KIBRIS GAZİLERİNE MADALYALARI VERİLDİ

Kıbrıs Barış Harekâtı'na katılan 51 Kıbrıs gazisine Milli Mücadele madalya ve beratları Esenler'de verildi.

09:23:54 | 2019-06-21
-- Adversting 5 --

Bundan tam 45 yıl önce yani 1974'te, Kuzey Kıbrıslı kardeşlerimizin adadaki mevcudiyetine kastedenleri akamete uğratan Kıbrıs Barış Harekâtı'na katılan 51 Kıbrıs gazisi için Esenler'de madalya ve berat tevcih töreni yapıldı.

Esenler Kaymakamlığı'nda gerçekleşen programa; Esenler Kaymakamı Adil Karataş, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Esenler İlçe Emniyet Müdürü Hakan Bolat, Esenler Askerlik Şubesi Başkanı Albay Davut Kulalar ve Kıbrıs gazileri ile yakınları katıldı. Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından, Süt Kardeşler Camii İmam Hatibi Abdullah Civcioğlu’nun şehitlerimiz için Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİ İÇİN YOLA ÇIKTILAR

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, özgürlük ve bağımsızlık için yola çıkanların mutlaka bedel ödediklerini belirterek, "Yaklaşık 45 yıl önce Türkiye, o küçük adacıkta zulüm karşısında ezilen kendi kardeşlerimizi fark ederek oradaki kardeşlerimizi kurtarmak için buradan bir barış harekâtı düzenledi. Binlerce asker oradaki kardeşlerinin yardımına koşmak için yola çıktılar ve kardeşlerini kurtardılar. Bu büyük mücadele içerisinde 838 tane şehidimiz, on binlerce de gazimiz oldu. Özgürlük ve bağımsızlık için yola çıkanlar mutlaka bedel öderler. Biz bu toprakların çocukları olarak tarih boyunca özgürlüğümüz ve bağımsızlığımız için çok bedeller ödedik. Bundan dolayı da tarih boyunca sömürge olmamış ender milletlerden biriyiz" dedi.

Göksu, "Şehitlerimize Cenab-ı Hakk rahmet eylesin. Gazilerimize de Türkiye Cumhuriyeti olarak madalyalarını vermiştik, bugün güzel bir hatıra olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin de böylesine güzel bir madalyayla sizi taltif etmesi sizin ve aileleriniz için büyük bir vefa örneği olmuştur. Düşünenlere teşekkür ediyorum. Bugüne kadar özgürlüğümüze ve bağımsızlığımıza leke sürdürmedik, bundan sonrada kıyamete kadar leke sürdürmeden yolumuza devam edeceğiz" ifadeleriyle konuşmasını tamamladı.

ŞANLI ZAFERLERİ ŞEHİT VE GAZİLERİMİZE BORÇLUYUZ

Esenler Kaymakamı Adil Karataş, Kıbrıs gazileri gibi gazilerimiz ve şehitlerimiz sayesinde tarihimizin zaferlerle dolu olduğunu söyleyerek, "Bugün ülkemizin her köşesinde şanlı bayrağımız göklerde dalgalanıyorsa, binlerce yıldır hür ve bağımsız yaşıyorsak, korkmadan geleceğe umutla bakabiliyorsak bunları aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimize borçluyuz. Tarihimiz şanlı zaferlerle dolu. Sizlerin gösterdiği kararlılık ve cesaret sayesinde bu vatan, o şanlı mevcudiyetini sürdürecek inşallah" diye konuştu.

MİLLİ MÜCADELE MADALYA VE BERATLARI VERİLDİ

Konuşmaların ardından protokol üyeleri, Kıbrıs Türkleri ile Türkiye'nin ezeli gönül birlikteliğinin canlı tanıkları gazilerimize, madalya ve beratlarını takdim ettiler. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Mücadele madalyalarının, KKTC ve Türkiye arasındaki gönül birliğinin nişanesi ve bir vefa sembolü olarak nesilden nesile gururla taşınması temennileriyle program sona erdi.

<script async custom-element="amp-auto-ads"
src="https://cdn.ampproject.org/v0/amp-auto-ads-0.1.js">
</script>

<amp-auto-ads type="adsense"
data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
</amp-auto-ads>
ETİKET :   Esenler Esenler Belediyesi Esenler Kaymakamlığı

Tümü
-- Adversting 7 --

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: "ca-pub-8630624320449895",
enable_page_level_ads: true
});
</script>