Fatma Şengül'ün İstinaf duruşması sanık avukatın mazeret sunması üzerine ertelendi!

Fatma Şengül'ü öldüren Zeynel Akbaş'a uygulanan haksız tahrik indirimine avukatların itirazı sonucu İstinaf Mahkemesine taşınan dava 22 Şubat'a ertelendi.

00:09:04 | 2020-12-08

Haber/Elmas Aydoğan

Kartal adliyesi önünde CHP İstanbul il kadın kolları yönetimi, Kartal, Pendik ve Maltepe kadın kolları başkanı ve yöneticileri İstinaf duruşması öncesi katılım sağladılar. Fatma Şengül’ün Avukatı ve kızı Açelya Şengül duruşma sonrasi adliye önünde  açıklama yaptılar.

İstanbul Maltepe Gülensu Mahallesi'nde işe gitmek için çıktığı evinin önünde öldürülen Fatma Şengül’ün katili Zeynel Akbaş’a 19 Aralık 2019’da "haksız tahrik indirimi" uygulanarak 18 yıl ceza verilmişti. Alınan karara itiraz edilmesiyle bugün gerçekleştirilmesi planlanan İstinaf duruşması, Zeynel Akbaş’ın avukatının mahkeme saatine çok az kala mazeret sunması nedeniyle yapılamadı. Duruşma 22 Şubat günü saat 10.30’da görülmek üzere ertelendi.

İstinaf duruşması sonrasında adliye önünde açıklama yapan Fatma Şengül’ün Avukatı “ özellikle Pandemi sürecinde her gün birden çok kadın öldürülürken, evlerinde seslerini çıkaramazken, cinsel istismara maruz kalırken tüm bunlar yaşanırken olmayan bir hakaretten bir katın katiline haksız tahrik indirimi uygulandı.  Bu ülkede kadınlar erkekler tarafından canice katledilirken, cezasızlık politikası kadın cinayetlerinin önünü açıyor ve meşrulaştırıyor. Fatma Şengül Davası da bunun en net örneğidir” dedi.

Fatma Şengül’ün kızı Açelya Şengül ise duruşmasının ertelenmesine karşı şunları söyledi “Mahkeme salonuna girdiğimiz gibi çıkmamız bir oldu. Çok uzun sürmedi çünkü katilin avukatı son dakika gelemeyeceğini sunarak davayı erteletti. Biz biliyoruz ki bu bir yıldırma politikası, kamuoyu baskısını biraz daha yavaşlatabilmek için yapılan bir hamle. Çünkü birçok sanatçı destek verdi, birçok sivil toplum kuruluşu destek oldu, birçok kadın bu davayı takip ediyordu. Bu bir yıldırma politikasıdır ama yılmayacağız” dedi.

Annesinin mezarına gitmek için kararı beklediğini ifade eden Şengül, “Gönül isterdi ki bugün burada karar verilsin, ben de artık annemin mezarına gidebileyim. Çünkü 2 yıldır annemin mezarına hiçbir şekilde gidemedim artık gitmek istiyorum. Bu kararı bekledim, verilen karar beni üzdü” dedi ve mücadeleye devam edeceğini belirtti.

 

data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
ETİKET :   İstanbul Kartal Pendik Maltepe Esenler Esenler Belediyesi Esenler Kaymakamlığı

Tümü

-- Adversting 7 --

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: "ca-pub-8630624320449895",
enable_page_level_ads: true
});
</script>