuzluğuna karışan müdür yardımcısı Ayhan Kurt, 2 aylık geçici izine ayrılarak, buradan İzmit’in bir ilçesine öğretmen olarak gönderildiği öğrenildi. Suriye’li öğrencilerin taşıma ihalesi için yapılan ihale sonucunda hiçbir Suriyeli’nin taşınmadığı iddia edilerek turizm firmasına iki milyon liralık ödeme yapıldığı ortaya çıktı. Ancak, inceleme yapan müfettişlerin de olayı kapattıkları ve örtbas ettikleri iddia ediliyor” şeklindeydi..
YÜCEL TURİZM SUÇ DUYURUSNDA BULUNMUŞ HABERE TAKİPSİZLİK KARARI VERİLMİŞTİ..
Aynı ihaleyi her yıl alan aynı turizm firması Kağıthane’de faaliyeti olan YÜCEL TURİZM bu ihaleyi 2 milyon lira bedelle alarak, Öğrencileri taşımadığı halde taşınmış gibi gösterildi. Şube Müdürü Ayhan kurt 350 bin liralık jipe binerek olayı taçlandırdı. Ardından Eylül Ekim Kasım ve Aralık dönemlerine ait Suriyeli öğrencilerin taşıma ihalesi yapılıp taşınma işlemi gerçekleşmedi. Bakanlık müfettişleri yapılan şikayetlerle ilgili soruşturma başlatmıştı.
Bu haberler üzerine YÜCEL TURİZM İşletme sahibi İstanbul C. Savcılığına suç duyurusu yaparak şikayetçi olmuş, fakat Savcılık haberin doğru olduğu gerekçesiyle suç görmeyerek KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA dair TAKİPSİZLİK KARARI vermişti..
AYHAN KURT OLAYI YALANLAMIŞTI..
YÖN gazetesinde yayınlanan haberlere yasal hakkı olarak cevap veren o zamanın müdür yardımcısı Ayhan Kurt, haberi yalanlamış kendisi böyle bir olayın olmadığını, Ankara’dan Müdürlüğe gelen ve inceleme yapan müfettişlerin genel anlamda rutin bir inceleme yaptığını ve böyle bir yolsuzluk iddialarının aslı olmadığını ifade ederek, “Bu bir iftiradır, yalandır. Böyle bir suçlamada bulunan kişi savcılığa şikayet etmelidir, bu karalamak, terbiyesizlik ve çok ayıp bir şeydir. Siz de haber yaparken insanlara leke düşürmemeye çalışın, savcılık ve müfettiş raporu olur haberinizi yaparsınız” diyerek, müfettiş raporlarını istediğimizde ise raporun gizli olduğu gerekçesiyle kamu oyu ile paylaşılamayacağını söylemişti.
YÖN GAZETESİNİN HABERLERİ YAYINDAN KALDIRILDI..
Ayhan Kurt’un şikayeti üzerine Gazetede bu konuda yayınlanan haberlerden rahatsız olan Ayhan Kurt, mahkeme kararları ile bütün haberleri ve ses kayıtlarına erişim engeli koydurarak yayınını engelletmişti.
Gazeteci Osman Şahin bu konuda 18.07.2019 tarihinde Milli Eğitim bakanlığına şikayette bulunarak aşağıdaki haber linklerinin neden yayından kaldırıldığını sormuştu. Aşağıdaki linkleri bulunan haberlere erişim engeli koyulmuştu.
ERİŞİM ENGELİ : http://yongazetesi.com/video-detay/suriyeli-tasinma-ihalesinde-inanilmaz-yolsuzluk/139/ (SES KAYDI)
ERİŞİM ENGELİ :1- http://yongazetesi.com/haber/saibeli-mudur-ayhan-kurt-esenlere-sube-muduru-olarak-atandi/9225/ (Haber metni)
2-http://yongazetesi.com/haber/suriyelileri-tasima-ihalesinde-iki-milyonluk-vurgun/8802/
OLAY MECLİS TAŞINMIŞTI!..
İhale yolsuzluklarının bütün ülkede duyulmasının ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, olayı TBMM’ye taşımış, ihale yolsuzluğuna ilişkin inceleme yapan Milli Eğitim Bakanlığı Müfettişlerinin de olayı kapattıkları söylenen skandala ilişkin bir soru önergesi vermişti. Suriyeliler kullanılarak yapılan yolsuzluk olayının ilk olmadığının altı çizilen önergede “Suriyeli çocukların eğitiminden sorumlu olanlar, eğitim vermediği gibi, yolsuzluklarını da onların üzerinden yapıyorlar” ifadeleri kullanıldı.
Konunun aydınlatılması için Meclise sunulan önergede Bakan Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle konuyla ilgili sorular sorulmuş ve cevaplanması için yazılı önerge vermişti.
AYHAN KURT GÖREVİNDEN ALINMIŞTI
Yayınlanan bu haberler üzerine Kağıthane İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde Suriye’li ve engelli öğrencilerin okullara taşınma ihalesi 2 milyon lira bedelle her yıl aynı şirket olan ve Kağıthane’de bulunan YÜCEL Turizm isimli bir firmaya verildiği ve hiçbir Suriye’li öğrencinin taşınmadan ihale bedelinin ödendiği gündeme gtirilmişti. İşte bu haberler Kağıthane’de ve İstanbul ve Türkiye genelinde bomba etkisi yapmıştı.
Bu nedenle şube müdürü Ayhan Kurt, görevinden alınarak çeşitli yerlere tayin edilmiş, fakat işini ayarlamak için izin alarak göreve başlamamıştı. Son olarak yine İstanbul Esenler İlçe Milli Eğitim müdürlüğü Müdür Yardımcılığı görevine başlamıştı. Sonuçta buradan da gönderildi.
SON GÖREV YERİ KAPAKLI..
Yapılan araştırmalara göre, Ayhan Kurt’un son görev yeri Tekirdağ Kapaklı ilçe Milli Eğitim müdürlüğünde müdür yardımcısı olarak görevine devam etmektedir.
Tüm yaşanan bu usulsüz olaylardan sonra usulsüz ihale hakkında yapılan şikayetlerin sonucunun nasıl sonladığı konusunda her hangi bir açıklama yapılmadı. Sadece bizler gazetecilik mesleğimiz konusunda haklı olduğumuz bir kez daha ispatlanmış oldu.. Adaletli ve adil bir karar veren hakimlerimize teşekkür ediyoruz.
İŞTE İSTANBUL 2. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNİN VERDİĞİ KARARIN ÖNEMLİ BÖLÜMLERİ..

data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
ETİKET :   Ordu Osman Şahin Ayhan Kurt Gürgentepe Belediyesi Altınordu Belediyesi Esenler İstanbul

Tümü

-- Adversting 7 --

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: "ca-pub-8630624320449895",
enable_page_level_ads: true
});
</script>