İBB’nin Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Zeki Kılıçaslan: Koronavirüs kaynaklı çok sayıda ölüm, kayıtlara ‘bulaşıcı hastalık’ olarak geçti. İstanbul’da 60 bin civarında Covid-19 hastası var!

Mezopotamya Ajansı’na konuşan İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim üyesi ve İBB Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Zeki Kılıçaslan, kentteki tabloyu, hükûmetin ve yerel yönetimlerin aldığı önlemleri, sokağa çıkma yasağı ve salgına karşı verilen mücadeleyi anlattı.

17:42:14 | 2020-04-22

“Görüşlerimizi hem İl Pandemi Kurulu’na hem hükûmete iletiyoruz”

“Olası Covid -19 hastalarının ölmesi durumunda defin kağıtlarına ‘bulaşıcı hastalık’ yazılmakta”

Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘Olası Covid-19’ tanısı ile bulunanların da verilere eklenmesini istediğini belirten Prof. Dr. Kılıçaslan, “Olası hastaların ölmesi durumunda defin kağıtlarına ‘bulaşıcı hastalık’ yazılmaktadır. Bu nedenle veriler tartışmalı hale gelmektedir” diye konuştu.

İBB’nın kurduğu Bilim Kurulu’na ilişkin bilgin Prof. Kılıçaslan, “Haftada en az iki kere internet üzerinden toplantı yapılmakta ve önceden belirlenen gündemler tartışılmaktadır. Salgın döneminde hayati değer taşımakta olan su, temizlik, ulaşım gibi rutin belediye hizmetlerin aksamaksızın sürdürülmesi ve çalışanların sağlığının korunması esastır” dedi.

İstanbul’daki Covid-19 kaynaklı birçok ölümün kayıtlara ‘bulaşıcı hastalık’ olarak geçtiğini söyleyen Prof. Kılıçaslan, “İstanbul’da 60 bin civarında hasta var” ifadesini kullandı.

Koronavirüs salgınının Türkiye’deki merkezinin İstanbul olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Kılıçaslan, “İstanbul veya diğer bazı kentlerde alınabilecek radikal kapanma kararları çok daha etkili olabilirdi. Hâlâ radikal bir kararın alınmamış olması salgının yavaşlamasına, ama daha uzun sürmesine yol açabilir” dedi.

Kurulun salgınla mücadeledeki genel önlemlerle ilgili görüşlerini hem İl Pandemi Kurulu’na hem de hükûmete ilettiğini belirten Prof. Dr. Kılıçaslan, İstanbul’daki durumu ile ilgili bir rapor hazırladıklarını söyledi.

 

Sağlık Bakanlığı’nın verilerinde sadece Covid-19 testi pozitif hastalarını bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Kılıçaslan, “Klinik ve radyolojik olarak Covid-19 denip hastanede veya evde tedaviye alınan çok sayıda hasta bu kapsama girmemektedir. Bakanlık, hekimlerin tanılarına dayanarak tüm ilaçları bu hastalara da sağlamaktadır” dedi.

data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
ETİKET :   İstanbul Esenler Esenler Belediyesi Esenler Kaymakamlığı

Tümü

-- Adversting 7 --

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: "ca-pub-8630624320449895",
enable_page_level_ads: true
});
</script>