Hüznün Öyküsü Şarkılar Ve Danslarla Anlatıldı

Maltepe Belediyesi, Türk-Yunan Nüfus Mübadelesi” temalı “İki Buğday Başağı” isimli konser ve dans gösterisine ev sahipliği yaptı

22:55:15 | 2022-03-23

Haber/Elmas Aydoğan

Tuzla Sosyal Dayanışma Derneği'nin (TUZLADER) katkı sunduğu, Prof. Dr.Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde sahnelenen gösteriye vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Gösterinin açılışında konuşan TUZLADER Başkanı Nursen Temizel, uzun zamandır mübadele konusunda çalıştıklarını ifade ederek “ İki gün evvel Çanakkale Zaferimizi kutladık. 107. yıl dönümü dolayısıyla bu zaferleri bize kazandıran başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm gazi ve şehitlerimizi saygı, minnet ve şükranla bir kez daha anıyoruz. Önlerinde saygıyla eğiliyoruz.” dedi.  

EGE’NİN İKİ KIYISINDAN ŞARKILAR SÖYLENDİ  

Konserde Yunanistan ve Türkiye arasında 1922’den 1923 yılına kadar süren zorunlu göç, şarkılar ve danslar eşliğinde anlatıldı. İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçısı solist, soprano Pınar Temizel Çulha sahne aldı. Temizel, Rumeli türküleri, Cumhuriyet dönemi tangoları ve klasik eserleri seslendirdi. Yunan Dansları Grubu olan Kakapedia dansçıları, Ege ve Yunan dansları eğitmeni Kaan Temizel’in koreografileri eşliğinde sirtaki, zeybek,  kasap havaları, çiftetelli danslarından örnekler sundu.  Konserin finalinde “Çanakkale türküsü”, Türk bayrakları eşliğinde seslendirildi.

data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
ETİKET :   Maltepe Belediyesi

Tümü