İstanbul Gönüllüleri’nin İyilik Eli Esenler’e Dokundu

İstanbul gönüllüleri; olanakların eşit dağıtıldığı, çağdaş, huzurlu, erişilebilir, yeşil ve mutlu bir İstanbul'da yaşamak. Kucaklayıcı ve birleştirici bir yönetim anlayışıyla, İstanbul Gönüllüsü ilkelerini, gönüllü çalışmalar ve projeler aracılığıyla sahaya yansıtarak katma değer yaratmak amacıyla kurulan platform üyeleri Esenlerde de faaliyetlerini gönüllük esasına göre çalışmalarını yapıyorlar. bu kapsamda da İstanbul gönüllüleri Esenlerde 4 bakkalın veresiye defterini kapattı. İstanbul gönüllüleri Esenlerden yapılan açıklamada şöyle;

21:29:48 | 2020-05-09

Haber: Özay Salı

Tüm dünyayı sarsan korona virüs salgını hayatın her alanında kendini hissettirmeye devam ederken, gündelik hayattaki etkisini en fazla ve en hızlı hissedenler dar gelirli vatandaşlar ile küçük esnaf oldu.

Bir süredir var olan veresiye defterleri son 2 ayda daha da kalınlaştı. Bir yandan küçük esnafın hayatta kalabilmesi diğer yandan da ailelerin veresiye alışveriş etmenin manevi ve maddi ağırlığından kurtulabilmeleri için İstanbul Gönüllüleri harekete geçerek veresiye defterlerini kapatmaya başladı.

İlçemizin Oruç Reis, Turgut Reis, Tuna ve Namık Kemal mahallelerinde 4 bakkaldaki veresiye defterleri İstanbul Gönüllüleri tarafından kapatıldı. Bakkala gittiğinde borçlarının ismini vermeyen bir İstanbul Gönüllüsü tarafından kapatıldığını öğrenen vatandaşlar önce kendilerine şaka yapıldığını sandılar. Ancak bakkalın önüne asılan ‘Bu bakkala olan tüm veresiye borçları bir İstanbul Gönüllüsü tarafından ödenmiştir’ yazısını görünce yaşananın gerçek olduğunu inanabildiler.

Borçlarının ödenmesi karşısında duygulu anlar yaşayan bir vatandaş ‘İnsan bakkala borcu olduğunda üstüne yeniden veresiye yazdırarak bir şeyler alırken kendini çok mahcup hissediyor. Ama gel gör ki evde kahvaltılık bile yok. Bu yüzden bir kahvaltıda peynir, bir kahvaltıda zeytin yiyoruz. Böyle insanlar varken, inanıyorum ki her şey bir gün düzelecek. Söz veriyorum ben de iş bulup ilk maaşımı aldığımda gidip birinin borcunu kapatacağım’ dedi.

Kendisindeki veresiye defterleri kapatılan bir bakkal da ‘Bu zor zamanlarda insanlara kimliğini gizleyerek yardım eden yüce gönüllü insanların olduğunu bilmek insanı manevi olarak rahatlatıyor, yalnız olmadığını hissediyorsun. Dilerim ki böyle insanların sayısı artar. Borcunun üstüne utana sıkıla ekmek, zeytin almaya gelenler vicdanımı sızlatıyordu. Gelin görün ki benim de elimden bir şey gelmiyor; netice de ben de küçük esnafım’ dedi.

Esnafta biriken veresiye defterlerindeki borçları kapatılmasını sağlayarak maddi sıkıntı yaşayan vatandaşlara ve esnafa destek olan gönüllülerin yaptıkları bununla da sınırlı kalmıyor. Kimi zaman mahallelerinde tespit ettikleri yoksul vatandaşlara yardım kolileri ulaştırırken kimi zaman da sağlık çalışanlarına yalnız olmadıklarını hissettirecek destekler sunmaya çalışıyorlar. Birlik, beraberlik ve dayanışmanın daha da önemli hale geldiği şu zor zamanlarda dileriz ki böyle güzel olay ve insanların sayısı artar.

data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
ETİKET :   İstanbul Esenler Esenler Belediyesi Esenler Kaymakamlığı

Tümü

-- Adversting 7 --

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: "ca-pub-8630624320449895",
enable_page_level_ads: true
});
</script>