Görür'den Kandilli'nin İstanbul uyarısı hakkında açıklama: Önemsenmeli

Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul'da beklenen olası depreme ilişkin yürütülen çalışmalarda elde edilen bulguları paylaşan Kandilli Rasathanesi yöneticilerinin yaptığı açıklamayı değerlendirdi

00:12:34 | 2021-01-31

Haber/Elmas AYDOĞAN

Kandilli Rasathanesi yöneticilerinin "Silivri-Kumburgaz-Büyükçekmece’yi içine alan fay parçasında anormallik yaşandığı ve 'olası kırılma beklenen alan' olarak bu hattın öne çıktığı" açıklamasını değerlendiren Prof. Dr. Naci Görür, "Kandilli’nin bugün için söyledikleri bana göre doğrudur ve önemsenmelidir" dedi.

Kandilli Rasathanesi yöneticileri İstanbul’da beklenen olası depreme ilişkin yürütülen çalışmalarda elde edilen bulgularda, Silivri-Kumburgaz-Büyükçekmece’yi içine alan fay parçasında anormallik yaşandığını, "olası kırılma beklenen alan" olarak bu hattın öne çıktığını açıkladı. Konuyla ilgili Twitter'dan açıklama yapan Görür, yıllardır Kandilli'yle aynı uyarılarda bulunduğunu ve bu uyarının dikkate alınması gerektiğini söyledi. Görür, şu ifadeleri kullandı:

"Arkadaşlar, çoğu arkadaş Kandilli’nin Marmara’da yapmış olduğu yeni açıklama ile ilgili benim fikrimi soruyor: anlıyorum ki açıklamalarımız herkese doğru ve yeterince ulaşmıyor.

Ben senelerdir Marmara’da kilitli olan faylardan birinin de Silivri açıkları ile Yeşilköy açıkları arasında uzanan Kumburgaz Fay kolunun olduğunu söylüyorum.

Beklenen depremin büyük bir olasılıkla bu kol üzerinde olacağını ve minimum 7.2 büyüklüğünde gerçekleşebileceğini ifade ediyorum. Dolayısıyla, Kandilli’nin bugün için söyledikleri bana göre doğrudur ve önemsenmelidir."

data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
ETİKET :   İstanbul Esenler Esenler Belediyesi Esenler Kaymakamlığı CHP İYİ PARTİ Sadet Partisi

Tümü

-- Adversting 7 --

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: "ca-pub-8630624320449895",
enable_page_level_ads: true
});
</script>