İmar Barışının Esenlerdeki konut fiyatlarına fazla etkisi olmadı.

İmar barışı başladığından beri aradan geçen bir yıllık sürede konut fiyatları Esenler'de yüzde 3 puan artışına neden oldu.

14:05:42 | 2019-06-30
-- Adversting 5 --

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, vatandaşın devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırılması hedeflenen "imar barışı" düzenlemesi sona erdi.

Vatandaşların e-devlet üzerinden 8 Haziran ila 15 Haziran tarihleri arasında başvurularını yaptığı düzenleme kapsamında, başvuru süresi bir yıl bir hafta sürdü. İmar barışına 10 milyon 250 bin vatandaş başvurdu. Esenlerden de çok sayıda başvuru gerçekleşti. Başvuruların çoğu sonuçlanmadı. Parsel bazında birçok sorunun yaşandığı ada ve parsel bazlı kayma ve geçmelerin olduğundan sonuç alınamadığı görüldü.

İmar barışı Esenlerde kısmen etkisi oldu

İmar barışının başladığı günden bu yana geçen bir yılı aşkın sürede Esenlerde konut fiyatlarına etkisi ortalama yüzde 3 olarak gerçekleşti.

İmar barışı Esenlerde kısmen etkisi yapı kayıt belgesi ile iskânı olmayan gayrimenkul alamıyor, yatırım yapılamıyordu. Yatırım yapılabilir, kredi alınabilir pozisyon oluştu. Dolayısıyla imar affı piyasada kısmen etkisi oldu denilebilir.

İmar barışının faydası sadece konutun değil ticari gayrimenkullerin iskanı olmadığından dolayı ruhsat alınamadığı için kiraya verilemeyen değerinde kiraya verilemediği işyerleri vardı. Bu işyerleri Yapı Kayıt belgesi ile ruhsat alabilir duruma geldi. Satışa çıkacak sırf kredi alınamadığı için satılamayan bekleyen gayrimenkuller bu sayede satışa sunulmuş oldu.

<script async custom-element="amp-auto-ads"
src="https://cdn.ampproject.org/v0/amp-auto-ads-0.1.js">
</script>

<amp-auto-ads type="adsense"
data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
</amp-auto-ads>
ETİKET :   Esenler Esenler Belediyesi Esenler Kaymakamlığı

Tümü
-- Adversting 7 --

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: "ca-pub-8630624320449895",
enable_page_level_ads: true
});
</script>