İmamoğlu Tunceli'de..

15:13:08 | 2020-01-26

Malatya ve Elazığ’da deprem bölgelerini ziyaret eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Tuncelide de belediye ve cemevini ziyaret etti. İmamoğlu, cemevlerine yasal statü tanınması konusunu da önümüzdeki aylarda yeniden meclis gündemine getireceklerini söyledi. Malatya ve Elazığ’daki incelemelerinin ardından Eşi Dilek İmamoğlu, CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu ve ilçe belediye başkanlarıyla birlikte Tunceli’ye gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ilk ziyaretini belediyeye yaptı.

Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu tarafından karşılanan İmaoğlu bölgeye deprem nedeniyle gelmiş olmaktan üzüntü duyduğunu söyledi. Depremde yaşanan kayıplar nedeniyle başsağlığı dileyen İmamoğlu, “Depremle yaşayan bir ülkeyiz, bütün coğrafyamızı kapsıyor fakat bu konuda da başarılı değiliz. Tedbiri almış ülke olamadık. Bunda belediyelerin, yönetimlerin, hükümetlerin bir kusuru var. İnşallah önceliği tedbir olan bir ülke olmayı başarırız” dedi. 5 Ocak tarihinden itibaren haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun ailesini de ziyaret ettiğini söyleyen İmamoğlu, “Son birkaç haftadır üzücü Gülistan kızımız ile ilgili bir olay yaşanıyor. Ailemizi ziyaret ettik, biraz dertleştik. Umut ediyorum inşallah iyi bir haber olur” diye konuştu. Olumsuz durumların yanında yapılması gerekenler de olduğunu hatırlatan İmamoğlu, “Hayatta bunlarda var bir yandan da hizmetler de var. Size başarılar diliyoruz. Tunceli bizim için çok özel bir şehir. Hem doğasıyla hem insanıyla hem de açıkçası genel başkanımızın memleketi. Özel bir hassasiyetimiz var. Tüm belediyelerimizin bütün yerel hizmetlerin iyi olmasını arzu ederiz. Bu bakımdan Tunceli sınırlarına özel bir ilgi gösteriyoruz. Size de başarılar diliyoruz. İstanbul tüm ülkeye el uzatmak zorundadır. Doğusu kuzeyi güneyi fark etmeden hizmet ediyoruz. Biz sorumluluğumuzu yerine getirme çabası içerisindeyiz. İnşallah güzel işbirliklerimiz olur. Bu mecburi bir ziyaretti. Tunceli’nin güzelliklerini Munzur’u görmeye elbette yine geleceğiz” şeklinde konuştu. Maçoğlu, Ekrem İmamoğlu’na ziyaretinden ötürü teşekkür etti.

İMAMOĞLU, “CEMEVLERİ İBADETHANE OLARAK KAYITLARI GEÇMELİ”

Belediye ziyaretinin ardından Tunceli Cemevi’ni ziyaret eden Ekrem İmamoğlu’nu cemevi başkanı Ali Ekber Yurt ile çok sayıda vatandaş karşıladı. Ziyaretinde cenaze törenine de katılan İmamoğlu, yakınlarını kaybedenlere taziye dileklerin iletti. Cemevi’ni de gezen İmamoğlu yaptığı açıklamada cemevlerine yasal statü verilmesi gerektiğini belirterek, “Bu süreçte teşekkür edilmesini kabul etmiyorum görevimizi yerine getiriyoruz. İnanç kavramında insanların düşüncelerine saygı duyan bir ortam var etmemiz gerektiğine inanan birisiyim” dedi. Büyükşehir belediye meclisinin cemevlerine yasal statü tanınması yönündeki kararı reddetmesine de değinen İmamoğlu, “Daha farklı bir şekilde getirmek için hazırlığımızı yapıyoruz. Mart ayında tekrar meclise gündem olarak taşıyacağız. Cemevlerinin ihtiyaçlarını gidermeye dair meclisin bir kararına ihtiyacı yok. Gerekeni biz her zaman yaparız ve yapıyoruz. Manevi olarak onların da İstanbul’un kıymetli birer mabedi olduğu ve ibadethane olduğunun kayıtta geçmesini gerekirdi. Umarım yanlışlardan dönerler” diye konuştu. Cemevi Başkanı Ali Ekber Yurt ise, “CHP belediyeleri ve hakkını yememek lazım HDP belediyeleri tarafından cemevleri yasal statü kazandı. Geçen haftalarda yeniden bir oylama oldu. Sizlere teşekkür ediyoruz. Ama siz de meclisten geçmedi üzücü bir durum” şeklinde konuştu. İMAMOĞLU,

“İSTANBUL’UN DEPREMDEN BAŞKA BİRİNCİ KONUSU YOK”

İstanbul’un olası bir depreme hazır olup olmadığı yönündeki bir soru üzerine Ekrem İmamoğlu, “İstanbul’un başka bir birinci konusu yok. Çünkü yaptığımız çalıştayda birkaç kurumumuzun ve bilim kurullarının ifadelerini söyleyeyim. İstanbul’daki bir depremin Türkiye’ye bedelinin yaklaşık 500 milyar dolar civarında olacağı ifade ediliyor. Sadece depremde 3 binin üzerinde yangın çıkabileceği, bazı ilçelerimize giriş çıkışın olamayacağı noktasında simülasyonlar var. Biz göreve geldiğimizde bir deprem süreci başlattık. Bu konuda çalıştaylar yaptık. Şu anda yürüyen bir sistemimiz var. Önümüze ciddi bir program koyduk. Ciddi bir iş haritasına ihtiyaç var. 39 ilçe belediyesi, valilik, merkezi hükümet yani bu işi alıp sürüklemeliyiz. Masada oturulmalı ve hepimiz de o masanın bir memuru olmalıyız. Amire ihtiyaç yok. Deprem konseyi adına hareket edilip mücadele edilmeli. Bunu gündemde tutacağız. Bu depremden 2 gün önce ara rapor toplantısı yapıyoruz her ay. Ne durumdayız diye Perşembe günü bir toplantı yaptık. Bir gün sonra da depremi yaşadık. Dolayasıyla baktığımızda alınacak yol çok. Açıkçası iyi bir geçmişimiz yok deprem adına. Şu anda tahmini olarak 50 bin binanın ne yazık ki depreme dayanıksız olduğu konusunda tespitler var. Büyük bir bütçe ve süreç yönetimi. O bakımdan net söyleyeyim başka yerlere çekecekleri için. İstanbul’un depremden başka gündemi yok. Ankara’da diğer büyükşehir belediyeleri de gece gündüz oturup deprem için bugün ne yaptık diyebilmeli” ifadelerini kullandı. Cemevi ziyaretinde vatandaşların sevgi gösterisiyle karşılanan ve bol bol fotoğraf çektiren İmaoğlu, daha sonra karayolu ile Erzincan’a geçti.

data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
ETİKET :   İstanbul Esenler Esenler Belediyesi Esenler Kaymakamlığı

Tümü

-- Adversting 7 --

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: "ca-pub-8630624320449895",
enable_page_level_ads: true
});
</script>