GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ İMİŞ!

Ankara'yı parsel parsel satmaktan bahseden, İstanbul' a ihanet ettik diyen yapı şimdi gelmiş, gönül almaktan bahsediyor. Şehirlerin gönlü yok mu sanılıyor?

20:59:25 | 2019-01-15
ALİ CANTÜRK
ALİ CANTÜRK      canturkali52@gmail.com

Belediyecilik yaklaşımlarını, düşünce kuruluşlarından ve bir iki tezden alıp reklam amaçlı kullananlar, sürdürülebilir, yeşil ve akıllı kentler gibi süslü kavramlar ile bunu sunanlar; tevazu, halkla içi içe olma, kibirden uzak olma, çözüme odaklanma anlayışından uzaklaştılar, bu arada kendi insanları olmak üzere birçok kimsenin gönlünü kırdılar.

Aslında Sayın RTE önderliğinde sundukları ve efsane dedikleri şey, gömleği çıkardık diye övünüp durdukları eski Hocalarının belediyecilik anlayışıdır! Ondan çok çok uzakta oldukları, başta kendileri olmak üzere, herkesin malumudur. Unuttukları şey, merhum Erbakan'ın "maya" dediği şeydir!

2014 yerel seçimlerine girilirken de "marka şehirler" mottosu ve medeniyet ve gelenek vurgusu ile çıktıkları yolda belediyeleri marka yapamasalar da iyi kötü marka olan belediye başkalarını görevden alarak "halka rağmen, halk için" markasını yeniden ortaya çıkardılar!

Seçilmiş belediye başkanlarını görevden alan ama hukuki olarak buna zemin bulamayan yani bu belediye başkanları hakkında bir soruşturma dahi açmayan, kendi çalıp kendi oynayan bu yapıya, oy vermemek, oyun namusu açısından elzemdir! Yapılan şey en azından sarı kartı hak etmiştir!

Seçilmiş belediye başkanlarının alınmasına metal yorgunluğu gibi kılıf bulanlar ile uluslararası arenada kameralar önünde uyuklayan zat için çok çalıştığı için böyle oluyor diyenler aynı kişiler olup, çifte standardın kralını sergilemektedirler.

Çifte standart sahiplerinde doğal olarak, adalet duygusu da standart dışı bir donanım olarak aramakla bulunmamaktadır.

Yerel seçimlerde, oy verme davranışını en çok etkileyen şey, aday faktörü iken adayın, hiç öneminin olmadığı, projelerin değil, genel başkanların konuşulduğu yerel seçim yerel seçim midir? Ya da oy uğruna kendinden olmayanları vatan haini seviyesinde tasnif edip, ayrıştıran kafa, nasıl gönül belediyeciliği inşa edebilir?

2004-2009-2014 yerel seçimlerine bakıldığında iktidarın 2004 ten 2009 a oy düşüşü yaşadığı 2014 e gelinirken olağanüstü işler ve görevden uzaklaştırılan belediye başkanının da etkisi ile bir nebze yükseldiği görülmektedir. Bu yükseliş bile gidişi engelleyememiş, gönül kırılarak gönderilmiştir.

Anketlerde, oyların 2009 altına gerilediğini ön görülüyor. Bu kaybı MHP ittifakı ile kapatmaya çalışırken pragmatist yaklaşan iktidar, başkalarının pragmatik yaklaşımlarını hainlik gibi sunarak ta gönül belediyeciliği yapamayacağının işaretini veriyor.

Doğu ve güneydoğuda HDP tabanından oy istemeyi vatanseverlik görüp, batıda muhaliflerin bu tür isteklerini vatan hainliği gören zihniyet gönül alma değil gönül yıkmayı hedeflemiş demek olup, kazanmak için her şeyi mubah görmekte ve gönüllerin kırılıp kırılmadığını düşünmemektedir.

Zaten bu yapının doğru şeyler söyleyip, tamamen zıt icraatlar yaptığı sağır sultan tarafından dahi bilinmektedir! Konu ile alakalı marka şehirler söylemi bile başlı başına örnek olarak yeter de artar bile.

data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
ETİKET :  

Tümü

-- Adversting 7 --

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: "ca-pub-8630624320449895",
enable_page_level_ads: true
});
</script>