GELİBOLU SEMPOZYUMU AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Çanakkale Savaşı`nın 100. yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen "4. Uluslararası Gelibolu Sempozyumu"nun açılışı gerçekleştirildi?

17:24:00 | 0000-00-00
-- Adversting 5 --

 Çanakkale Savaşı`nın 100. yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen "4. Uluslararası Gelibolu Sempozyumu"nun açılışı gerçekleştirildi…

GELİBOLU SEMPOZYUMU AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ…

 

Çanakkale Savaşı`nın 100. yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen "4. Uluslararası Gelibolu Sempozyumu"nun açılışı gerçekleştirildi…

 

Esenler Belediyesi`nin ev sahipliğinde Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi`nde  gerçekleştirilen  açılışa Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu`nun yanı sıra; İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Güran Yumuşak, Avustralya Ulusal Üniversitesi`nden Prof. Dr. Mehdi İlhan, İstanbul Sebahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, yerli ve yabancı birçok akademisyen ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 

Esenler`de okuyan öğrencilerin Çanakkale Zaferi`ni anlatan şiir ve türküler eşliğinde başlayan program, Esenler Belediyesi`nin zaferin 100. yıldönümünde yapacağı etkinleri anlatan sinevizyon gösterimi ile devam etti. Daha sonra protokol konuşmalarına geçilen programda, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Güran Yumuşak ve Avustralya Ulusal Üniversitesi`nden Prof. Dr. Mehdi İlhan birer konuşma yaptı.
 

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu;

 

"2009 yılından bu yana 160 bin Esenlerliyi Çanakkele`ye götürdük. Her giden insanımızı otobüste uğurlarken, "Çanakkale seyahatiniz bir turistik seyahat değil, Çanakkale`ye ibret almak ve savaşın ne anlama geldiğini anlam için gidin` diyoruz. Bu yıl Çanakkale`nin 100. yılı münasebetiyle Esenler`de çok farklı etkinlikler düzenleniyor. Ama ben bu etkinlikler içerisinde en çok kalıcı olacağına inandığım, her sınıfımızda bir Çanakkale gönüllümüzün yer alacağı etkinlik. Yaklaşık 1700 gencin bir yıl boyunca Çanakkale`yle oturup kalkması, herhalde ülkemiz ve Esenler için en önemli kazanımlardan bir tanesi olacak. Çanakkale gönülleri gençlerimiz yapacağı çalışmalarla Çanakkale ruhunun inşasında ve ihyasına çok önemli katkı sunacaklardır".
 
 
İstanbul Sebahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut 100 yıl önce Çanakkele`de dünyanın dört bir tarafından düşmanlara karşı Osmanlı ordularının vatanı savunduklarını belirterek özetle şunları kaydetti:

 

“Bu mücadeleyi sadece Türkler değil, farklı etnikten, farklı dillerde konuşan insanlar da verdi. Müslümanların duaları Çanakkale cephesinde çatışan askerlerle beraberdi. Bu yıl 100. yıl münasebetiyle Çanakkale Savaşı`ndaki birçok konuya yeniden bakılacak. Bu topraklarda bağımsız bir devlette yaşayan bizler için belki de en önemlisi,  100 yıl önce bir hesap yapıldı. Osmanlı`nın devrilmesi planlandı. Çanakkale`de bu denendi ve püskürtüldü. Dağılan Osmanlı`dan 39 devlet kuruldu. Osmanlı`dan ayrılan ve en önemli varisi Türkiye için de şöyle bir rol belirlendi: ‘Bir daha Osmanlı gibi cesaretli ve kudretli bir devlet olmayacak.’ Hamd olsun ki 100 yıl sonra, Türkiye bu zincirleri kırıyor”.

 

Protokol konuşmalarının ardından Esenler`denki okullardan seçilen 1700 Çanakkale Gönüllüsü’nü temsilen 4 öğrenciye kartları ve yelekleri teslim edildi.  Daha sonra Çanakkale Savaşı karikatürlerinden oluşan Fotoğraf Sergisi`nin açılışı protokol üyeleri tarafından gerçekleştirildi.  Açılışın ardından 2 gün sürecek Türkiye, Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada, Almanya ve İngiltere`de 1915 Çanakkale Savaşları üzerine araştırma yapan araştırmacılar ile bilim adamlarının katıldığı sempozyum oturumlarına geçildi… 

<script async custom-element="amp-auto-ads"
src="https://cdn.ampproject.org/v0/amp-auto-ads-0.1.js">
</script>

<amp-auto-ads type="adsense"
data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
</amp-auto-ads>
ETİKET :  

Tümü
-- Adversting 7 --

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: "ca-pub-8630624320449895",
enable_page_level_ads: true
});
</script>