KESK: Sefalet, yoksulluk ve güvencesizlik mutabakatını kabul etmiyoruz

KESK Eş Genel Başkanları, Memur-Sen ve iktidar arasında imzalanan TİS’e dair açıklama yaparak, mutabakatının 20 milyonluk devasa bir kitleye sefalet, yoksulluk ve güvencesizlik dayattığını belirterek, mutabakatı kabul etmediklerini belirtti.

00:59:52 | 2021-08-24

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK), Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Vedat Bilgin’in açıkladığı Toplu İş Sözleşme (TİS) teklifine dair basın toplantısı düzenledi.

KESK Genel Merkez binasında düzenlenen toplantıya KESK Eş Genel Başkanları Mehmet Bozgeyik ve Şükran Kablan Yeşil katıldı.

5,5 MİLYON KAMU EMEKÇİSİN VE EMEKLİNİN EN AZ BİR YILININ ÇALINMASIDIR”

Basın metnini okuyan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, iktidarın 12 Ağustos’ta yaptığı kamu emekçileri ve emeklikleri tarafından tepki ile karşılanan ilk teklifini yenilemek için 11 gün boyunca hiçbir adım atmadığını belirtti. Bozgeyik, açıklanan mutabakatın kamu emekçilerine, emeklilere verilen değeri gösteren bir belge olduğunu vurgulayarak, “Hükümetin 12 Ağustos’ta yaptığı ilk teklifin 2022 yılı için sadece 1 puan, 2022 için ise 2 puan, yani toplamda 3 puan artırıldığı mutabakat büyük kazanım,  bir başarı gibi sunulmaktadır. Teklif ve varılan mutabakat arasında iki yıl için toplamda 41 puan fark vardır. Bunun anlamı 5,5 milyon kamu emekçisinin ve emeklinin en az bir yılının çalınmasıdır” dedi.

“BU MUTABAKATIN NERESİ BAŞARILI?”

KESK olarak 20 milyonluk devasa bir kitleye sefalet, yoksulluk ve güvencesizlik dayatılan bu mutabakatı kabul etmediklerinin altını çizen Bozgeyik, “Bu ülkede çarşıda, pazarda, mutfakta yaşanan gerçek enflasyon yüzde 45’i aşmıştır. İğneden ipliğe her şeye zam yağmurunun devam ettiği, üretici ve tüketici enflasyonu arasındaki makasın tam 26 puan açıldığı dolayısıyla hayat pahalılığının önümüzdeki dönemde bırakalım düşmeyi daha da artacağının açık olduğu koşullara rağmen hiç kimsenin inanmadığı, hedeflenen enflasyon rakamlarını temel alan bu mutabakatın neresi başarılı?” diye konuştu.

data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
ETİKET :   İstanbul Esenler Esenler Belediyesi Esenler Kaymakamlığı CHP İYİ PARTİ Sadet Partisi KESK

Tümü

-- Adversting 7 --

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: "ca-pub-8630624320449895",
enable_page_level_ads: true
});
</script>